Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Misionáři připomínali teroristy

Původní obyvatelé severní Evropy považují označení Laponci za vnucené a pejorativní a sami preferují jméno Sámijové. Z tradičního sámijského zpěvu joik čerpá i norská zpěvačka Mari Boine, která vystoupí tuto sobotu na festivalu Respect.

Laponci prošli podobně bolestným osudem jako indiáni v Severní Americe. Kolonizátoři i misionáři je systematicky obírali o půdu a decimovali jejich domorodou kulturu. Dnes jich žije na severu Norska, Finska, Švédska a Ruska asi 50 tisíc. Hudební projev zvaný joik, zpěv beze slov, je prubířským kamenem fantazie, improvizace i duchovního prožitku. Původně totiž nesloužil k vyprávění příběhů, ale k vytvoření zvukového portrétu - ať už člověka, zvířete nebo přírodního jevu.

Sámijové procházejí v posledních dekádách skutečným národním obrozením. Vytvořili si vlastní vlajku, hymnu a jejich kultura je ve světě známá díky umělcům, jako je Mari Boine. Ta se prosadila před dvaceti lety albem Gula Gula (Slyšte slyšte), jehož titulní píseň o hlasech našich pramatek i otrávených řekách není pouhou reakcí na křivdy minulosti, ale i výzvou k vzájemnému respektu. K sámijské kultuře patří i šamanismus, a joik může být cestou, jak se dostat do změněného stavu vědomí.

* LN Vaše hudba je důkazem, že kolonizátorům se hudební kulturu Sámijů nepodařilo zničit. Uchovaly se i šamanské praktiky?

Když jsem vyrůstala, chodila jsem na náboženská shromáždění a na jejich konci se zpívalo, a to tak dlouho, až lidé upadali do transu. Přesně jako v sámijských rituálech. Ty zpěvy jsem strašně milovala. Určitě ovlivnily moji hudbu.

* LN A lidé na těch shromážděních si tu spojitost s šamanstvím uvědomovali?

Absolutně ne. Kdybych jim řekla, že to jejich vytržení přišlo z šamanismu, rezolutně by to popřeli. Sámijové prošli vinou kolonizátorů a misionářů masovým brainwashingem, mnozí z nich se starého náboženství dodnes bojí, považují je za ďáblův nástroj.

* LN Myslíte tedy, že misionáři pomohli uchovat sámijské duchovní tradice tím, že tolerovali jejich prolnutí do zcela odlišného křesťanství?

V některých oblastech získalo křesťanství dokonce příchuť revolty proti kolonizátorům, ale v jiných částech mělo naopak přísnou formu, lidem přinášelo utrpení, protože v nich vytvářelo pocit viny.

* LN Byly ty zpěvy příbuzné joiku?

Ty církevní písně byly skutečně joikem přibarvené.

* LN Nejedná se tedy o něco podobného jako černošský gospel z amerického jihu? Tam dochází při zpěvu také k vytržení, které hraničí s transem.

Určitě ano. Ale v americkém gospelu je víc euforie, kdežto tady převládá hlavně melancholie, smutek, touha.

* LN Misionáři na severu Evropy pálili i hudební nástroje, protože prý sváděly lidi k neřesti. Šlo jim skutečně o morální principy?

Oni se báli přírody. Chtěli všechno řídit, sebe i ostatní. Jako dnes fundamentalisti. Jejich nástrojem byl strach, který vzbuzovali v ostatních, podobně jako nynější teroristé.

* LN Co budete zpívat v Praze?

Vedle starších skladeb i nové, protože koncem srpna mi vyjde nové album, takže na mém turné bude premiéra nového repertoáru a pražský koncert je jeden z prvních na šňůře.

***

Festival Respect je už zavedenou značkou

Dvanáctý ročník přehlídky Respect vrcholí tento víkend na ostrově Štvanice. Domácí barvy zastupuje romský akordeonista Mário Bihári se skupinou Bachtale Apsa, již poněkolikáté se u nás objeví Francouz Eric Truffaz (tentokrát s indickým projektem Benares) či po delší době i maďarští Muzsikas. Západoafrický inovátor Issa Bagayogo z Mali přiveze pouštní blues. Unikátní českou premiérou bude koncert spoluhráče Roberta Planta, kytaristy Justina Adamse, s africkým zpěvákem a hudebníkem Juldehem Camarou a na druhý pokus snad svůj mix pohanského transu s elektronikou konečně zahrají i konžští Kasai Allstars (na snímku).

V některých oblastech získalo křesťanství příchuť revolty proti kolonizátorům, ale v jiných částech mělo naopak přísnou formu a lidem přinášelo utrpení, protože v nich vyvolávalo pocit viny

lidovky.cz Zpravodajský server Lidových novin Mari Boine v Praze Videoklipy a více o festivalu Respect najdete na www.lidovky.cz/kultura

Autor: