Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Praha hostí šéfy obrany EU. Důležitý je výcvik ukrajinské armády, řekl Borrell

Česko

  15:16aktualizováno  15:30
V pražském Kongresovém centru začal v úterý dvoudenní neformální summit ministrů zahraničí a obrany členských zemí Evropské unie. Státníci diskutují o ruské agresi na Ukrajině či o vztazích EU s Afrikou. Nejdůležitějším tématem je podpora Ukrajiny, dodávky zbraní a výcvik vojáků, uvedla česká ministryně obrany Jana Černochová. Ministr zahraničí Jan Lipavský pak dodal, že členové EU budou hledat kompromisní řešení ohledně omezení víz pro ruské turisty.

Ministři obrany na dvoudenním setkání jednají například o budoucnosti výcvikové mise Evropské unie v Mali či situaci v Africe a dalších místech, které se Rusko snaží destabilizovat. Důležitým bodem však zůstává situace na Ukrajině, která se podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella od začátku ruské agrese nelepší. Evropská unie podle něj zemi podporuje a nadále ji podporovat bude.

„Musíme reagovat na potřeby ukrajinské armády. Shodli jsme se, že EU je jednotná, pokud jde o podporu Ukrajiny. Členské státy jsou i nadále připraveny poskytovat podporu Ukrajině, a to tak dlouho, jak to bude zapotřebí,“ řekl po jednání ministrů obrany Borrell. Černochová zdůraznila, že Česko chce i nadále zůstat lídrem pomoci Ukrajině.

Ministři na setkání v Praze jednali mimo jiné o ustavení výcvikové mise pro ukrajinské vojáky. „Potřeby v oblasti výcviku jsou obrovské, musíme zajistit koherenci tohoto úsilí,“ řekl šéf evropské diplomacie. „Tato myšlenka výcvikové mise je stará. Probírali jsme ji ještě před tím, než válka začala,“ uvedl Borrell. Zdůraznil, že ministři nerozhodli přímo o spuštění mise, protože šlo o neformální setkání, shodli se ale na potřebě zahájení přípravných kroků.

Vysoký představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku dodal, že se bude jednat i o dalších dodávkách vojenského vybavení pro napadenou zemi.

O výcvikové misi dříve při příchodu na jednání mluvili i další ministři členských zemí. Podle finského ministra obrany Anttiho Kaikkonena je potřeba hledat inovativní cesty, jak Ukrajině pomoci. Výcvikovou misi považuje za jednu z nich. Podobně se vyjádřil i švédský ministr Peter Hultqvist, který připomněl i diskuse o možnosti výroby zbraní pro Ukrajinu na územích některých členských států. O zapojení do tohoto programu usiluje i Česko.

Podle irského ministra obrany Simona Coveneye budou v úterý zástupci evropských zemí diskutovat o podrobnostech výcvikové mise, jak by měla fungovat a na území kterých států. Jako hostitelská země se již ústy slovenského ministra obrany Jaroslava Nadě přihlásilo Slovensko. Coveney připomněl, že některé země ukrajinské vojáky na svém území trénují. Nejaktivnější jsou v této oblasti v Evropě Polsko a Velká Británie, která ale není členem EU.

Skeptický ke společné výcvikové misi Evropské unie je lucemburský ministr obrany François Bausch. Novinářům řekl, že je potřeba hledat nejrychlejší cestu pomoci Ukrajině. „Musíme reagovat rychle. A možná (výcviková mise) na základě Evropské unie není nejrychlejší cestou,“ poznamenal s odkazem na možné řešení na bilaterální úrovni. Zvolit by se podle něj měla nejlepší cesta pro Ukrajinu, aby mohla vyhrát válku.

Podle předsedy Vojenského výboru Evropské unie Roberta Briegera ministři obrany diskutují o možnostech EU, jak reagovat na ukrajinskou válku. Evropská unie má podle něj na svém území značné vojenské kapacity, musí ale sladit úsilí. Harmonizovat musí i nakládání s rozpočtem tak, aby se výdaje na vojenskou pomoc nezdvojovaly a podpora byla levnější. Brieger také poznamenal, že úspěch Ukrajiny ve válce bude záležet na evropské podpoře.

Udělování víz ruským občanům

Z informací od vysoce postavených diplomatických zdrojů EU vyplývá, že by se ministři měli dohodnout na pozastavení dohody usnadňující vydávání víz ruským turistům.

„Ministři zahraničí EU budou hledat kompromisní řešení ohledně omezení víz pro ruské turisty,“ řekl český ministr zahraničí Jan Lipavský, který se před jednáním sešel se svým ukrajinským protějškem a ujistil ho, že Česko nadále podporuje Ukrajinu.

„Rád poznávám svůj protějšek na neformálním setkání ministrů zahraničí EU. Ujistil jsem ho, že budeme i nadále podporovat statečný lid Ukrajiny, který bojuje s agresorem a postavil se za svou svobodu a naši bezpečnost,“ napsal ministr zahraničí Lipavský na svém Twitteru po setkání s ministrem Ukrajiny Kulebou.

EU již pozastavila část dohody, která se týkala vládních činitelů a podnikatelů. Teď by mohla zmrazit i část týkající se turistů. To by znamenalo, že žádosti podané ruskými občany by neměly přednostní právo na zpracování. Pro Rusy by tak získání víz do schengenského prostoru bylo byrokraticky náročnější, dražší a čekali by na ně výrazně déle.

Od ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského poté šéf české diplomacie získal Řád Za Zásluhy. „Jde o ocenění celé české diplomacie, která stojí po boku Ukrajiny a podporuje tuto evropskou zemi v obraně před Putinovou barbarskou válkou. Brání i nás. Česko je a bude s vámi, dokud Ukrajina nezvítězí,“ ujistil opětovně Lipavský.

Ministři obrany do Prahy přijeli v pondělí, kdy je čekalo neformální uvítání v Míčovně Pražského hradu. Hlavní část jednání je naplánována na úterý. Klíčovým tématem, které se prolíná celým setkáním, je válka na Ukrajině a její dopady na bezpečnost členských zemí EU.

Dále ministři projednají nedostatky v investicích EU do obrany. K zasedání se přes videotelefon připojí ukrajinský ministr Oleksij Reznikov. Na summit následně naváže konference Forum 2000, jejíž součástí bude i jednání na vysoké úrovni k Ukrajině.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!