27. července 2018 13:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šéf Nemocnice Na Homolce Oliva rezignoval. Neshodli jsme se kvůli ministerské kontrole, řekl

Ivan Oliva | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivan Oliva | foto: Foto Dan MaternaMAFRA

Praha Ředitel pražské Nemocnice Na Homolce Ivan Oliva k pátku rezignoval. LN to sdělil sám Oliva a potvrdila to mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. Důvodem jsou výsledky ministerské kontroly hospodaření nemocnice v letech 2016 a 2017.

„Věcně jsme se neshodli kvůli ministerské kontrole, která v nemocnici proběhla,“ řekl Oliva LN k důvodům rezignace po schůzce, kterou měl v pátek s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO).

Kontrola ministerstva zdravotnictví odhalila, že zařízení uzavřelo v posledním roce velké množství v podstatě neplatných smluv za více než 402 milionů korun. Jako první o ní informoval deník Právo. Nemocnice ale vydala prohlášení, že kontrolu považuje za neprofesionální.

„Zaráží mě především to, že takto neprofesionálně postupuje stejný tým lidí, který prováděl v Nemocnici Na Homolce kontrolu hospodaření v letech 2013 až 2014. Na jejím základě totiž Finanční úřad pro Prahu 5 udělil tehdy nemocnici pokutu ve výši 3 miliardy korun, ale Finanční ředitelství v Brně v roce 2016 toto rozhodnutí v celé šíři zrušilo jako neoprávněné. Po pěti letech stejní úředníci přicházejí s úplně stejnými výtkami,“ uvedl Oliva.

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.