Pondělí 10. srpna 2020svátek má Vavřinec 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministrem kultury v Babišově vládě má být hudební manažer Ilja Šmíd

Ilja Šmíd jako šéf opery Divadla J. K. Tyla v Plzni v roce 2013. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilja Šmíd jako šéf opery Divadla J. K. Tyla v Plzni v roce 2013. | foto: Martin Polívka, MAFRA

PRAHA Budoucí premiér Andrej Babiš (ANO) si odškrtl další kolonku. Podle informací LN počítá na post ministra kultury s Iljou Šmídem, který působil mimo jiné jako šéf opery Divadla J. K. Tyla v Plzni.

Andrej Babiš skládá menšinovou vládu svého hnutí ANO doplněnou o odborníky. Prezident Miloš Zeman už oznámil, že Babiše jmenuje premiérem na Mikuláše, tedy 6. prosince. Při té příležitosti by chtěl vidět seznam ministrů.

Vedle jmen současných ministrů za ANO, kteří hodlají pokračovat na svých rezortech – Robert Pelikán na spravedlnosti, Richard Brabec na životním prostředí a Dan Ťok nejspíše na dopravě – počítá Babiš podle informací LN na místo ministra kultury s Iljou Šmídem. Redakce Šmída oslovila, nezvedal však mobilní telefon a nereagoval ani na SMS zprávu. Babiš odmítá své nominace na posty ministrů komentovat, dokud je nepředstaví prezidentovi.

Šmíd působil jako šéf opery Divadla J. K. Tyla v Plzni. Tam nastoupil 1. ledna 2013, do funkce ho tehdy jmenoval ředitel divadla Jan Burian, který v současnosti šéfuje Národnímu divadlu.

„Ilju Šmída znám celou svou profesní kariéru. Nesporně se zasloužil o úspěšný vznik Pražské komorní filharmonie. Velmi dobře se orientuje zejména ve sféře hudby, celý život se zajímá o operu. Je to zkušený manažer,“ řekl LN Burian.

Nový ministr kultury podle Buriana bude mít tři nejdůležitější úkoly. „Za prvé financování kultury tak, aby tvořilo jedno procento státního rozpočtu. Vtip je v tom, že podle mě by se tam nemělo započítávat financování církví. To by vyřešilo problém s platy a s granty v oblasti živého umění,“ řekl LN ředitel Národního divadla.

„Druhá věc je otevření investičního programu na obnovu a budování kulturní infrastruktury na příští období. Třetí úkol je tolikrát slibovaná změna legislativy v oblasti příspěvkových organizací. To už slibovala končící vláda a navíc to mají snad všechny parlamentní politické strany v programu,“ dodává Burian.

Plzeňský rodák Ilja Šmíd (1952) předtím sedm let vedl Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK. Vystudoval na Pedagogické fakultě v Plzni, posléze pokračoval studiem hudební vědy a historie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

V letech 1993-2001 byl ředitelem a majitelem hudebního vydavatelství Clarton, v roce 1994 spoluzakládal s Jiřím Bělohlávkem Pražskou komorní filharmonii, jíž byl v letech 1996-2006 ředitelem.

„Jsem opravdu zvědav, aniž bych je chtěl zkoušet, zda tito kandidáti budou opět rozumět svému resortu, když Andrej Babiš říká, že to mají být odborníci. Přál bych si, aby měl pravdu,“ podotkl prezident Zeman z Ruska, kde oznámil termín 6. prosince.

Babiš chce vytvořit menšinovou vládu ANO doplněnou o nestranické experty. Zatím ale není jasné, zda bude mít dost hlasů, aby se svými ministry získal důvěru ve sněmovně. Zeman nicméně už dal předem najevo, že svěří Babišovi i případný druhý pokus sestavit vládu. Zdůraznil, že domlouvat podporu je věcí premiéra.

Podporu menšinové vládě ANO ostatní parlamentní uskupení zatím vylučují, pouze KSČM dala najevo ochotu za určitých podmínek takový kabinet tolerovat.

Jak Andrej Babiš skládá svou vládu? Další jména najdete v sobotním vydání LN.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...