13. března 2019 12:02, aktualizováno  13:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministři hledají úspory: Ťok i Plaga prý zvládnou ušetřit sedm až deset procent

Ministr dopravy Dan Ťok. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr dopravy Dan Ťok. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) navrhl při jednání s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) o rozpočtu na příští rok snížení personálních a provozních nákladů ministerstva o sedm až deset procent. Naopak peníze na investice podle něj zůstanou. Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) by měl příští rok dostat minimálně stejně peněz jako letos, řekl Ťok novinářům po schůzce se Schillerovou. Dodal, že slevy na jízdném by měly zůstat zachovány. Podobně chce ušetřit i ministr školství Robert Plaga.

Plaga je schopen najít sedm až deset procent na personální úspory na ministerstvu a v podřízených organizacích. Učitelů se škrty nedotknou, zdůraznil.

„Peníze na investice budou. Příspěvek do fondu (pozn. SFDI) bude minimálně stejný jako v tomto roce. Slíbili jsme, že jsme na personálních nákladech schopni sedm až deset procent ušetřit. Když očistíme náklady na vlastní výdaje ministerstva, tak tam jsme schopni jít na deset procent dolů,“ uvedl Ťok. Dodal, že o celkových číslech rozpočtu, který plánuje ministerstvo financí se schodkem 40 miliard korun, se s Schillerovou nebavili.

SFDI letos hospodaří s 86,3 miliardy korun, přičemž 20,8 miliardy dostane z programů Evropské unie. „Dokonce jsme identifikovali, že v příštím rozpočtu máme peníze pro kraje. Jde o vládou schválené účelové investice do silnic druhých a třetích tříd, například Kvasiny nebo propojení nové zkušební dráhy pro autonomní vozidla BMW v Karlovarském kraji,“ uvedl ministr.

Dostálová chce výdaje snížit o deset procent

Ťok také počítá se zachováním slev na jízdném pro studenty a důchodce. „My s tím počítáme. Nemyslím si, abychom po půl roce fungování začali mluvit o tom, že je budeme rušit. Podle mě zatím slevy smysl dávají,“ uvedl.

Jednání o rozpočtových úsporách čeká během středy i další ministry za ANO. Například ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová přišla s návrhem snížit provozní výdaje ministerstva na příští rok zhruba o deset procent, tedy o 400 až 500 milionů korun. S Schillerovou by měl jednat ve středu i ministr vnitra Jan Hamáček, který bude o rozpočtu hovořit za všechny ministry ČSSD.

Ministerstvo obrany bude šetřit na civilní části resortu

Úspory ministerstva obrany se nedotknou armády, ale civilní části resortu obrany. Novinářům to ve středu po jednání s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) o rozpočtu na příští rok a možných úsporách řekl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Konkrétní číslo ohledně snížení počtu pracovních míst na ministerstvu Metnar sdělit nechtěl. Naznačil však, že by se mohlo blížit k deseti procentům míst, nikoliv ale mezi zaměstnanci armády.

Ministr spravedlnosti Kněžínek našel pro r. 2020 zhruba miliardovou úsporu. Výdaje resortu měly podle střednědobého výhledu tvořit 31,29 miliardy.

Schillerová v únoru vyzvala ministry při debatě o rozpočtu na příští rok, kdy stát počítá s nižším tempem růstu než dosud, k hledání úspor a navrhla snížit počet státních zaměstnanců o deset procent. Zároveň přišla i s návrhem snížit výdaje o 25 miliard korun, přičemž s výrazným snížením výdajů počítá například u ministerstev pro místní rozvoj, dopravy zemědělství, životního prostředí nebo kultury. Naopak polepšit by si mohla kancelář prezidenta nebo ministerstvo práce a sociálních věcí.

ČTK