Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Zeman popřál vojákům sloužícím ve světě k Vánocům. K prezidentovi se připojila i ministryně obrany

Česko

  12:18aktualizováno  17:04
Ministryně obrany Jana Černochová chce opět navrhnout ústavní novelu, podle které by vláda mohla například rozhodnout o vyslání vojáků na osvobození rukojmí či do mise v rámci sil velmi rychlé reakce NATO. Oznámila to na úterní tiskové konferenci po návštěvě na generálním štábu armády.

Nyní je k tomu nezbytný souhlas Parlamentu. Poslanci už dříve ústavní novelu opakovaně navrhli, schválena ale nebyla.

Černochová v úterý s náčelníkem generálního štábu Alešem Opatou a dalšími představiteli velení armády probírala nasazení vojáků v zahraničních operacích či možné legislativní úpravy. 

„Narazili jsme na ústavní dodatek, kterým jsme chtěli zjednodušit vysílání našich vojáků do zahraničních operací, například operací, kde se jedná o záchranu rukojmí, teď by se nám to možná hodilo i z hlediska situace na polsko-běloruské hranici,“ řekla ministryně.

Ústava vládě dovoluje vyslat vojáky do zahraničí na maximálně 60 dnů v případě plnění závazků z mezinárodních smluv o společné obraně proti napadení, při účasti na mírových operacích nebo při záchranných pracích po živelních pohromách nebo haváriích.

Poslanci opakovaně navrhli ústavní novelu, která by tyto tři podmínky zrušila. O vyslání by podle návrhu, který nebyl do konce minulé Poslanecké sněmovny schválen, rozhodla vláda a o misi by následně informovala Sněmovnu a Senát. Parlament by mohl rozhodnutí kabinetu zrušit.

Bývalá předsedkyně sněmovního branného výboru také uvedla, že se do pomoci ve zdravotnických zařízeních, zařízeních sociálních služeb, očkovacích centrech nebo call centrech kvůli koronavirové pandemii zapojilo už přes 20.000 vojáků.

Se zástupci armády řešila také napětí u ruské hranice s Ukrajinou. „Odnáším si z toho to, že svět bezpečnější bohužel nebude a musíme se připravovat na možné hrozby, které můžou nastat, byť si všichni přejeme, aby nenastaly, a děláme všechno pro to, aby k žádnému konfliktu nedošlo,“ uvedla.

Černochová chce také navštěvovat různé útvary a pracoviště, jako jsou Univerzita obrany, vojenská zařízení či nemocnice. „Budu chtít diskutovat i s veliteli těchto útvarů o tom, jak některé věci vidí,“ řekla.

Zástupce armády poprosila o informace ohledně aktualizací Koncepce výstavby Armády České republiky a dalších strategických dokumentů.

Co se týče rozpočtu ministerstva obrany, není podle Černochové možné hledat úspory v penězích vyčleněných na modernizaci armády. 

„Můžeme se bavit o některých dotačních vztazích, možná i o nějakých úsporách v rámci běžných výdajů, ale rozhodně by neměla za oběť škrtání a snižování opět padnout armáda, jako jsme to bohužel zažívali v minulých letech. A tady na rovinu říkám, že i za našich vlád,“ dodala.

Zeman se spojil s vojáky na zahraničních misích

Prezident Miloš Zeman se v úterý spojil skrze videohovory s veliteli zahraničních misí české armády. Zajímal se o aktuální průběh misí a popřál vojákům k Vánocům a novému roku. Hovorů se účastnila i nová ministryně obrany Jana Černochová. Ta v úterý ještě navštívila i Generální štáb AČR, kde jednala s jeho náčelníkem Alešem Opatou mimo jiné o projektech modernizace armády.

Prezident volá českým vojákům na mise před Vánoci každoročně. Letos se skrze videohovor spojil s veliteli misí v Mali, na Sinaji, Golanských výšinách a v Litvě. „Prezident republiky se zajímal o aktuální průběh zahraničních misí Armády České republiky. Vojákům popřál krásné Vánoce a vše nejlepší do nového roku 2022,“ uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška Vánoce na zahraničních misích stráví téměř čtyři stovky českých vojáků. Nejvíce jich působí v Mali a v Pobaltí, nasazeni jsou ale i na Sinaji, na Balkáně nebo v Iráku.

V Mali jsou čeští vojáci zapojeni hned do tří misí. Nejvíce, přes 80, jich je ve výcvikové misi Evropské unie EUTM. Své zastoupení má i v misi OSN MINUSMA a několik desítek příslušníků speciálních sil se účastní operace Takuba, která se zaměřuje na boj s islámskými radikály.

V Pobaltí působí česká armáda v rámci takzvané předsunuté přítomnosti NATO v Litvě a Lotyšsku. Další menší jednotky armády jsou nasazeny v Kosovu, Bosně a Hercegovině, v Iráku nebo v misi UNDOF na Golanských výšinách. Na Sinaji má česká armáda letecký kontingent s letounem CASA, který pomáhá v misi MFO.

Autoři: ,