Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Miss má změnit image Karviné

Česko

Nejsme město nezaměstnaných, tvrdí primátor – své město má za lázně

KARVINÁ Nová Miss České republiky se má stát jedním z „nástrojů“, jak změnit pohled na Karvinou jako na nevzhledné hornické město plné nezaměstnaných.

Podle primátora Tomáše Hanzela je úspěch dvacetileté modelky Zuzany Jandové pro město velmi důležitý. „Lidé u nás ve městě změny vidí, ale za hranicemi regionu jsme pořád chudý východ,“ postěžoval si Hanzel. Právě on po svém zvolení na konci roku 2006 sliboval, že město bude jiné. „Chceme z Karviné moderní město, které získá image mladých lidí a rovných pracovních příležitostí,“ prohlašoval primátor. Žádný průzkum, který by potvrdil, jak lidé město nyní vnímají, však zatím nevznikl.

„Všude propagujte Karvinou,“ kladl včera Jandové na srdce její bývalý školní ředitel Petr Juras, který se mezitím stal náměstkem primátora za ODS. Předal jí i CD s názvem Po našymu – soubor havířských povídek z Karvinska, které místním nářečím namluvili místní horníci i politici. Po našymu vydal karvinský magistrát a v uplynulých dnech dal nezvyklé CD do prodeje. „Během tří dnů jsme prodali už dvě stovky kusů,“ řekla mluvčí města Šárka Swiderová.

Modelka by se mohla stát třeba symbolem karvinských lázní Modelka dostala mezi dary nepřímo i jeden úkol – poukázky do wellnes karvinských lázní Darkov. Její přítomnost by tam mohla pomoci přilákat další hosty. Karviná se stále častěji snaží vystupovat jako lázeňské město, a to přesto, že u města stále naplno fungují jedny z posledních černouhelných dolů v zemi, které podle propočtů horníků mají fungovat ještě nejméně dvacet let. Podle radních je však už nyní zapotřebí chystat město Karvinou na to, že hornictví jednou skončí. A město Karviná by se prý mohlo proslavit svými stále populárnějšími lázněmi.

Jestli nová Miss pomůže městu i s politickou orientací jeho obyvatel, je otázka. V Karviné stále v komunálních volbách vítězí KSČM, například vloni si vedení města poprvé oficiálně připomnělo výročí listopadu 1989 a na zdi magistrátu se objevila deska věnovaná politickým vězňům. Ti o její umístění marně usilovali nejméně patnáct předchozích let.

Nové jsou i cedule vítající návštěvníky Karviné při vjezdu do města. Napsány jsou kromě češtiny i ve čtyřech dalších jazycích – angličtině, polštině, němčině a ruštině. Hlavně Rusů v roli lázeňských hostí ve městě hodně přibývá.

Všechny, kterým o novou image Karviné tolik jde, musela Jandová včera potěšit. I když už přes rok nebydlí v Karviné, ale v Praze, k městu na severu má prý stále citový vztah. „Žije tu můj otec se sestrou, vždycky se tady strašně ráda vracím. Karviná je pro mne to nejvíc,“ prohlásila k velké radosti karvinských radních modelka. Přiznala, že na radnici má i další známé – matematiku dívku s mírami 90–63–95 učil Jurasův kolega, zastupitel za ODS Roman Hamrus.

Na druhém místě volby nejkrásnější dívky letos skončila jednadvacetiletá studentka Zuzana Putnářová z Ostravy. Ta se však žádného oficiálního přijetí na ostravské radnici na rozdíl od své úspěšnější konkurentky z Karviné nedočká. „Primátor Petr Kajnar nemá nic takového v plánu,“ řekla včera LN mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat