Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ministr zahraničí pošle na Haiti pět milionů, z Liberce vyrazí tým s kynology

Česko

  15:02
LIBEREC - Ministr zahraničí Jan Kohout rozhodl poskytnout zemětřesením postižené Haiti pomoc ve výši pět milionů korun. Peníze půjdou prostřednictvím UNICEF na obnovu zdrojů pitné vody. Pomoc zemi zasažené zemětřesením míří i z Liberce. Společnost Hand for Help tam vyšle tým s kynology a se psy.

Zemětřesení na Haiti - Port-au-Prince foto: ČTK

Pět milionů je nejvyšší možná částka, o jaké může ministerstvo zahraničí rozhodnout bez schválení vlády. Peníze půjdou prostřednictvím Dětského fondu OSN (UNICEF) na obnovu zdrojů pitné vody, sdělilo MZV v tiskové zprávě. Přispět hodlá i česká vláda, o výši pomoci rozhodne na svém pondělním zasedání.

Rozpočet MZV na humanitární pomoc do zahraničí pro rok 2010 je 73 milionů. Kč. Loni ministerstvo poskytlo humanitární pomoc v celkové výši 85 milionů Kč.

Pomůže i tým dobrovolníků z Liberce
Haiti pomohou i dobrovolníci z liberecké společnosti Hand for Help. Pokud získají na misi rychle peníze, odletí na ostrov nejpozději v sobotu asi osmičlenná výprava i s kynology a se psy na vyhledávání zavalených lidí. V opačném případě pocestuje na Haiti pravděpodobně za deset až 14 dní o něco větší tým zdravotníků s malou polní nemocnicí.

"Výprava s kynology má smysl jenom tehdy, když odletí do soboty. Pak už by psi nacházeli pravděpodobně jenom mrtvá těla," řekl ředitel HfH Jaromír Dolanský. Věří, že by peníze mohl získat do soukromých sponzorů nebo od ministerstva zahraničí.

Fotogalerie: Desítky tisíc mrtvých po zemětřesení na Haiti

Osmičlenná mise HfH s kynology, zdravotníky a s technikem by potřebovala nejvýše milion korun, na místě katastrofy by pracovala přibližně dva týdny.

Záchrannou misi by Dolanský vedl a počítá v ní ještě se třemi psy na vyhledávání zavalených lidí, s kynology, třemi zdravotníky a s technikem.

Češi posílají peníze

Češi posílají peníze na pomoc zemětřesením postiženému Haiti. Jen na kontech organizace Člověk v tísni se už sešlo okolo 1,3 milionu korun. Sbírky zorganizovaly i další organizace, například ADRA už vybrala asi 700 tisíc korun. Přispět hodlá i stát, vláda o výši pomoci rozhodne v pondělí.

"Zdá se, že ta odezva je poměrně velmi silná. Česká veřejnost tak jako už mnohokrát ukazuje, že je solidární, byť ta katastrofa je na druhé straně zeměkoule," řekl šéf organizace Člověk v tísni Šimon Pánek. Půl milionu korun poslali lidé pomocí dárcovských textových zpráv, další půlmilion se sešel přímo na účtu. Celkem 300.000 korunami z vlastních prostředků přispěl Klub přátel Člověka v tísni.

Kdyby se ji nepodařilo do soboty vypravit, vytvořila by HfH o něco větší výpravu, složenou z lékařů a dalších zdravotníků. Na Haiti by postavila z dovezených dílů "skládací" nemocnici.

HfH pomáhala po zemětřeseních v Turecku, Íránu, Pákistánu a po cunami na Srí Lance. V Pákistánu měla nemocnici z polyuretanu, velikou přibližně jako přízemní rodinný domek. "Na Haiti počítáme s o něco větší nemocnicí než v Pákistánu. Zůstala by tam tři až šest měsíců, členové mise by se střídali," shrnul Dolanský.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...