15. listopadu 2018 11:12, aktualizováno  12:29 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Petříček chce řešit cestu Babiše ml. na Krym. Není českým občanem, kontruje Hamáček

Ministr zahraničí Tomáš Petříček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zahraničí Tomáš Petříček | foto: ČTK

PRAHA Ministru zahraničí Tomáši Petříčkovi (ČSSD) vadí, že byl syn premiéra Andreje Babiše (ANO) s vědomím otce na ukrajinském Krymu okupovaném Ruskem. Česká republika anexi Krymu odmítá. Petříček to chce s premiérem probrat. Okolnosti cesty Babiše juniora chce řešit s ruskou i ukrajinskou stranou. Petříček to řekl Deníku N.

„Není to v pořádku. Ukrajinská strana mě ještě nekontaktovala, ale já sám si k tomu vyžádám podklady. Chci se spojit s ruskou i ukrajinskou stranou a chci k tomu bližší informace. Česká republika anexi Krymu neschvaluje, neuznává a nepodporuje, což je oficiální stanovisko české vlády,“ řekl Deníku N Petříček.

Ministr byl překvapený, že o cestě syna premiér věděl. „Je to velmi nestandardní. Českým občanům se nedoporučuje na Krym jezdit - to platí i pro premiéra. Toto téma před premiérem nadhodím,“ dodal.

Andrej Babiš mladší.
Petr Protopopov

Podle 1. místopředsedy vlády a ministra vnitra Jana Hamáčka však české orgány nebudou řešit možné bezpečnostní riziko spojené s cestou na okupovaný Krym, protože syn premiéra není občanem České republiky. „Ve chvíli, kdy se jedná o občana cizího státu, těžko mohou české orgány nějakým způsobem cokoli řešit. Je švýcarský občan. Nevím, jak by mohlo bezpečnostně Česko řešit cizího státního příslušníka. Jediné, co můžeme řešit, je to, co dělá policie, tedy se snažit o to, aby proběhly úkony mezinárodně právní spolupráce, aby policejní specialista mohl posoudit stav obviněného, a na tom policie intenzivně pracuje,“ uvedl Hamáček v čtvrtečním rozhovoru pro server Aktuálně.cz.

Babišův pětatřicetiletý syn trpící schizofrenií tvrdí, že jej spolupracovník jeho otce držel na Krymu, aby nemohl vypovídat v kauze Čapí hnízdo, kvůli níž čelí on i premiér obvinění z dotačního podvodu. Podle předsedy vlády to není pravda. Babiš junior uvedl, že podepisoval nějaké dokumenty, ale nevěděl jaké. Na Krym ho odvezl manžel jeho psychiatričky Petr Protopopov.

V rozhovoru pro Právo Protopovov uvedl, že byl od léta 2015 asistentem Babišova syna a do Ruska a na Krym ho odvezl loni v září kvůli tlaku médií po vypuknutí kauzy Čapí hnízdo. V listopadu se na Krym vrátili. Jejich cestu dokumentuje řada fotografií a věděli o ní i příbuzní, uvedl Protopopov.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz