Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Česko

Do karantény nebudou muset lidé, kteří se potkají s nakaženým s rouškou a sami ji budou mít, řekl Vojtěch

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na tiskové konferenci k situaci kolem epidemie koronaviru. foto: ČTK

Praha - Lidé, kteří se potkají s nakaženým s rouškou či respirátorem a sami také budou mít ochranu dýchacích cest, nebudou muset do karantény. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) nebude karanténa nutná ani pro lidi, kteří už nemoc prodělali v posledních 90 dnech. Vojtěch to řekl novinářům po pondělním jednání Rady vlády pro zdravotní rizika.
  12:25aktualizováno  14:12

Počet lidí v karanténě v Česku opět roste. Podle údajů ministerstva práce do ní lékaři s e-neschopenkou od 1. do 13. září poslali přes 9600 lidí. Jen od minulého pátku do neděle jich bylo 1281. Za první dva zářijové týdny byl tak počet vyšší než za celý květen a červen dohromady.

V srpnu do karantény s e-neschopenkou nastoupilo 10 000 osob a v dubnu 13 600. Teď v neděli v ní zrovna bylo 7790 lidí, tedy jako v polovině dubna. Zatím nejvíc Čechů a Češek v karanténě sociální správa evidovala 26. března, a to 22 400. Podle ministra by se díky této změně a všeobecné povinnosti nosit roušky ve vnitřních prostorách mohly počty lidí v karanténě snížit.

Algoritmy pro posílání lidí do karantény podle ministra vydá jako nařízení hlavní hygienička Jarmila Rážová s účinností od úterý. Cílem je podle ministra eliminovat karantény lidí, kteří jsou prakticky bez rizika. „Za předpokladu, že (kontakt) nemá symptomy, bude poučen, aby sledoval svůj zdravotní stav po dobu deseti dní od kontaktu a případně volal svého praktického lékaře,“ doplnil ministr.

Změní se podle ministra také termín prvního testu u lidí, kteří se setkali s někým nakaženým a nemají žádné příznaky. „Asymptomatický kontakt je testovaný první až pátý den, nově to bude čtvrtý až pátý den, protože nemoc se projevuje se zpožděním po kontaktu s pozitivním,“ řekl Vojtěch.

Pokud lidé příznaky mají, jsou v izolaci ještě tři až čtyři dny po jejich vymizení. K ukončení karantény ani izolace není třeba test, výjimkou jsou lidé pracující ve zdravotnictví a sociálních službách a lidé se zhoršenou imunitou.

Karanténa je oddělení osob, u nichž je podezření, že byly v kontaktu s někým nakaženým. Člověk, kterému byla nařízena domácí karanténa, by měl zůstat doma a nevycházet ani na nákup či k lékaři. Pouze ti, kteří nemají možnost využít pro potřeby nákupu dodavatelské služby, mohou na nezbytně nutnou dobu opustit domov.

Uplynulý týden byl z hlediska nárůstu potvrzených nákaz rekordní, od úterý do soboty denní přírůstky překračovaly tisícovku. Za celý týden laboratoře prokázaly nákazu u 8038 lidí, což je podobný údaj jako za celý srpen. Více se ale testuje. Od úterý do čtvrtka jich laboratoře provedly vždy více než 15 000, v pátek to bylo rekordních 18 329 testů. 

Nedělní přírůstek potvrzených případů byl po pěti dnech nižší než tisíc. Testy potvrdily nákazu u 792 lidí, což je polovina sobotního rekordního počtu. Ve volných dnech ale laboratoře zpravidla testují méně. V Česku je nyní 14 438 nakažených, většinou mají mírný průběh nemoci.

Nejvýraznější nárůst počtu nakažených za posledních sedm dní v přepočtu na 100 000 obyvatel má Praha, a to přes 145 případů. Následuje Plzeň-jih s téměř 145 a Kladensko se 138 případy na 100 000 obyvatel. Více než 100 případů na 100 000 obyvatel registrují také okresy Beroun, Uherské Hradiště, Praha-západ, Prah-východ, Cheb a Trutnov.

Podle vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Romana Prymuly je v Česku druhá vlna epidemie. Za 14 dnů až tři týdny může být v nemocnicích stejný počet hospitalizovaných jako na jaře, uvedl v neděli v České televizi. Pokud by se nákaza šířila tak explozivně jako dosud, nemocnice se mohou dostat na limity kapacity vyhrazených lůžek pro pacienty s covidem-19. Premiér Andrej Babiš (ANO) v České televizi řekl, že kapacita lůžek je 4800, z toho na těžké stavy je tisíc lůžek.

Od čtvrtka je kvůli zhoršené epidemické situaci povinné nosit roušku ve vnitřních prostorách budov v celé zemi. V pondělí začínají platit další regionální opatření, v celém Středočeském kraji a v okrese Uherské Hradiště začne podobně jako už dříve v Praze platit omezení otevírací doby restaurací a barů, které musejí mít zavřeno mezi půlnocí a šestou hodinou ranní.

V hlavním městě si mají lidé dezinfikovat ruce před vstupem do všech veřejně přístupných budov, restaurací, obchodů, hotelů a dalších provozoven.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!