Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 14 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mír na blízkém východě nevyřeší ani EU, říká velvyslanec

Tomáš Pojar | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Pojar | foto: Lidové noviny

TEL AVIV Do Izraele, země, která je ohniskem blízkovýchodního konfliktu, přiletěl před třemi měsíci jako český velvyslanec. Vyostřená situace v regionu pro něj při rozhodování, zda misi přijmout, nebyla překážkou. Naopak.

"Jsem rád, že se tu něco děje," říká velvyslanec Tomáš Pojar. Zároveň ale pragmaticky dodává: "Česká republika nebude tím, kdo vyřeší blízkovýchodní mír, nebude to ani Evropská unie, to musí vyřešit lidé, kteří tu žijí."

Velvyslancem v Izraeli byl už váš otec. Jak moc se od té doby česko-izraelské vztahy změnily? Váš otec například mluvil o silné arabské lobby, která v českých diplomatických kruzích existovala.

Po dvaceti letech jsme naprosto standardní zemí, což jsme v té době, kdy se odehrávaly klíčové změny, nebyli, a tak nás vnímal i svět. Dnes je vše jinak. Ministerstvo funguje standardně, žádná lobby tam není. Za dvacet let máme konzistentní názor na blízký východ, na vztahy s Izraelem a Palestinou. To, že jsme v tom předvídatelní, všichni oceňují, jsme pro všechny čitelní, nikdo s námi nemá problém, nepřekvapujeme ani je, ani sebe.

A jak konkrétně se posunuly vztahy mezi Izraelem a Českem?

Tehdy bylo Československo a posléze Česká republika nová země, se kterou byly dlouho přerušeny vztahy. Najednou jsme se otevřeli a Izraelci začali objevovat Prahu. V Izraeli byla navíc velmi početná skupina lidí, kteří se narodili v Československu.

Dnes jsme o dvacet let dál, skupina je méně početná a zestárla, takže i ta komunita a práce ambasády je dnes o něčem jiném. I vztahy jsou založené na něčem jiném, tehdy se navazovaly kontakty, první obchodní příležitosti, dnes je to o investicích, o vědě a výzkumu, lidé z univerzit se do Izraele nejedou bavit o tom, že se máme rádi, ale dojednávat, jak si vyměňovat studenty.

Izrael je v centru mezinárodní politiky kvůli konfliktu s Palestinci. Jakou roli může Česko sehrát ve zprostředkování blízkovýchodního míru? Je váš úkol na ambasádě složitější oproti těm, které jste plnil v roli náměstka?

Ta situace se tady nemění, nebyla jednodušší před deseti nebo dvaceti lety, celkově je to tu složité a potenciální napětí tu hrozí vždycky a hned tak se to nezmění. Co se mě týče, já jsem pracoval v různých válečných konfliktech a válečných zónách a v té pozici, kterou jsem měl na ministerstvu jsem řešil poměrně složité věci, jsem rád, že se tady něco děje.

Na druhou stranu Česká republika nebude tím, kdo vyřeší blízkovýchodní mír, to musí vyřešit lidé, kteří tady žijí, samozřejmě s nějakou podporou zvenčí, ale tu podporu, kterou tomu můžeme dát, je podpora desetimilionové realisticky uvažující země, která je členem Evropské unie a Severoatlantické aliance, nelze od toho očekávat nic víc, my nebudeme těmi, kdo to tady rozhodne.

Nebude to ani EU, můžeme přispívat k tomu, abychom zvyšovali šance, aby se něco podařilo, ať už přímo, nebo prostřednictvím Unie, ale nebudeme těmi hlavními hráči.

Náměstek šéfa diplomacie Tomáš Pojar

Znamená to, že jako velvyslanec nechcete Izraelcům říkat, co si myslíte o jejich vztahu k Palestincům?

Nejdůležitější úkol, můj a celé ambasády, je pracovat na všedních záležitostech česko-izraelských vztahů, které spočívají v kulturní výměně, v tom, že chceme více izraelských turistů, aby to u nás poznávali a vraceli se tam, chceme, aby u nás Izraelci investovali, aby byly společné vědecké projekty a skutečně dělat na těchto v zásadě přízemních věcech.

Na druhou stranu jsou to věci, které mají mnohdy daleko větší smysl a dlouhodobější trvání, než když se budeme neustále vyjadřovat k tomu, jak my si myslíme, že by to tady mělo vypadat a mohlo vypadat, koneckonců ani my v Praze nemáme rádi, když nám někdo z druhého konce světa říká, jak bychom měli věci dělat a myslím si, že i my bychom měli šetřit radami, byť i dobře myšlenými toho, jak to má dělat někdo jiný.

Situace v regionu je vyostřená, je velvyslancování v Izraeli těžší než v jiných zemích?

Já to za těžký úkol nepovažuji, Izraelci nás mají rádi a my Izraelce, oficiální představitelé, byznysmeni, lidé z univerzit nebo studenti sem chtějí jezdit, stejně tak Izraelci rádi jezdí k nám. ta práce mě baví, nemůžu si stěžovat na nedostatek práce.

Jiné místo, kde dělat velvyslance, jsem si představit nedokázal. Izrael znám, myslím si, že pro česko-izraelské vztahy můžu leccos udělat. Izrael je zajímavá země, kde se ledacos děje, ať už po té česko-izraelské lince, nebo potom ve vlastním Izraeli, nebo co se týká celého regionu.

Je to zajímavá výzva, nejsem kariérní diplomat, mě by dělat velvyslance ve standardní, zaběhlé, vyspělé zemi nebavilo, to už by mě spíše bavilo být v nestandardní, nevyspělé zemi, na druhou stranu mám tři děti, které musí chodit do školy, takže Izrael jsem uvítal.

Náměstek šéfa diplomacie Tomáš Pojar

Ještě jako ministerský náměstek jste investoval dost času do česko-amerických jednání o protiraketové obraně. Jak pokračují jednání s Američany dnes?

Už to přímo nedělám, ale lze ale říci, že naše zapojení do nového systému bude záležet na české vůli a na těch detailech, jak se bude celý ten systém vyvíjet, ještě se na něm pracuje, je tam stále řada drobných ale i důležitých neznámých.

Česká republika by se měla na obraně evropského aliančního prostoru spolupodílet, není to jen pro naši obranu, ale i proto, abychom byli mezi těmi, kteří o naší obraně budou rozhodovat. Nemusí se nám vyplatit odkazovat naši obranu jen na někoho dalšího.

Nikdy jsem neměl pochyb, že protiraketovou obranu Američané vybudují, pokračují v tom, budou jí budovat. Obranu buduje stále více zemí, je to hrozba, která rozhodně bude v následujících letech a možná i desetiletích spíše narůstat, než aby tomu bylo naopak, na to se dá vsadit.

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!