„Od těchto okupačních sil neočekávám nic pozitivního. Všichni jsou úplně stejní,“ citovala agentura AFP 62letého kosovského Srba Dragomira Vukoviče, profesora historie z kosovské Gračanice. „Ti samí lidé, kteří na nás předtím házeli bomby, teď přicházejí jako přátelé,“ dodal v narážce na rok 1999 a bombardování Jugoslávie státy Severoatlantické aliance.
Celkově by měla mít mise příští rok až 1900 členů a bude rozmístěna po celém Kosovu. „Naším cílem je zejména zajistit v Kosovu fungování principů právního státu,“ uvedl šéf EULEX Yves de Kermabon. Konkrétně bude mise napomáhat rozvoji demokracie, bojovat proti organizovanému zločinu i korupci a také zajišťovat bezpečnost místních obyvatel. „Je jasné, že našich cílů nedosáhneme přes noc. Lidé musí být trpěliví. Jsme ale odhodlaní určité věci změnit,“ dodal Yves de Kermabon.
Podle dalšího kosovského Srba z Gračanice Ranka se ale s příchodem mise pro Srby vůbec nic nezmění. „Jsou stejní jako UNMIK (dosavadní mise OSN – pozn. red.). Nemyslím si, že z nich budeme mít nějaký prospěch. Všichni podporují nezávislost Kosova,“ uvedl.
Asi dvacet příslušníků mise EULEX včera ráno přijelo i do Kosovské Mitrovice. Jak uvedl pro bělehradské rádio B92 Milija Miloševič, velitel policejní stanice ze severní části Mitrovice, na jeho tým budou dohlížet dva policisté – jeden z Německa a druhý z České republiky. „Budou pracovat společně s námi. Jejich funkce ale bude monitorovací a poradní,“ dodal Miloševič.
Nelehká mise EU
*O rozmístění mise EULEX rozhodla sedmadvacítka již v únoru, dlouho ale byla odkládána zejména kvůli nesouhlasu Srbska, poté ale i námitkám Kosova. * Celkově by misi mělo tvořit kolem 1900 členů – policistů, soudců, celníků a odborníků na státní správu.