Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -4 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministryně Šlechtová navštívila české vojáky v Afghánistánu

Karla Šlechtová navštívila české vojáky v Afghánistánu. Šlo o její první cestu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karla Šlechtová navštívila české vojáky v Afghánistánu. Šlo o její první cestu... | foto: ČTK

KÁBUL Ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO) navštívila v úterý a v pondělí české vojáky, kteří jsou na misi v Afghánistánu. Šlo o její první cestu k zahraniční jednotce v pozici šéfky resortu obrany. Setkala se s českými vojáky na spojenecké základně Bagrám i na letišti v Kábulu. V programu měla také schůzky se spojeneckými veliteli jednotlivých základen nebo se svým ministerským protějškem Tárikem Šáhem Bahrámím.

V Afghánistánu má česká armáda svou nejpočetnější misi, v zemi působí 236 vojáků. Většina jich chrání leteckou základnu Bagrám v provincii Parván. Jejich úkolem je hlídkovat v bezprostředním okolí základny, zabraňovat raketovým útokům nebo získávat zpravodajské informace. Při střetech s povstalci se musí vypořádat se střelbou rebelů i s nástrahami v podobě nástražných výbušných zařízení.

Šlechtová za nevlídného deštivého počasí v pondělí zkontrolovala zázemí českých vojáků v Bagrámu, předala jim dary z Česka a prohlédla si ukázku jejich práce. „Dozvěděla jsem se, co tady konkrétně dělají, jakou mají výstroj, výzbroj. Nachystali mi bohatý program, kdy mi ukázali a simulovali spoustu akcí, které se tady mohou stát,“ řekla ministryně českým novinářům na základně Bagrám. Vojáci Šlechtové předvedli bojová vozidla (MRAP), která používají při výjezdech mimo základnu, výzbroj či vybavení. Vyzkoušela si jízdu v obrněncích na cvičebním polygonu a viděla ukázku práce při odhalování skrytých nástražných zařízení. Jejich prostřednictvím povstalci z Tálibánu útočí na spojenecká vozidla.

Karla Šlechtová navštívila české vojáky v Afghánistánu. Šlo o její první cestu...
V Afghánistánu má česká armáda svou nejpočetnější misi, v zemi působí 236...

Šlechtová se setkala i s českou jednotkou v Kábulu, kde vojáci působí v rámci velitelských postů, školí afghánské piloty a techniky nebo hlídají českou ambasádu. „Zjišťovala jsem jejich potřeby. Potřebovala jsem se přesvědčit o tom, zda jim tady něco chybí nebo nechybí. Zda mají veškerou výstroj, kterou potřebují pro plnění mise,“ řekla novinářům na závěr své dvoudenní návštěvy Afghánistánu.

Setkala se během ní se spojeneckými veliteli i s představiteli Afghánistánu včetně ministra obrany Bahrámího a ministerského předsedy Abdulláha Abdulláha. „Musím říci, že obě dvě schůzky byly pro mě velice politicky naplněné, ptala jsem se i jaké požadavky mají po české straně, tedy po českých vojácích,“ řekla ministryně. Od obou podle jejích slov slyšela chválu na jednotku cvičící afghánské piloty vrtulníků.

Šlechtová slíbila zahraničním misím podporu

Novinářům řekla, že pochvalu na práci českých vojáků slyšela i od amerických velitelů, bavila se s nimi i o možnosti nasazení dalších českých jednotek, například chemiků a dalších expertů. Vojáci mají podle Šlechtové o působení v misích zájem. „Naučí se tady spoustu věcí, naučené schopnosti přivezou zpátky do České republiky,“ podotkla.

Své vojáky pochválil i velitel úkolového uskupení Pavel Levý. „Plní své úkoly výtečně až velmi dobře,“ řekl novinářům. Poznamenal, že spojenečtí velitelé rádi přivítají navýšení českých jednotek.

K této možnosti Šlechtová poznamenala, že se jí nebude bránit a je připravena takový návrh ve vládě a v parlamentu předložit. Podporu zahraničním misím slíbila již po nástupu do funkce. O jejich případném dalším rozšíření bude pravděpodobně rozhodovat až další vláda, jejímž sestavením byl pověřen premiér v demisi Andrej Babiš. Náčelník generálního štábu Josef Bečvář před několika týdny uvedl, že česká armáda by mohla do Afghánistánu vyslat poradní a výcvikový tým, specialisty na odstraňování výbušnin a posílen by mohl také být letecký poradní tým.

Od roku 2002 česká armáda do Afghánistánu poslala více než 9000 vojáků. V zemi působili třeba vojáci z polní nemocnice, strážních jednotek, z chemické a biologické ochrany, z chirurgického nebo rekonstrukčního týmu.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!