16. února 2018 16:44, aktualizováno  19:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zemřel lobbista a exšéf Zemanových poradců Miroslav Šlouf. Figuroval v několika politických kauzách

Miroslav Šlouf na snímku z roku 2000, kdy byl šéfem poradců premiéra Miloše... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Šlouf na snímku z roku 2000, kdy byl šéfem poradců premiéra Miloše... | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Ve věku 69 let zemřel v pátek politický lobbista a někdejší poslanec KSČ Miroslav Šlouf. LN to řekl zdroj blízký rodině. Bývalý vedoucí funkcionář Socialistického svazu mládeže, jehož jméno figurovalo v několika politických kauzách, působil také jako vedoucí poradců bývalého premiéra Miloše Zemana, současného prezidenta.

Podle informací LN byl Šlouf od ledna v nemocnici a téměř s nikým nekomunikoval. Trpěl cirhózou jater. Informaci o jeho úmrtí přinesl jako první na Twitteru bez uvedení zdroje web Parlamentní listy.

Miroslav Šlouf, který vystudoval ekonomiku na pražské VŠE, se v roce 1974 stal předsedou obvodního výboru Socialistického svazu mládeže v Praze 3. O rok později vstoupil do KSČ, z níž vystoupil až v roce 1991.

Miroslav Šlouf
Miroslav Šlouf na snímku s Milošem Zemanem v květnu 2000.

Mezi lety 1981 až 1992 zasedal v tehdejší České národní radě, předchůdkyni dnešní Poslanecké sněmovny.

V 90. letech se Šlouf poprvé objevil po boku Miloše Zemana. „Vymyslel“ pro něj autobus Zemák, následně mu pomohl uspět ve volbách v roce 1998 a stal se šéfem jeho poradců.

16.února 2018 v 18:09, příspěvek archivován: 16.února 2018 v 18:28

Pan prezident na pohřeb Miroslava Šloufa, který dnes skonal, zašle smuteční kytičku.

Šloufovo jméno figurovalo v minulosti v několika kontroverzních kauzách. Jiří Paroubek v roce 2007 naznačil, že jako prostředník expředsedy ČSSD Zemana sehrál výraznou roli v ovlivňování bývalých poslanců ČSSD Michala Pohanky a Miloše Melčáka, aby podpořili koaliční vládu Mirka Topolánka (ODS).

V okruhu Zemanových poradců vznikl také spis diskreditační spis Olovo pomlouvající Petru Buzkovou. Název byl odvozen od chemické značky Pb, která se shoduje s iniciály bývalé místopředsedkyně ČSSD a ministryně školství. Šloufův podíl na kauze se neprokázal.

Rozhovor Miroslava Šloufa pro Večerní Prahu před odletem na světový festival...

Rozhovor Miroslava Šloufa pro Večerní Prahu před odletem na světový festival mládeže a studenstva v kubánské Havaně.

V minulosti mimo jiné doporučil Janu Kavanovi, tehdejšímu místopředsedovi Zemanovy vlády a ministru zahraničí, aby na do resortu přijal Karla Srbu. Ten byl později pravomocně odsouzený za přípravu vraždy novinářky Sabiny Slonkové. Proslul i  schůzkou s Jiřím Weiglem v hotelu Savoy, jež výrazně ovlivnila volbu prezidenta.

Šlouf, jenž v roce 2000 neúspěšně kandidoval do Senátu na Chrudimsku, byl považován za jednoho z nejvýznamnějších zákulisních hráčů v zemi. Přiznával i úzké kontakty s bývalém kmotrem podsvětí Františkem Mrázkem. Šlouf mu měl údajně pomáhat při jeho obchodech.

Vedl rovněž soukromou lobbistickou firmu Slávia Consulting, která pracovala například pro ruskou ropnou firmu Lukoil.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.