Advokát Jan Vondráček
Ševčíka se opakovaně zastává člen akademického senátu a vedoucí Katedry práva VŠE Jan Vondráček. „Vedení se vydalo cestou perzekuce,“ kritizoval na jednání senátu, kdy se rozhodovalo o Ševčíkově odvolání.
Vondráček je také přesvědčen, že Ševčík na demonstraci pomáhal zraněnému člověku. Pro Ševčíkovo odvolání podle něj nejsou dostatečné důvody. Zároveň míní, že není možné odvolat děkana, aniž by současně nedošlo k bránění svobody slova, svobody shromažďování a diskriminaci.
Vondráček je Ševčíkův dlouhodobý zastánce. A také právní zástupce. Nyní ho hájí například ve sporu o ochrannou známku na Memoriál Josefa Odložila. Podle zjištění Seznam Zpráv o licenci přišel po sporu se spolupracovníkem Pavlem Šourkem, který si ji zaregistroval na své jméno.
Vondráček také podle magazínu Týden dostal na katedře grant ve výši 54 tisíc korun. A grant dostala také Ševčíkova dcera Michaela, která se v roce 2016 stala vedoucí projektu, na který fakulta vyčlenila 183 tisíc korun.
Vondráček navíc zastupoval jak Ševčíka, tak nynějšího předsedu akademického senátu Jána Pavlíka poté, co byli vyloučeni z Liberálního institutu.
Liberální institut je neziskovou organizací, jeho cílem je rozvíjet a aplikovat myšlenky klasického liberalismu. Založen byl v roce 1990, jedním ze spoluzakladatelů byl právě Miroslav Ševčík.
Docent Ján Pavlík
Předseda akademického senátu se Ševčíka zastal při kauze z roku 2014, kdy současný děkan použil modrý majáček, aby se dostal z kolony aut na dálnici D5. Hrozila mu za něj pokuta až 2 500 korun a za jízdu v protisměru mohl ztratit sedm trestných bodů a zaplatit 10 tisíc korun.
Pavlík tehdy Ševčíka hájil slovy, že valná většina akademických senátorů se vyjádřila v tom smyslu, že by v daném případě konali stejně, kdyby měli v autě příbuznou, která je v nebezpečí života, a měli k dispozici tento prostředek. „On vlastně jen trošku jel po pruhu vyhrazeném pro záchranáře. Šlo o nějakých tři sta metrů, než sjel z dálnice,“ uvedl.
Pavlík byl tehdy na základě zmíněného zastání vyloučen z Liberálního institutu. Podle tehdejšího ředitele organizace Petra Koblovského docent Pavlík jednal proti zásadám institutu, čímž ho poškozoval. O vyloučení rozhodla správní rada na svém zasedání 28. dubna 2014.
Student Marek Koten
Marek Koten je jeden ze tří studentských senátorů. Ševčík mu vedl bakalářskou práci o Postavení Ruské federace v globální ekonomice: Výzvy pro třetí dekádu 21. století v kontextu historického vývoje.
Koten je také společně s Ševčíkem podepsán pod studií o efektivitě plošných vládních opatření během pandemie covid-19. Ševčík vládní opatření dlouhodobě kritizoval.
Také výzkumná studie došla k závěru, že „ve všech uvažovaných scénářích jsou náklady zavedení plošných restriktivních opatření z hlediska zachráněných let lidských životů podstatně vyšší než v případě jejich absence“ a „výsledky jednoznačně dokazují, že se plošná restriktivní opatření nevyplácí zavádět“.
Martin Kovář
V akademickém senátu zasedá také bývalý prorektor Univerzity Karlovy Martin Kovář. Ten se podle etické komise Filozofické fakulty UK dopustil plagiátorství a opsal rozsáhlé pasáže v několika svých textech, které publikoval v období přibližně 20 posledních let, uvedla tehdy komise. Při posuzování jeho práce se tehdy přihlíželo i k posudkům zahraničních expertů.
Způsob, jakým Kovář své publikace připravoval, označila komise za nepřijatelný a neomluvitelný. Bývalý prorektor proto podle jejího stanoviska získal neoprávněně své tituly docenta a profesora.
Etická komise VŠE, kde Kovář nyní působí, se jej v roce 2020 zastala. Není náhoda, že v komisi zasedal jak Jan Vondráček, tak také Miroslav Ševčík.
Karel Zeman, Zdenka Vostrovská, Jaroslav Macháček
Ekonom Karel Zeman působil v minulosti jako manažer Fondu národního majetku a mezi lety 2006 a 2007 zastával roli náměstka ministra financí Vlastimila Tlustého. Tehdy se Ševčík stal členem dozorčí rady státního podniku České aerolinie, které tehdy spadaly pod Ministerstvo financí. Ševčík v kontrolním orgánu působil od ledna do května 2007, shrnuly Seznam Zprávy.
Zdeňka Vostrovská kromě Akademického senátu působí také v Komisi znaleckého ústavu Národohospodářské fakulty.
Pavlík, Vondráček i právě Jaroslav Macháček se pak Ševčíka zastali v otevřeném dopise poté, co v roce 2012 někteří zaměstnanci fakulty kritizovali Ševčíkovo netransparentní jednání. Kauza byla spojená s odvoláním tehdejšího vedoucího katedry Davida Lipky.