130 let

Covid spí v létě, stejně jako medvědi v zimě. Na podzim se probudí, řekl Válek

Česko
  •   9:14aktualizováno  9:53
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek společně s ředitelem ÚZIS Ladislavem Duškem na tiskové konferenci představili aktuální data k účinnosti očkování proti covidu. „Sváří se ve mně hluboká závist a pýcha,“ řekl v úvodu konference Válek. Podle něj data jasně dokázala, jak obrovský je význam očkování proti covidu. Válek také řekl, že na podzim se očekává další covidová vlna.

Ministerstvo zdravotnicí po dlouhé době uspořádalo tiskovou konferenci k tématu covid-19. Prezentovalo na ní výsledky české klinické studie, jež byla publikována v prestižním vědeckém časopise. Dokládá vysoký ochranný efekt očkování proti covidu u pacientů po transplantaci ledvin.

Výsledky studie přišel představit přednosta transplantačního centra v IKEM Ondřej Viklický. „Očkování snížilo riziko nákazy u pacientů po transplantaci ledvin o 46 procent. Bylo to v době, kdy u nás byla varianta alfa,“ řekl Viklický s tím, že v dnešní době již taková studie není možná. „Většina našich pacientů je totiž očkovaná,“ doplnil lékař.

Poté se k očkování vyjádřil šéf ÚZIS Ladislav Dušek. „Velmi pozitivní zpráva je, že senioři, tedy ohrožená skupina, je proočkována v míře přes 90 procent,“ řekl Dušek.

Očkování zachraňovalo životy

Podle Duška by v případě, kdy by lidé nebyli na konci loňského roku proočkováni, napáchala varianta delta daleko „větší škody“. „Očkování zachraňovalo životy, a to bez diskuze,“ řekl Dušek. Varianta omikron má podle něj zásadně vyšší nakažlivost. „Je to jako u spalniček. Je to virus, který nejde zastavit. Ochrana vakcín proti nákaze po třech měsících klesá, ale stále drží velmi dobrý ochranný efekt proti těžkému průběhu,“ zdůraznil.

Válek poté upozornil, že Česko čeká na podzim zřejmě další covidová vlna. „To, že tady virus je, to je jasná věc. Covid spí v létě, stejně jako medvědi v zimě. Na podzim se probudí a zaútočí,“ vysvětlil Válek. Počítá s tím, že proti covidu se bude očkovat stejně jako proti běžné chřipce. Tedy každý rok.

„Čtvrtá dávka se bude týkat téměř všech, kteří mají třetí a druhou dávku. Vysoká hladina protilátek trvá zhruba čtyři až pět měsíců. Každý podzim budeme muset očkovat,“ doplnil ministr.

Válek také řekl, že plošné nošení roušek není racionální. „Neměli jsme chřipky a různá onemocnění, to teď letí nahoru. Efekt roušky se potvrdil. Teď ale chci, aby se vyhodnotila všechna opatření, která se zaváděla,“ podotkl Válek. Hodnocení opatření má pak podle ministra pomoci v rozhodování na podzim.

Ministerstvo zdravotnictví tento týden nicméně upozornilo laboratoře, nemocnice a lékařské ordinace na to, že dál platí povinnost hlásit výsledky testů, hospitalizace a očkování proti covidu-19.

Opětovný nárůst na podzim

Poskytovatelé sociálních služeb musí dál hlásit také nákazy u svých pracovníků a klientů. Většina mimořádných opatření, která tyto povinnosti upravovala, sice skončila, od začátku května ale platí nová vyhláška.

Mluvčí ministerstva Ondřej Jakob však řekl, že žádné problémy s hlášením těchto dat nejsou, jde spíš o připomenutí této povinnosti na žádost Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), který data dál zpracovává.

„Intenzita šíření koronaviru v populaci klesá, s přechodem do sezony pozdního jara a léta se rovněž snižují zdravotní dopady, klesají počty hospitalizovaných,“ uvedlo v tiskové zprávě ministerstvo. Opětovný nárůst očekává na podzim.

Autoři: van, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás