16. února 2018 16:44, aktualizováno  19:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zemřel lobbista a exšéf Zemanových poradců Miroslav Šlouf. Figuroval v několika politických kauzách

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 123Diskuse
Miroslav Šlouf na snímku z roku 2000, kdy byl šéfem poradců premiéra Miloše... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Šlouf na snímku z roku 2000, kdy byl šéfem poradců premiéra Miloše... | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Ve věku 69 let zemřel v pátek politický lobbista a někdejší poslanec KSČ Miroslav Šlouf. LN to řekl zdroj blízký rodině. Bývalý vedoucí funkcionář Socialistického svazu mládeže, jehož jméno figurovalo v několika politických kauzách, působil také jako vedoucí poradců bývalého premiéra Miloše Zemana, současného prezidenta.

Podle informací LN byl Šlouf od ledna v nemocnici a téměř s nikým nekomunikoval. Trpěl cirhózou jater. Informaci o jeho úmrtí přinesl jako první na Twitteru bez uvedení zdroje web Parlamentní listy.

Miroslav Šlouf, který vystudoval ekonomiku na pražské VŠE, se v roce 1974 stal předsedou obvodního výboru Socialistického svazu mládeže v Praze 3. O rok později vstoupil do KSČ, z níž vystoupil až v roce 1991.

Miroslav Šlouf
Miroslav Šlouf na snímku s Milošem Zemanem v květnu 2000.

Mezi lety 1981 až 1992 zasedal v tehdejší České národní radě, předchůdkyni dnešní Poslanecké sněmovny.

V 90. letech se Šlouf poprvé objevil po boku Miloše Zemana. „Vymyslel“ pro něj autobus Zemák, následně mu pomohl uspět ve volbách v roce 1998 a stal se šéfem jeho poradců.

16.února 2018 v 18:09, příspěvek archivován: 16.února 2018 v 18:28

Pan prezident na pohřeb Miroslava Šloufa, který dnes skonal, zašle smuteční kytičku.

Šloufovo jméno figurovalo v minulosti v několika kontroverzních kauzách. Jiří Paroubek v roce 2007 naznačil, že jako prostředník expředsedy ČSSD Zemana sehrál výraznou roli v ovlivňování bývalých poslanců ČSSD Michala Pohanky a Miloše Melčáka, aby podpořili koaliční vládu Mirka Topolánka (ODS).

V okruhu Zemanových poradců vznikl také spis diskreditační spis Olovo pomlouvající Petru Buzkovou. Název byl odvozen od chemické značky Pb, která se shoduje s iniciály bývalé místopředsedkyně ČSSD a ministryně školství. Šloufův podíl na kauze se neprokázal.

Rozhovor Miroslava Šloufa pro Večerní Prahu před odletem na světový festival mládeže a studenstva v kubánské Havaně.

Rozhovor Miroslava Šloufa pro Večerní Prahu před odletem na světový festival mládeže a studenstva v kubánské Havaně.

V minulosti mimo jiné doporučil Janu Kavanovi, tehdejšímu místopředsedovi Zemanovy vlády a ministru zahraničí, aby na do resortu přijal Karla Srbu. Ten byl později pravomocně odsouzený za přípravu vraždy novinářky Sabiny Slonkové. Proslul i  schůzkou s Jiřím Weiglem v hotelu Savoy, jež výrazně ovlivnila volbu prezidenta.

Šlouf, jenž v roce 2000 neúspěšně kandidoval do Senátu na Chrudimsku, byl považován za jednoho z nejvýznamnějších zákulisních hráčů v zemi. Přiznával i úzké kontakty s bývalém kmotrem podsvětí Františkem Mrázkem. Šlouf mu měl údajně pomáhat při jeho obchodech.

Vedl rovněž soukromou lobbistickou firmu Slávia Consulting, která pracovala například pro ruskou ropnou firmu Lukoil.

  • 123Diskuse


Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky


Najdete na Lidovky.cz