Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fikce vs. realita. Jak ministři vysvětlovali své odchody

Česko

  15:00
PRAHA - O rezignaci ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) se spekulovalo už mnohokrát. A zpravidla v souvislosti s kauzou ProMoPro. Když však Vondra ve středu demisi skutečně podal, o předražené zakázce nepadlo ani slovo. Není však jediným ministrem, u něhož pravý důvod odvolání není jasný.

Jiří Pospíšil. foto: Lidové noviny

"Senátní volby letos na podzim ukázaly, že nemám dostatečnou důvěru voličů. Rozhodl jsem proto předložit svou rezignaci na funkci ministra obrany," zdůvodnil ve středu oficiálně svou rezignaci Vondra.

K TÉMATU:

O předražené zakázce z dob českého předsednictví Evropské unii za 550 milionů korun se ani nezmínil. Teprve v reakci na novinářský dotaz uvedl: "Je možné, že i to přispělo k výsledku voleb." O tom, že by mu právě kauza ProMoPro zlomila vaz, však pomlčel. Přitom právě v souvislosti s ní se poprvé o jeho demisi začalo hovořit. Dosud totiž není jasné, co stát získal asi za polovinu plateb. Případem se zabývá policie. (O kauze čtěte více ZDE.)

Vondra je jedenáctým odstupujícím ministrem z kabinetu Petra Nečase. Není ale jediným, u kterého se spekuluje o skutečných důvodech jeho odchodu. Podívejte se na oficiální vysvětlení, proč jednotliví ministři skončili. A srovnejte je se skutečnými důvody, které stály podle zjištění médií za koncem ministerské kariéry.

Ivan Fuksa (ODS), ministr zemědělství

Premiér 4. října 2011 překvapivě navrhl jeho odvolání a vysvětlil to dlouhodobou nespokojeností s Fuksovou prací.

 • "Jako předseda vlády jsem s jeho prací dlouhodobě nespokojený," řekl Nečas.
 • Jiné vysvětlení: Sám Fuksa však viděl v odvolání vnitrostranický boj: "Ta příčina je, že tři Středočeši z výkonné rady (ODS), což jsem byl i já, jsme si dovolili nesouhlasit s některými návrhy pana premiéra, jako například s prodloužením mandátu vedení ODS. To byla asi pravděpodobně poslední kapka, ...není dovoleno v tuto chvíli v ODS zastávat svůj vlastní názor, který je rozdílný s názorem premiéra," uvedl.

Josef Dobeš (VV), ministr školství

 Rozhodl se rezignovat 21. března 2012 poté, co na vládě hlasoval proti návrhu, že musí v rozpočtu ušetřit 2,5 miliardy korun.

 • "Nemohl jsem akceptovat drakonické škrty ve školství," řekl tehdy Lidovým novinám.
 • Jiné vysvětlení: V médiích se však spekulovalo o tom, že pravým důvodem jeho rezignace byly problémy s čerpáním finančních prostředků z fondů EU, se kterými se ministerstvo dlouhodobě potýká.

Jiří Pospíšil (ODS), ministr spravedlnosti

 Klaus ho na Nečasův návrh odvolal 27. června 2012. Premiér krok odůvodnil tím, že Pospíšil požádal o navýšení rozpočtu pro svůj resort o několik stovek milionů korun v době úspor.

 • "To by mělo rozkladný účinek na ostatní ministry. Nemohu připustit privilegované zacházení a jinak přistupovat k ministrům za ODS. Nevěřím, že by Pospíšil zvládl rozpočet pro zbytek roku i přípravu rozpočtu na příští rok bez žádostí o navýšení," zdůvodnil odvolání Nečas.
 • Jiné vysvětlení: Spekulovalo se, že byl Pospíšil odvolán kvůli tomu, že chtěl do čela pražského vrchního zastupitelství jmenovat státní zástupkyni Lenku Bradáčovou. Vedení ODS se tato volba neměla líbit. Pospíšilův nástupce Pavel Blažek nicméně Bradáčovou později přeci jenom do funkce jmenoval.

Pavel Drobil (ODS), ministr životního prostředí

 Kvůli aféře s údajnou manipulací zakázek ve Státním fondu životního prostředí oznámil 15. prosince 2010 rezignaci.

 • "Rozhodl jsem se žádným způsobem nedovolit zneužití této mediální kauzy k diskreditaci vlády premiéra Petra Nečase a Občanské demokratické strany," komentoval rozhodnutí.

Martin Kocourek (ODS), ministr průmyslu a obchodu

Premiér přijal 9. listopadu 2011 jeho demisi poté, co se Kocourek ocitl v podezření kvůli nejasným milionovým transakcím na účtu své matky. Kocourek je vysvětlil potřebou "odklonit" majetek v době rozvodu.

 • "Ministr Kocourek informoval předsedu vlády o důvodech svých kroků, které jsou předmětem zájmu médií, a poté nabídl svou rezignaci na funkci ministra," oznámil tehdy mluvčí vlády.

Jiří Besser (TOP 09), ministr kultury

Rezignaci podal 8. prosince 2011 a stalo se tak poté, co se ukázalo, že Besser měl podíl ve společnosti Comoros Group, jejímž prostřednictvím koupil byt na Floridě. V majetkovém přiznání to však neuvedl.

 • "Vzhledem k tomu, že necítí podporu svých stranických kolegů, aniž by dostal prostor se před nimi obhájit, dospěl k závěru, že nebude svým příběhem dále zatěžovat vládu České republiky," oznámilo za něj tehdy ministerstvo kultury.

Vít Bárta (VV), ministr dopravy

 Demisi na ministerský post podal 8. dubna 2011 krátce poté, co se rozpoutala vnitrostranická kauza s uplácením uvnitř klubu. Svůj krok zdůvodnil slovy:

 • "Činím tak proto, že nechci ohrozit akceschopnost vlády v době prosazování reforem." Nad Bártou se tou dobou vznášelo obvinění ze strany jeho spolustraníků, že si u nich zajišťoval loajalitu za úplatu. To už také, byť zatím nepravomocně, potvrdil soud.

Jaromír Drábek (TOP 09), ministr práce a sociálních věcí

Prezident Klaus přijal 31. října 2012 rezignaci ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09). Drábek se tak rozhodl kvůli obvinění svého prvního náměstka a blízkého spolupracovníka Vladimíra Šišky z podplácení.

 • "Sice nemám žádné informace o tom, jaký skutek měl být spáchán, nicméně rozhodnutí soudu je pro mě dostatečný důvod, abych naplnil, co jsem avizoval. Rezignuji tedy na svou funkci," prohlásil.

Pavel Dobeš (LIDEM), ministr dopravy

Svou demisi předal premiéru Nečasovi k datu 3. prosince. Bezprostředním důvodem odchodu byl tlak od vedení jeho strany, Dobeš byla ale dlouhodobě kritizován například kvůli problémům se spuštěním centrálního registru vozidel.

 • "Nemáme se za co stydět. To že se nepodařil jeden projekt, který je samozřejmě diskutabilní, je jedna věc. Na druhou stranu, pokud je z 50 projektů jeden neúspěšný… ministerstvo dopravy opravdu není ministerstvem centrálního registru,“ uvedl ke své rezignaci.
Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...