Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Další jméno do vlády. Ministrem zahraničí bude Jan Kohout

Slovensko-cest

  10:53aktualizováno  14:52
PRAHA - Ministrem zahraničních věcí bude někdejší diplomat Jan Kohout (ČSSD). ČTK napsal, že přijal nabídku na působení ve vládě Jiřího Rusnoka. Kohout už byl ministrem v úřednické vládě Jana Fischera. Kromě ministerstva zahraničí je už jasné obsazení dalších pěti resortů.

Kohout považuje za hlavní priority stabilizaci resortu, procesní i personální, včetně obnovení procesu střídání velvyslanců. Ministr v demisi Karel Schwarzenberg vede s prezidentem Milošem Zemanem boj o jmenování velvyslanců. Především o Lívii Klausovou, kterou chce Zeman dosadit jako velvyslankyni na Slovensko a Vladimíra Remka, toho chce zas Zeman poslat na ambasádu do Ruska.

"Chci výrazný akcent na ekonomickou diplomacii jako nejdůležitější úkol pro ministerstvo zahraničních věcí v budoucnu včetně nastavení vztahu s ministerstvem průmyslu a obchodu. V neposlední řadě i rozpočet ministerstva a země," dodal dále Kohout serveru Lidovky.cz

Na tyto oblasti se chce Jan Kohout v příštích týdnech jako nový šéf diplomacie zaměří.

Designovaný premiér Rusnok Kohoutovi místo ve své vládě nabídl už minulý týden, Kohout si vzal čas na rozmyšlenou.

ČTĚTE TAKÉ:

Kohout, který kývl na nabídku být ministrem zahraniční úřednické vlády, přerušil členství v ČSSD.Stejně tak učinil, když byl ve Fischerově vládě

Dvaapadesátiletý Kohout působil 20 let v diplomacii zastupoval ČR mimo jiné při OSN a OBSE, byl velvyslancem ČR při Evropské unii. Od května 2009 do července 2010 byl ministrem zahraničí a místopředsedou Fischerovy vlády. V letech 1986 až 1989 byl v komunistické straně.

Autoři: ,

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?