Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Místa, která odnesl čas

Česko

Brněnské kavárny, fenomén první republiky, zmizely. Až na výjimky se jim stal osudovým přelom 90. let.

BRNO Největší brněnská kavárna měla za první republiky tisíc míst. Dnes lidé ve městě s bídou najdou podobné podniky, kde lze počet židlí počítat na desítky. Jména Savoy, Opera, Esplanade a další zůstávají nostalgickou vzpomínkou.

„Poslední předválečné kavárny zanikly v devadesátých letech. Těch z první republiky zbylo minimum, často jsou v žalostném stavu nebo slouží jiným účelům,“ poznamenává Karel Altman, který se věnuje historii brněnského pohostinství. Lenka Kudělková z Muzea města Brna rovnou mluví o obtížně napravitelných škodách. „Nejsou to jizvičky, ale jizvy na tváři města. Podívejte se, jak dopadla například kavárna v Avionu, na zničenou kavárnu Era na Zemědělské ulici, na léta, co chátral Savoy na Jakubském náměstí,“ dodává.

Z kaváren jsou banky, obchody i ruiny Fotografie přibližující noblesní interiéry prvorepublikových kaváren jsou v kontrastu k tomu, co z nich je nyní. Štěstí měly ty, kterým alespoň zůstal zachovaný restaurační provoz. V Bellevue na nároží Joštovy a Moravského náměstí, kde se scházeli brněnští bohémové, je restaurace Potrefená husa. Cukrárna zabrala přízemí domu na rohu Běhounské a Kozí ulice, kde si sice část Brňanů pamatuje prodejnu Rybena, ale dříve tam fungovala kavárna Marienhof.

Jiné budovy to štěstí nemají. Esplanade na nároží Jezuitské a Rooseveltovy nahradil park, na místě paláce DOPZ stojí kvůli válečnému bombardování nová budova s kinem Scala, byť také s menší kavárnou. Naopak zmizela kavárenská terasa jako součást paláce Morava ve směru do Benešovy třídy.

Původní využití dalších prostor zejména mladí lidé ani netuší. Z Tomanovy kavárny a cukrárny na náměstí Svobody je prodejna hudebních nosičů, slavná víceúrovňová Opera v Divadelní ulici se po neslavné éře prodejny mercedesů změnila v pobočku Unicredit Bank. Někdejší druhá největší kavárna v Brně, která byla v Zemském domě na Moravském náměstí, je nyní jednou z jednacích síní krajského úřadu. Kavárnou ale nebyla už léta - Brňané si ji mohou pamatovat spíše jako studovnu Moravské zemské knihovny.

První vlna pádů kaváren přišla po válce, kdy tyto podniky podle odborníků představovaly nepřijatelný způsob životního stylu. Druhá s restitucemi budov po roce 1989. Autoři výstavy o zaniklých kavárnách, která včera začala na brněnském Špilberku, připomínají i jiné budovy proslavené „svými“ kavárnami. Byly i na ulicích vedoucích do centra, na výstavišti.

Funkcionalistická budova Era v Zemědělské 30 se zmítá majetkovými spory. V Kolbabově kavárně a cukrárně v Kounicově ulici se prodává textil, v prvním patře nárožní budovy paláce Convalaria na rozhraní České a Veselé ulice, kde v roce 1940 otevřeli Dorotíkovu kavárnu a cukrárnu, sídlí redakce MF Dnes. „Když jdu okolo, vzpomenu si, jak jsem tam jako studentka chodívala na zákusky,“ posteskla si Brňanka Jaroslava Kubešová.

Nástupci kaváren?

Jen zvolna a v malém Na dotaz, které brněnské kavárny vlastně fungují nejdéle, nemají odborníci odpověď. „Kdybych tu otázku dostal na začátku 90. let, bylo by jasněji. Teď se snad lze bavit o cukrárně a kavárně na Josefské a o kavárnách v hotelích Slavia a Grand,“ připomíná historik Altman. A ještě jeden podnik „hájí“ tradici: replika Zemanovy kavárny v parku Koliště ze začátku 90. let. Je napodobeninou slavné funkcionalistické stavby, která vzala za své při stavbě Janáčkova divadla.

I když ty staré sice zmizely, o kavárny přesto v Brně úplná nouze není. Svoje místo na slunci si vydobyly například Café Blue na Jakubském náměstí, Menšík ve Veselé ulici, Rendezvous vedle kina Scala nebo Onyx v Zámečnické, jehož řešení nezapře inspiraci funkcionalismem. Svou kavárnu má i Moravské zemské muzeum či knihkupectví Academia na náměstí Svobody. Rozhodně už tyto podniky nenabízejí stovky míst, jejich charakter bývá komornější. Pro jejich zákazníky je rozhodující kvalita kávy a mnohdy rychlost obsluhy či to, zda také vaří. Mnozí z hostů je spíš než k posezení vyhledávají pro pracovní schůzky, potvrzují majitelé.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat