Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mise vlády: udat Topolánka

Česko

Ministr Kocourek bude v Bruselu usilovat o místo pro expremiéra * Paroubek zatím pomoc odmítá

PRAHA Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek odlétá zítra do Bruselu s jediným úkolem. Přesvědčit členy Rady ministrů Evropské unie o tom, že příštím šéfem mezinárodní energetické agentury při OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj) má být český expremiér a bývalý šéf ODS Mirek Topolánek.

V Bruselu se totiž od úterka koná neformální schůzka Rady ministrů o energetice. Podle Kocourka by se tam mělo mluvit i o tom, zda bude EU navrhovat svého kandidáta do čela agentury. „Toto téma tam může padnout, proto tam letím,“ podotkl Kocourek. „Řekneme, že by bylo dobré, kdyby EU nasadila svého kandidáta. A že my bychom jednoho kandidáta preferovali,“ dodal na Topolánkovu adresu.

Ministerský předseda Petr Nečas nedávno uvedl, že se kabinet bude snažit najít místo i pro Topolánkova předchůdce Jiřího Paroubka z ČSSD. Podle důvěryhodných zdrojů LN z vedení ODS by zvoleným postem mělo být místo velvyslance při OSN v New Yorku. Vše ale nasvědčuje tomu, že snaha o Paroubkovo „upíchnutí někde venku“ přijde vniveč, pokud není od počátku jen zastíracím manévrem, jak pomoci Topolánkovi a tvářit se přitom, že jde o oba bývalé premiéry. Paroubek totiž tvrdí, že chce být příští čtyři roky poslancem v Česku. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg zase namítá, že není „zapotřebí zaopatřit nějaké bývalé politiky“. „Vychází to jen z toho, když je to pro zemi výhodné. Pokud máme odborníka na energetiku, tak to samozřejmě podporuji,“ reagoval pro LN na pozici u OECD pro Topolánka Schwarzenberg. „Ale nevím, na co je pan Paroubek odborníkem. Opravdu nevím,“ dodal ministr zahraničí a šéf TOP 09.

Zato Topolánka, který o post podle svých slov pro sobotní Právo stojí, Schwarzenberg hodlá podporovat. „Je zkušeným politikem, umí vyjednávat, původem je energetik. Budu se ho snažit podpořit i osobně. Ministerstvo zahraničí připravovalo půdu, na projektu pracuje,“ dodal.

Pokračování na straně 3

Dokončení ze strany 1

Osobní nasazení při prosazování myšlenky, aby byl Topolánek kandidátem EU pro obsazení šéfa mezinárodní energetické agentury při OECD přislíbil i jeho nástupce v čele ODS a premiér Nečas. Není přitom jasné, zda svého vlastního kandidáta nebude mít některá z dalších šestadvaceti zemí EU. „To se dozvíme na místě,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek. I kdyby se ale Mirek Topolánek stal kandidátem Unie, musely by ho akceptovat ostatní členské země včetně Spojených států amerických.

Sám Topolánek Právu řekl, že aby post příští rok na podzim, kdy v čele agentury končí stávající šéf, získal, vyžaduje to „lobbing jak české diplomacie, tak samozřejmě mou osobní“ iniciativu. „Pozice je pro ČR zajímavá, protože takovou ještě neměla. O nějakou výraznou podporu nestojím, ale dnešní garnitura by to neměla blokovat,“ doplnil.

Paroubek včera možnost, že by šel do New Yorku na pozici českého velvyslance při OSN, jak o tom mluví někteří členové ODS, nechtěl moc komentovat. „Je to nesmysl. Nikdo se mnou o tom nejednal. Nic takového se nepřipravuje. O tom nemá vůbec smysl debatovat,“ konstatoval. Už dříve na Facebooku prohlásil, že chce zůstat v Česku poslancem. Jeden ze členů ČSSD blízký vedení strany ale namítá, že Paroubkovi zřejmě ani nic jiného nezbývá: „Spekulace o hledání místa pro Paroubka mohou mít ve vládě jediný důvod: Pokud už tvrdíme, že něco hledáme pro Topola, tak i pro něj, když jsou oba expremiéři.“

***

CO DĚLÁ TOPOLÁNEK

Bývalý premiér Mirek Topolánek se stáhl z politiky a stal se živnostníkem. Podniká v energetice. Ještě před vstupem do politiky spoluzaložil firmu VAE, která se zabývala energetickými projekty.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!