1. ledna 2017 11:13, aktualizováno  13:27 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

První dítě roku 2017? O prvenství se dělí chlapec René s dvojčaty

Prvním dítětem Moravskoslezského kraje a zároveň celé republiky narozeným v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prvním dítětem Moravskoslezského kraje a zároveň celé republiky narozeným v... | foto: ČTK

OSTRAVA V prvních minutách nového roku přišlo v Česku na svět několik dětí. O prvenství se dělí Moravskoslezský a Jihomoravský kraj. Minutu po půlnoci se v havířovské nemocnici narodil chlapec René, v brněnské porodnici na Obilním trhu rovněž v první minutě po půlnoci holčička Linda a druhou minutu její bratr Stanislav. Také v Praze se dvě minuty po půlnoci narodilo v Nemocnici Na Bulovce děvčátko Ema, o minutu později v Jihlavě první letošní dítě Vysočiny - Antonín.

Havířov si zopakoval své prvenství z loňského roku, kdy tam také na svět přišlo první dítě Česka roku 2016. Letošní novorozenec René vážil 3130 gramů a měřil 50 centimetrů. Jihomoravská novoroční dvojčata pocházejí z Brna ze Soběšic a narodila se císařským řezem. Děvčátko Linda vážilo 2,33 kilogramu a měřilo 46 centimetrů, chlapec - 2,34 kilogramu a 45 centimetrů.

V pražské Nemocnici Na Bulovce se Ema jako narodila spontánně a vážila 2650 gramů a měřila 46 centimetrů. Třetí minutu po půlnoci přišel v jihlavské porodnici na svět chlapec Antonín. Jako první občánek Vysočiny dostane od kraje zlatý šperk v podobě znamení zvěrokruhu a šek na 10 000 korun. Podobné hmotné i finanční dary čekají pravděpodobně i ostatní první novoroční miminka.

Šest minut po půlnoci se narodilo první dítě roku 2017 v Karlovarském kraji. Holčička dostala v Karlovarské krajské nemocnici jméno Karolína. Na svět podle mluvčího nemocnice Vladislava Podrackého přišla přirozenou cestou a její rodiče pocházejí z Březové u Sokolova. Prvním letošním dítětem narozeným ve Zlínském kraji je Aleš Jurek. Jeho maminka Lenka, která ho v 00:15 porodila ve zlínské nemocnici, pochází z Újezdu u Valašských Klobouk na Zlínsku, řekla mluvčí zlínské nemocnice Karla Havlíková.

První dítě ve středních Čechách se narodilo ve Slaném, je to Šimon a přišel na svět v 00:18. V Pardubickém kraji mají jako první holčičku Emu Švecovou, která se narodila v nemocnici v Ústí nad Orlicí, odkud pocházejí i její rodiče.

V Olomouckém kraji slavili první dítě v Jeseníku. Rostislav přišel na svět pět minut po jedné hodině ranní a jeho maminka bydlí trvale v České Vsi. V Ústeckém kraji se o novoroční noci jako první narodil chlapec Josef, v Královéhradeckém kraji holčička Daniela a v Libereckém kraji děvčátko Luisa. Na jihu Čech prvním miminkem letošního roku chlapec Vojtěch Liška a v Plzeňském kraji holčička Magdalena, která se narodila ve 4:57 ve Fakultní nemocnici v Plzni.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz