3. prosince 2017 20:36, aktualizováno  21:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministrem školství v Babišově vládě má být náměstek ministerstva pro vysoké školy Plaga

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robert Plaga | foto: Mendelova univerzita

PRAHA Ministrem školství ve vládě Andreje Babiše (ANO) má být náměstek ministerstva zodpovědný za vysoké školy Robert Plaga (ANO). Babiš to v neděli řekl v České televizi. Oficiálně jsou tak již potvrzeni všichni adepti na ministry v patnáctičlenné menšinové vládě hnutí ANO.

Devětatřicetiletý Plaga je v současnosti náměstkem ministra školství pro řízení sekce vysokého školství, vědy a výzkumu a také členem zastupitelstva města Brna. V roce 2016 byl také zvolen do zastupitelstva Jihomoravského kraje. Funkce se ale po volbách vzdal kvůli souběhu funkcí, který je podle výkladu ministerstva vnitra v rozporu se zákonem.

Babiš, jehož ANO vyhrálo volby, chce sestavit menšinový kabinet doplněný o nestraníky. Prezident Miloš Zeman tento návrh podpořil. Babiše jmenuje Zeman premiérem 6. prosince a Babišovu vládu o týden později. Se všemi navrženými členy své vlády se chce Babiš během příštího týdne sejít. „Je dobré, abychom se představili. Už budeme konzultovat a probírat první úkoly a rozhodnutí, která chceme udělat,“ řekl předseda ANO ČT.

V Babišově vládě bude devět ministrů, kteří dosud v kabinetu nezasedali. Mezi členy kabinetu budou čtyři ženy. Ve vládě budou pokračovat dosavadní členové vlády za ANO, tedy ministr životního prostředí Richard Brabec, ministr dopravy Dan Ťok, ministr spravedlnosti Robert Pelikán a také Martin Stropnický a Karla Šlechtová. Stropnického na postu ministra obrany ale vystřídá Šlechtová a Stropnický se má přesunout na ministerstvo zahraničí.

Noví členové vlády

Novými členy vlády mají být kromě Plagy ještě Babišův poradce a poslanec ANO Adam Vojtěch jako ministr zdravotnictví, muzikolog Ilja Šmíd jako ministr kultury a poslankyně za ANO Klára Dostálová jako ministryně pro místní rozvoj. Ministryní financí bude dosavadní náměstkyně úřadu Alena Schillerová, ministerstvo průmyslu má řídit manažer Siemensu v Česku Tomáš Hüner a ministryní práce a sociálních věcí má být radní pro zdravotnictví Středočeského kraje Jaroslava Němcová. Kandidátem na ministra vnitra je bývalý náměstek úřadu Lubomír Metnar a na ministra zemědělství majitel koncernu Úsovsko Jiří Milek.

Přehled pravděpodobných členů budoucí vlády Andreje Babiše: Předseda vlády Andrej Babiš Ministr dopravy Dan Ťok Ministryně financí Alena Schillerová Ministr kultury Ilja Šmíd Ministryně obrany Karla Šlechtová Ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová Ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner Ministr spravedlnosti Robert Pelikán Ministr školství Robert Plaga Ministr vnitra Lubomír Metnar Ministr zahraničí Martin Stropnický Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch Ministr zemědělství Jiří Milek Ministr životního prostředí Richard Brabec

ČTK
  • 5Diskuse