Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Informační otevřenost‘ ministra Zaorálka. Chyby, poplatky a výmluvy

Česko

  6:20
PRAHA - Je to jako běh na dlouhou trať. Tak ministerstvo zahraničí vyřizuje žádosti o informace o platech a odměnách vysokých úředníků. Přitom údaje, za které si rezort pod vedením Lubomíra Zaorálka (ČSSD) nechal zaplatit, nakonec stejně neposkytl v podobě, kterou mu ukládá zákon.

Lubomír Zaorálek přichází na povolební schůzi předsednictva ČSSD. foto: MAFRA - Michal Šula

Chcete informace? Zaplaťte

  • Ministerstvo zahraničí nebylo jediné, kdo si za vyhledání informací podle informačního zákona naúčtoval peníze
  • Zaplatit chtěl například také rezort obrany, práce a sociálních věcí či dopravy
  • O jaké částky si úřady napsaly? A čím to odůvodnily? Přečtěte si v příštích dnech na serveru Lidovky.cz v seriálu Platy úředníků.
  • PLATY MINISTERSKÝCH ÚŘEDNÍKŮ na serveru Lidovky.cz

O přehled loňských platů a odměn na rezortu zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) zažádal server Lidovky.cz ke konci loňského roku. „Vaši žádost ministerstvo posoudilo s tím, že se jedná o mimořádně rozsáhlé vyhledání informací, za jejichž poskytnutí bude požadována úhrada,“ napsala v odpovědi Michaela Havránková z tiskového odboru. S ohledem na „průměrný plat příslušných pracovníků a časovou náročnost potřebných činností“ si úřad za vyhledání naúčtoval 1 136 korun.

Chyběly jen údaje k platbě, kam je peníze potřeba zaslat. „Číslo účtu a variabilní symbol vám sdělíme, jakmile budou vygenerovány potřebné údaje v našem ekonomickém informačním systému,“ odepsala poté Havránková. 

Celý proces „generování potřebných údajů“ zabral ministerstvu zahraničí rovných sedm dní.Týden po zaplacení pak úřad zaslal přehled platů a odměn, ovšem v neúplné podobě, a to jen za období leden až říjen roku 2014. Prý z toho důvodu, že právě k tomuto datu obdržel úřad žádost redakce. Server Lidovky.cz přitom v dopise jasně žádal o informace za „celý rok 2014“, a poprosil proto o doplnění. 

Pro upřesnění: právě v listopadu a prosinci se mohou ve výplatnicích promítnout prémie rozdané na konci roku. 

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek na sjezdu ČSSD.

Ani tak se ale ministerstvo nevzdalo. Pro informace za listopad a prosinec je prý třeba zaslat novou žádost, a projít tedy celým byrokratickým kolečkem ještě jednou a znovu čekat, než „ekonomický informační systém ministerstva vygeneruje údaje k požadované platbě“. Nakonec Zaorálkův rezort zbylé údaje přece jen zaslal, ovšem ne v podobě, kterou mu ukládá zákon. 

„Úspěšné splnění specifikovaných úkolů“

Po byrokratickém kolečku se totiž server Lidovky.cz opět dopracoval jen k anonymnímu seznamu úředníků ze kterého nelze vyčíst kdo konkrétně kolik peněz dostal a obligátnímu zdůvodnění mimořádných prémií. To u všech úředníků zní stejně: „Úspěšné splnění specifikovaných úkolů.“ (O zdůvodňování odměn ve státní správě ČTĚTE ZDE.)

Blíže proto není možné rozklíčovat, který úředník dostal jaké odměny, ani jaké „specifické úkoly“ musel splnit. Například „Náměstek ministra 2“ si odnesl nejvyšší rezortní odměnu, a to 270 tisíc korun. Shodně 150 tisíc korun jako prémii si odnesli zase Vrchní ředitelé 2 a 3.

Projděte si dokument ministerstva zahraničí s přehledem platů a odměn:

Zaorálkův rezort je tak dalším z úřadů, který nesplnil svou povinnost podle Informačního zákona. Jak už dříve pro server Lidovky.cz okomentoval poradce pro Otevřenou společnost a autor info zákona Oldřich Kužílek, neposkytnutím požadovaných údajů ministerstvo zcela jasně porušuje zákon. 

„Informace o platu a odměnách musejí povinné subjekty žadateli poskytnout i jmenovitě, včetně důvodů poskytnutí mimořádných odměn,“ řekl například po prostudování dopisu z ministerstva pro místní rozvoj, které postupovalo stejně jako rezort zahraničí (VÍCE čtěte ZDE).

A přestože se k věci již několikrát vyjádřil i Nejvyšší správní soud, který svůj průlomový rozsudek z roku 2011 potvrdil ještě loni v říjnu, stejně jako ministerstvo pro místní rozvoj či zpočátku zdravotnictví si s tím ani Zaorálkův rezort hlavu neláme. 

Ministerské platy a odměny za rok 2014 na serveru Lidovky.cz

Jmenování Sobotkovy vlády.

Statutární město Ostrava
Specialista / Specialistka investičních akcí

Statutární město Ostrava
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 22 980 - 33 790 Kč

Mohlo by vás zajímat