Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Minulost dětských vrahů je zahlazena

Česko

PRAHA Pokud by třiačtyřicetiletý Slovák Antonín Novák, který se přiznal k vraždě a sexuálnímu zneužití šestiletého Jakuba Šimánka, žil v Česku a první takovýto zločin spáchal například ve čtrnácti letech, mohl by v plnoletosti klidně žít mezi lidmi. Nikdo by o jeho sexuální deviaci ani o tom, že někoho zabil, nevěděl.

Podle českých zákonů jsou totiž dětští vrazi chráněni a z výchovných ústavů odcházejí v osmnácti letech bez zápisu v trestním rejstříku. Navíc pokud u některého z nich lékaři diagnostikují závažnou sexuální deviaci, nemůže mu být nařízena léčba.

„Pokud chlapec, třeba ve třinácti letech, znásilní a zabije nějakou dívku, je pouze umístěn do ústavu s ochrannou výchovou. Nemůže mu být přímo nařízena léčba, jako by tomu bylo například u dospělých,“ potvrdil sexuolog a ředitel psychiatrické léčebny v pražských Bohnicích Martin Holý.

V případě, že během pobytu v ústavu malý vrah nic dalšího neprovede a nijak se neproviní proti zákonu, odchází do normálního života. A nikdo o jeho minulosti nic neví, a ani se nemůže dozvědět. Další zákon totiž zakazuje zveřejňovat u mladistvých jejich identitu a fotografii.

Léčbu nelze nařídit ani zpětně S „čistým štítem“ tak zanedlouho odejde z výchovného ústavu nyní sedmnáctiletý mladík, který nedaleko Kmetiněvsi znásilnil a zavraždil svou spolužačku. Propuštěn bez záznamu bude i přesto, že u něj lékaři zjistili závažnou sexuální deviaci. Svůj čin totiž spáchal v necelých třinácti letech.

V současné době se ale dobrovolně podrobuje léčbě právě v pražských Bohnicích. „To je sice dobré, ale nikdo mu nemůže nařídit, aby se jí podrobil i po svém odchodu do normálního života,“ řekl bohnický psychiatr Jiří Švarc. Léčba mu může být nařízena až ve chvíli, kdy opět něco provede.

Sexuologická léčba nemůže být mladistvým nařízena ani zpětně. Tedy ve chvíli, kdy dosáhnou patnácti let. Argumentem je, že trestný čin spáchali jako děti.

„To je velký problém. Taková léčba mu může být doporučena, nikoliv nařízena. Mělo by to být zajištěno pečlivěji, ale takhle to přikazuje zákon,“ dodal Martin Holý.

Jiná situace je, pokud by stejný trestný čin, jako spáchal mladík u Kmetiněvsi, provedl chlapec starší patnácti let. Protože už je trestně odpovědný, mohla by mu být nařízena léčba.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

LETNÍ SOUTĚŽ: Poslední šance, zapojte se a vyhrajte věci za tisíce korun
LETNÍ SOUTĚŽ: Poslední šance, zapojte se a vyhrajte věci za tisíce korun

Vítejte v posledním – 10. týdnu soutěže. Opět hrajeme o 7 cen, mezi kterými najdete set hraček od Fisher-Price, doplňky stravy od NaturaMed,...

Mohlo by vás zajímat