Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za kým jsem jel v New Yorku metrem? Za Bidenem, pochlubil se Lipavský

Česko

  14:40
Ministr zahraničí Jan Lipavský překvapil svou osobní fotografií s americkým prezidentem Joe Bidenem. „Šlo o setkání na recepci, kterou americký prezident pořádal pro vedoucí delegací na okraj Valného shromáždění OSN. Poděkoval jsem mu za podporu Ukrajiny a také zmínil, že máme v Česku dobré pivo,“ uvedl pro iDNES.cz Lipavský. Ten v USA vystoupil v září v Radě bezpečnosti OSN jako první Čech po 30 letech.

Český ministr zahraničí Jan Lipavský s americkým prezidentem Joe Bidenem. foto: Twitter Jan Lipavský

„Kdyby vás zajímalo, za kým jsem tím newyorským metrem jel,“ napsal v pondělí večer na Twitteru šéf české diplomacie Jan Lipavský k fotografii, na které si podává ruku s americkým prezidentem Joe Bidenem. Popisek odkazuje na jeho příspěvek z 22. září, kdy Lipavský zveřejnil fotku z metra s větou, že v New Yorku se přepravuje buď metrem, nebo chodí pěšky.

Do New Yorku letěl Lipavský před dvěma týdny, aby se tam zúčastnil Valného shromáždění OSN. Na něm vystoupil 22. září s národním projevem a jako první český ministr zahraničí po třiceti letech měl pak tentýž den projev i v Radě bezpečnosti OSN.

Nejprve ministerstvo zahraničí odmítlo schůzku Lipavského s Bidenem a detaily vzniku snímku blíže komentovat, později se však k setkání vyjádřil sám ministr. Ten uvedl, že snímek pochází ze slavnostní recepce, kterou Biden pořádal pro vedoucí delegací. „Poděkoval jsem za podporu Ukrajiny a také zmínil, že máme v Česku dobré pivo,“ vzkázal Lipavský, který je v úterý s dalšími evropskými politiky na bezpečnostním fóru v polské Varšavě.

Hlavním tématem na půdě OSN, byla ruská agrese vůči Ukrajině. Ta byla středobodem projevů Lipavského i Bidena. Český ministr ve svém projevu v Radě bezpečnosti s pomocí citátu Václava Havla apeloval na světové lídry, aby nebyli vůči situaci lhostejní. Rovněž zdůraznil, že ruská invaze vedle porušování Charty OSN, vážně poškozuje i globální ekonomiku, potravinovou bezpečnost a mezinárodní řád založený na pravidlech.

Šéf Bílého domu ve svém projevu varoval před jadernou válkou a tvrdě odsoudil ruské vyhrožování jadernými zbraněmi. „Budeme stát v solidaritě proti ruské agresi, tečka,“ řekl Biden, který se vyslovil také pro rozšíření Rady bezpečnosti OSN a zdržení se používání práva veta.

Lipavský hodnotí, že se Česko vrací na světovou mapu. „To, že budu vystupovat v Radě bezpečnosti OSN, je velkým úspěchem české diplomacie pod mým vedením. Naše vláda vrací Česko na světovou mapu. Naši spojenci vnímají, že se vracíme k odkazu Václava Havla a k našim tradičním hodnotám,“ vnímá pozitivně.

S Bidenem se v září potkal i český premiér Petr Fiala. Avšak za úplně jiných okolností. Český premiér seděl za americkým prezidentem na pohřbu anglické královny Alžběty II., který se konal 19. září. Protokol totiž nařizuje, že všichni politici včetně Bidena usednou na posledním rozloučení až v zadních řadách, zatímco první řady jsou vyhrazeny pro členy ostatních evropských monarchií.

„Pokud jsem dobře informován, tak to, jak jsme seděli ve Westminsterském opatství, byl výsledek protokolárních a bezpečnostních rozhodnutí. Musím říct, že pro Českou republiku to určitě bylo důstojné místo, u uličky, za americkým prezidentem,“ okomentoval situaci pro Českou televizi Fiala. S Bidenem se prý pozdravil.

Autor:

Mohlo by vás zajímat