Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Ministrem zdravotnictví by se mohl stát Válek z TOP 09. Kvůli covidu by svolal všechny odborníky včetně Prymuly

Vlastimil Válek z TOP 09 zamířit na ministerstvo zdravotnictví. foto: Anna Vavríková, MAFRA

Původní zpráva
Jméno Vlastimila Válka jako možného ministra zdravotnictví skloňují i v dalších stranách, které vyjednávají o vládě. Sám Válek by takovou nabídku neodmítl. „Pokud se strany dohodnou, že to je nejlepší řešení, pak do toho půjdu,“ uvedl pro Lidovky.cz Válek.
  12:43

Během období pandemie byl hlavní opoziční mluvčí ke covidu. Teď by mohl Vlastimil Válek z TOP 09 zamířit na ministerstvo zdravotnictví. Vyslat ho chce jeho strana. Jak moc se o něm mluví? „Hodně,“ uvedl zdroj webu Lidovky.cz ze strany. 

Ostatně na případnou nabídku stát se šéfem ministerstva zdravotnictví by kývl i sám Válek. „Sám jsem zájem nikdy aktivně neměl a na tuto otázku jsem dřív odpovídal, že ne, ale situace se vyvíjí, volby nějak dopadly, takže pokud se předsedové pěti vyjednávajících stran dohodnou, že je to nejlepší řešení, pak do toho půjdu,“ uvedl pro Lidovky.cz Válek.

A ostatní s tím nemají zásadní problém, o čemž vypovídá i to, že i v dalších potenciálních vládních stranách se o něm mluví jako o možném kandidátovi do čela zdravotnického resortu. Ostatně Válek je lékař, konkrétně radiodiagnostik. „Na ministerstvu pracuji již přes dvacet let, vedu pracovní skupinu pro ozáření, dlouho jsem byl také v poradním sboru Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a de facto jsem vymýšlel a spouštěl legislativu radiační ochrany v Česku,“ uvádí Válek s tím, že strukturu ministerstva dobře zná kvůli své letité neplacené funkci.

Válek za svou profesní kariéru prošel Fakultní nemocnicí Brno-Bohunice i Fakultní nemocnicí Brno, pracoval ale i v okresní nebo městské nemocnici a v soukromých zdravotnických zařízeních. Jaké lékař také spolupracuje s různými pacientskými sdruženími, například celiaků, nebo se Světluškou, která se zaměřuje na zrakově postižené.

Může projít i přes ostatní

Další strany z potenciální koalice dávají od ministerstva ruce pryč i proto, že Česko rozhodně nemá covid v zádech. Naopak, mluví se o čtvrté vlně. Otázkou zůstává, zda se opět zavře Česko, nebo zda nová vláda nechá otevřeno a jak zvládne přimět lidi, aby se šli naočkovat. Pokud by to bylo na Válkovi, pak říká, že v případě, že nedojde k výraznému zmutování viru, není zastánce zavírání.

Na horkém covidovém ministerstvu se v minulém volebním období vystřídali ministři hned pětkrát, přičemž dohromady odsloužili čtyři. Válek by si ostatně minimálně jednoho z nich povolal ke společnému stolu. V případě, že se stane ministrem, by totiž Válek svolal všechny odborníky, aby se usnesli na tom, co a jak dál. Mezi nimi i epidemiologa a bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymulu. Komunikovat by chtěl také s Meses, Mezioborovou skupinou pro epidemické situace pod taktovkou epidemiologa Petra Smejkala z IKEM. 

Kromě nich by ale pozval i další odborníky, kteří dosud neměli na vládní úrovni možnost do epidemie promlouvat. Válek v této souvislosti jmenoval například infektologa Michala Holuba z Ústřední vojenské nemocnice.

Přehodnocení testování

Rakušan na vnitro, Bartoš jako vicepremiér pro digitalizaci. U PirStan se rodí plány na obsazení resortů

V Česku je podle možného ministra zdravotnictví potřeba zaměřit se na tři problémy. První je nárůst pacientů na jednotkách intenzivní péče, což následně ochromuje celé nemocnice. Druhým problémem je to, že Česko má stále stejnou strategii testování a udělování karantény. „Když se dostanete na pět tisíc nakažených denně, spolu s nimi jdou do karantény i jejich kontakty. Drtivá většina jsou lidé v produktivním věku, kteří chodí do práce. Když tito lidé vypadnou, lokálně se může stát, že dodje k omezení pracovní síly,“ uvažuje Válek.

Třetí bod, na který by se chtěl zaměřit, je fakt, že neexistuje plán, jak se dostat do situace, kdy se v Česku budou moci odložit roušky a budeme se ke covidu chovat jako k normálnímu infekčnímu onemocnění.

Válek vidí i potřebu navýšit počet naoočkovaných. V této souvislosti je podle něj potřeba dostat se víc do závodů a fabrik velkých zaměstnavatelů typu Škodovky a s Hospodářskou komorou a Svazem obchodu a cestovního ruchu a pobavit se s nimi, co a jak. Podobně pak také probrat očkovací strategii s Asociací rektorů. U vysokoškoláků bychom se v proočkovanosti podle Válka měli dostat i ke sto procentům, protože jinak studenti nebudou moci jezdit na zahraniční stáže nebo chodit na praxe.

Zaměřit se je podle možného ministra zdravotnictví nutné i na zahraniční pracovníky. „Měli bychom se možná bavit i o tom, že pracovní povolení bude možné získat jen v případě, že je žadatel naočkovaný. Nejde jen o ochranu Česka, ale obecně o snížení počtu neočkovaných v celé EU,“ vysvětluje Válek.

Autor: