Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Ministr zaplatí bič na studenty

Česko

Opisování na univerzitách skončilo, kontrolní program se rozšíří na další školy

BRNO Na Masarykově univerzitě v Brně již počítačový systém kontrolující plagiáty ve studentských pracích připravil o možnost získat titul prvního posluchače. A podobný bič na líné studenty si teď pořídí i další moravské vysoké školy, například olomoucká.

Ministerstvo školství schválilo příspěvek 9,7 milionu korun na rozšíření elektronického systému na odhalování plagiátů ve studentských pracích. Systém vytvořený právě Masarykovou univerzitou se díky dotaci může rozšířit na dalších šestnáct škol v republice.

Část peněz dostanou jednotlivé školy, které k projektu přistupují, na vybudování organizačního a technického zázemí. „Větší podíl zůstane Masarykově univerzitě na další vývoj programů a právní poradenství,“ uvedla mluvčí MU Tereza Fojtová. Plagiátoři si nyní budou muset dávat ještě větší pozor. Systém je po rozšíření odhalí, i když si práci nebo její část „vypůjčí“ od kolegy z jiné univerzity. Dosud fungoval pouze v rámci již zapojených škol.

Nově se do systému zapojí Univerzita Palackého v Olomouci, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Janáčkova akademie múzických umění v Brně či Vysoká škola ekonomická v Praze. Kupříkladu Univerzita Karlova v Praze zatím na dohodu nepřistoupila kvůli nejasné právní situaci související s nakládáním s elektronickou verzí závěrečných prací. Její mluvčí Václav Hájek již dříve uvedl, že pokud se nejasnosti vyřeší, připojí se dodatečně.

Letos například vedení Fakulty technologické Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, která se také do projektu zapojuje, vyloučilo studentku pátého ročníku za plagiátorství diplomové práce. Podle Jana Malého z rektorátu univerzity chtěla dívka získat titul inženýr tím, že doslova opsala cizí diplomovou práci.

Prorektorka pro informační technologie Masarykovy univerzity Ivana Černá soudí, že kontroly původnosti mají přispět k tomu, aby práce studentů byly kvalitnější. Kvalitu studia podle ní degraduje, když posluchači mohou absolvovat i pomocí nelegálně opsaných prací. Zavedení kontrol má i preventivní účinky. Studenti vědí, že jejich diplomovou, bakalářskou či seminární práci může učitel snadno porovnat s ostatními, a tak si už nedovolí opsat celé pasáže.

Program označovaný také „jako vejce vejci“ vyhledává shodné části textů z elektronického archivu. Na Masarykově univerzitě tak porovnává bezmála půl milionu dokumentů a za rok, co funguje, vyhodnotil 150 tisíc podobností.

Systém vyvinutý brněnskými odborníky je podle Černé jednoduchý a dobře dostupný odkudkoliv, kde je připojení na internet. Student do něj vloží svou práci, učitel pak jednoduchou operací může vyhledat studie, jejichž pasáže jsou stejné nebo podobné. Počítač je přímo v textech vyznačí a pedagog pak musí zhodnotit, jestli je práce plagiát, nebo student pouze řádně citoval z jiných zdrojů. Kontrolovat své práce mohou i sami studenti – ti si ale například mohou srovnat i to, jak pedagogové vytvářejí posudky jejich prací, zda je nepíšou pouze „přes kopírák“ či zda učitelé sami při přípravě podkladů dodržují etické zásady při citování výsledků cizí práce.

Podle Jitky Brandejsové z vývojového týmu univerzity je dnes v systému více než půl milionu dokumentů od třiceti tisíc vkladatelů, především diplomových a jiných závěrečných prací. Systém porovnává navzájem texty české, anglické a slovenské, v budoucnu by se měl rozšířit i na jiné jazyky. V budoucnu se možná rozšíří také o knihy a webové stránky, z nichž studenti rádi čerpají.

Každá ze zúčastněných vysokých škol si rozhodne o přístupových právech do systému, způsobu vkládání i míře zveřejnění závěrečných prací studentů.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!