Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Demise Hanákovou nezastavila. Jmenovala nového šéfa Národní galerie

Česko

  16:31aktualizováno  17:12
PRAHA - Ministryně kultury v demisi Alena Hanáková (STAN) dnes jmenovala generálním ředitelem Národní galerie (NG) historika umění Jiřího Fajta. ČTK to sdělila mluvčí ministerstva Lenka Brandtová. Fajt, který nyní působí na univerzitách v Lipsku a v Berlíně, se funkce ujme od září. Budoucí ministr kultury Jiří Balvín označil rozhodnutí ministryně těsně před koncem její vlády za nevhodné. Chce je po svém nástupu prověřit.

Odstupující ministryně kultury Alena Hanáková foto: MAFRA - František Vlček

"Pan Fajt prokázal, že má předpoklady pro vedení tak významné instituce, ať už jde o odbornou kvalifikaci v oboru historie umění a vizuální kultury, mezinárodní renomé nebo o schopnost strategického a koncepčního uvažování," uvedla ministryně.

ČTĚTE TAKÉ:

NG neměla ředitele od poloviny dubna, kdy Hanáková odvolala Vladimíra Rösela. Podle ní neprokázal, že rozumí poslání galerie a je zárukou pro její rozvoj. Hanáková se rozhodla nevypisovat výběrové řízení, chtěla vybírat z kandidátů, kteří se účastnili předchozích konkurzů na šéfa NG.

Balvínovi se jednání Hanákové nelíbí

Rozhodnutí kritizuje nastupující ministr Jiří Balvín. Upozornil na to, že ministryně Hanáková původně ke konci června rezignovala. Zůstala ve funkci jen proto, že odstupuje celá vláda. "Jsem překvapen, jestliže paní ministryně 4. července jmenuje ředitele Národní galerie bez řádného výběrového řízení a proti názoru odborné veřejnosti. Připadá mi to nevhodné," řekl ČTK Balvín. "Samozřejmě se k tomu vrátím po nástupu do funkce příští týden," dodal.

Rozhodovala se mezi Fajtem a bývalým ředitelem Moravské galerie v Brně Markem Pokorným. Hanáková dnes uvedla, že Fajt musí Národní galerii zásadně proměnit strukturálně, ekonomicky, dramaturgicky a i z hlediska její image na veřejnosti. "NG se musí aktivně a viditelně zapojit do dění na evropské muzejní scéně a znovu získat doma i v zahraničí pozici významné, inspirativní a důvěryhodné sbírkové instituce, která jí charakterem a významem uměleckých fondů plně náleží," sdělila v prohlášení ČTK.

Hanáková rozhodla v demisi o zbourání domu na Václaváku

Není to poprvé, co Alena Hanáková učinila rozhodnutí v demisi. Ve středu rozhodla, že dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice v Praze nebude památkově chráněn.To umožní vlastnické firmě nemovitost zbourat. Kolem sporného projektu se řadu měsíců vedly vzrušené debaty a proti bourání se několikrát demonstrovalo.

Jiří Fajt

Fajt vystudoval obor dějiny umění na pražské filozofické fakultě. Působil mimo jiné jako hlavní kurátor Sbírky českého kamenosochařství 11. až 19. století v Lapidáriu Národního muzea v Praze, jako kurátor Sbírky středověkého umění Národní galerie v Praze a v letech 1994 až 2000 jako ředitel Sbírky starého umění Národní galerie v Praze a zastupující generální ředitel. Později se stal zakládajícím ředitelem Centra pro středověké umění v Praze. Působí na německých univerzitách, podílel se na řadě expozic středověkého umění, je autorem stovky knih, výstavních katalogů a vědeckých článků v odborných sbornících a periodikách doma i v zahraničí.

Autoři: ,

Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést
Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést

Natálie si nechala uříznout nohu. Ale nebylo jednoduché najít někoho, kdo jí to udělá. Hana ji pak učila znovu chodit. Ani to nebylo tak snadné....