Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
1. února 2019 13:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Pojď ven!‘ Poslanci se pohádali kvůli vyhošťování cizinců z Česka

Sněmovna projednává návrh na zrušení lustračního zákona. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sněmovna projednává návrh na zrušení lustračního zákona. | foto: MAFRA - Petr Topič

Praha Poslanci se v pátek ostře střetli kvůli návrhu na zrušení soudního přezkumu správních rozhodnutí o vyhoštění cizinců z Česka. Vystoupení Lubomíra Volného z SPD provázelo dokonce bouchání do lavic. Volný se tvrdě opřel v souvislosti s migrací do Evropské unie a prohlásil také, že za případem seniora nepravomocně odsouzeného za terorismus jsou takzvaní vítači.

Hádka vypukla při projednávání vládní cizinecké novely, která je ve Sněmovně ve druhém čtení. Poslanci o ní debatu nedokončili, jednací den navíc předčasně skončil.

01.února 2019 v 12:58, příspěvek archivován: 01.února 2019 v 13:07

Emoce ve @snemovna. “Pojd ven” @lubomir_volny z @SPD_oficialni vs. @Honza_Birke z @CSSD. https://t.co/uffD7U8jhk

Volný prohlásil, že Evropská unie je kafkovský svět, který buduje „supertotalitu“. „Evropská unie je do budoucna zkáza Evropanů a zkáza Evropy,“ řekl. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ohledně varování poslanců SPD před hrozbou kriminality a terorismu ze strany imigrantů uvedl, že SPD straší lidi, a připomněl, že posledním odsouzeným za terorismus v Česku byl senior Jaromír Balda, sympatizant hnutí Tomia Okamury. Baldu poslal soud nepravomocně do vězení za způsobení nehod dvou osobních vlaků. Chtěl u lidí vyvolat strach z muslimských migrantů. Hamáček uvedl, že Balda konzultoval útoky s pracovnicí SPD.

„Jste to vy, vítači, kteří jste vytvořili pana Baldu. Protože vy jste ho vyděsili reálnou možností toho, že tady bude spáchán teroristický útok,“ reagoval Volný, přičemž část poslanců začala bouchat do lavic. Jan Birke (ČSSD) na něho prý pokřikoval, aby „toho už nechal“. Stenozáznam to zachytil jako výzvu ke konfrontaci. Volný na Birkeho údajně reagoval slovy, aby „šel ven“. Následně se Volný a Birke už před mikrofonem přeli o používání výrazů z hospody čtvrté nebo nižší cenové skupiny. „Agresivní situaci jste vyvolal vy svým primitivismem,“ prohlásil Volný.

,,Pojď ven.“ Rozlícený poslanec Volný pokřikoval na Birkeho

Ve snaze o uklidnění situace si následně vzali poslanci TOP 09 půlhodinovou přestávku na jednání klubu. Dění ve Sněmovně poslanci komentovali na sociálních sítích. „Ve Sněmovně asi některým jeblo - z SPD už agresivně vřískají jak fašouni v Reichstagu,“ napsal Jiří Dolejš (KSČM). Lidovec Marian Jurečka uvedl, že by nevěřil, co je možné v dolní komoře slyšet. „Agrese a zhovadilost některých poslanců SPD je neuvěřitelná,“ napsal. „Stalo se: Poslanec SPD na poslance ČSSD ‚Pojď ven!‘. Neskutečné. Ostudné. Nepřijatelné. Hnus,“ uvedla Karla Šlechtová (ANO). Někteří poslanci mluvili o možnosti podnětu mandátovému a imunitnímu výboru.

Slovní přestřelky pokračovaly i po přestávce, a to zejména mezi poslanci SPD a KDU-ČSL, kteří se vzájemně vinili z nepravd. Do debaty zasahovali i Piráti, které poslanci SPD rovněž kritizovali. „Odmítám poslouchat urážky pana Volného nás všech,“ ukončila diskusi místopředsedkyně klubu ODS Jana Černochová, která si za frakci vyžádala dvouhodinou přestávku a jednací den skončil. Poslanci se opět sejdou přespříští týden v úterý.

Cizinecká novela by mimo jiné dala vládě právo stanovit kvóty pro ekonomické migranty a zavedla by povinné integrační kurzy pro zahraniční pracovníky. Sporný pozměňovací návrh o zrušení soudního přezkumu rozhodnutí o vyhoštění podpořil už dřív bezpečnostní výbor navzdory upozornění ministerstva vnitra, že je protiústavní.

01.února 2019 v 11:40, příspěvek archivován: 01.února 2019 v 13:25

Pojď si to vyříkat ven, vyzval Volný (SPD) poslance ČSSD. Politici jsou zděšeni https://t.co/RWu2zTRQzC #volny #spd #cizinci #snemovna #birke

„Bezpečnostní složky musí mít možnost vyhostit cizince, kteří zde nemají co dělat,“ hájil úpravu předseda výboru Radek Koten (SPD). Jan Bartošek (KDU-ČSL) ale poukázal na to, že zákon v minulosti obsahoval stejné ustanovení, Ústavní soud je zrušil. „Zatěžujete Ústavní soud svými nesmysly,“ řekl. Podle Jaroslava Bžocha (ANO) je návratová politika prioritou, nelze ale ohýbat ústavu.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...