Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Chybí lék na cukrovku druhého typu, nebude se předepisovat na obezitu

Česko

  11:58aktualizováno  14:04
V Česku nebude dva týdny dostupný lék na diabetes 2. typu Ozempic v síle jednoho miligramu. Podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka ho lze nahradit jinými, omezí se jeho předepisování na obezitu. Na konferenci se probírala také aktuální dostupnost antibiotik. Ta by měla být koncem dubna nebo začátkem května stabilizována.

Náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček a ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irena Storová seznámili se situací kolem léků veřejnost na tiskové konferenci. Ta byla svolána především kvůli oznámení dvoutýdenního výpadku léku na diabetes 2. typu Ozempic.

Podle náměstka lze Ozempic nahradit jinými léky se stejným účinkem, omezí se navíc jeho předepisování na obezitu.

Podle Dvořáčka byl navíc původně avizovaný výpadek dodávek v řádu měsíců. „V týdnu od 17. dubna už jsou nám slíbeny dodávky v takové míře, aby byli uspokojeni čeští pacienti,“ uvedl. Podle něj má většina pacientů doma zásobu na tři měsíce.

Podle Davida Koláře, ředitele Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP), jejímž členem je i výrobce léku, firma Novo Nordisk, je výpadek způsoben výrazným zvýšením poptávky.

Podle vědeckého sekretáře České diabetologické společnosti Jana Šoupala lékaři však umí situaci vyřešit náhradou jiného léku, například ve formě tablet. „Pacienti nechť si zkontrolují zásoby a s dostatečným předstihem to řeší se svým lékařem,“ řekl Šoupal. Podle jeho odhadů jde o řádově tisíce pacientů.

„Není to nic, co bychom jako diabetologové nemohli vyřešit. Existují tablety, které obsahují stejnou látkou. Výhodou u tohoto je navíc i to, že si nemusí pacienti píchat injekce,“ uvedl Šoupal.

Podle ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Ireny Storové spotřeba narostla v poslední době na dvojnásobek. „Je důvod se domnívat, že je předepisovaný i v jiných indikacích,“ řekla. Podle Dvořáčka proto ministerstvo dočasně po dobu nedostatku zakáže jeho předepisování pro léčbu jiných pacientů než diabetiků.

„Rozhodli jsme umožnit preskripci jen pro schválené indikace a podmínky úhrady. V praxi tak po určitou dobu nebude možné předepsat toto léčivo pacientům, kteří si jej hradí sami, nebo lékařem bez stanovené specializace,“ doplnil. Sami si ho hradí právě lidé, kteří si jím léčí obezitu. Doporučení pro lékaře, kteří ho takto předepisují, připraví podle Šoupala i odborná společnost.

Také podle AIFP je důvodem zvýšené celosvětové spotřeby předepisování léku mimo schválené indikace, takzvaně off-label. „Výpadek (...) byl způsoben výrazným globálním navýšením poptávky ze strany pacientů, která se očekává v průběhu celého roku 2023. Dostupnost přípravku ohrožuje zejména off-label využití léku například k regulaci tělesné hmotnosti,“ odpověděl Kolář.

Dotaz padl také na antibiotika a sirup pro dětské pacienty. „Očekáváme, že v druhé polovině dubna bude situace plně stabilizována,“ uvedl na tiskové konferenci Dvořáček.

Česko se v posledních měsících potýká s výpadky léků, které jsou podle lékařů i lékárníků horší než dříve. Důvody jsou podle dřívějších vyjádření ministerstva různé, od problémů s výrobou obalů, problémy s výpadky výroby účinných látek nebo s globální dopravou, přes plánování výrobců na základě spotřeby v předchozích letech. Byla ale nižší kvůli epidemii covidu-19 a souvisejících protiepidemických opatření.

Nedostatek je zejména základních antibiotik nebo léků proti horečce, včetně dětských sirupů či kapek do očí.

Proto velké množství lidí zvolilo nákup v sousedním Polsku, kde jsou léky často levnější než u nás. V tamních lékárnách je navíc možné uplatnit i vytištěný recept od lékaře.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!