Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Místo činu: celá zeměkoule

Česko

Na scénu vstoupil nový třídní nepřítel – americká banka Goldman Sachs. Ta totiž Řecku v roce 2002 pomohla ukrýt trochu jejich dluhu, čímž se z ní stal div ne hlavní viník evropské dluhové krize. Martina Hekrdlu z deníku Právo skvostně rozčílila: „Na jisté finanční rádce měla by být volána policie. Ale žádná policie světa nemá pásku dost dlouhou, aby tak rozsáhlé místo činu zajistila,“ rozpálil to v úterý. Vizme extázi čekisty: policejní páska dlouhá jako celá zeměkoule! Goldmani v Řecku sehráli roli jiného zločince, než si Hekrdla představuje. Byli to takoví luxusní drogoví dealeři. Dokázali klientovi obstarat dávku, i když musel docházet na odvykací kúru. Ale přišli k němu, až když už měl parádní návyk, a neprodali mu žádnou zlatou dávku. Představuje asi jedno procento řeckého dluhu. „Evropo, pozor! Řecko dluží 300 miliard dolarů, zčásti zase skrytých ve finančních derivátech klíčových bank po celém světě,“ bije Hekrdla na poplach. Ve skutečnosti víme, kdo dluh drží: nejvíc jsou v tom namočené francouzské a švýcarské banky (po 79 miliardách) a německé (43 miliard). Víme to z analýzy dat Banky pro mezinárodní platby, jejímuž Institutu pro finanční stabilitu šéfuje Josef Tošovský. Taky to nějak neustabilizoval.

Goldman Sachs přišel vhod evropské radě ministrů financí, která nařídila věc natotata vyšetřit, a eurokomisaři Ollimu Rehnovi, který pronesl pěknou jedovatou poznámku o etice a memoárech amerického exministra financí Paulsona, rovněž bývalého šéfa Goldman Sachs. Celé to má jednu chybu – objev nebyl žádný objev. Transakci, kterou banka JP Morgan pomohla Itálii v roce 1995 opticky snížit dluh, odhalil italský akademik Gustavo Piga v roce 2001. A řecký swap Goldmanů z roku 2002 byl popsán o rok později v časopise Risk. Kde byli tehdy dnešní strážci rozpočtové kázně? Kde by byli, vychvalovali evropský sociální model a euro jako jeho svorník.

Hned za Goldmany je pro některé zloduchem číslo dvě Mezinárodní měnový fond. Třeba Britové a Švédové by v Řecku rádi viděli experty MMF – ostatně sama Británie se na něj musela obrátit v roce 1976. Zato francouzský prezident Sarkozy a oblíbený Topolánkův politik Jean-Claude Juncker v povolání mezinárodních expertů vidí potupnou kapitulaci před podezřelou „anglosaskou“ institucí. Šéf MMF se jmenuje Dominique Strauss-Kahn, hlavní ekonom Olivier Blanchard. Samá anglosaská jména! Francouzi mají ke globálním institucím stejný vztah jako Slováci k československé federaci: i kdyby v ní obsadili všechny funkce, stejně by ji nepovažovali za svou.

USarkozyho ta averze spočívá spíš v něčem jiném. Strauss-Kahn je jednou z mála figur rozložené francouzské levice, která je schopna prezidentovi konkurovat. V roce 2007 se ho Sarkozy elegantně zbavil tím, že ho prosadil do Fondu. Tam mu končí funkční období v roce 2011, prezidentské volby jsou v roce 2012. Sarkozy nemá zapotřebí, aby jeho osobní „anglosaská hrozba“ přijela zachraňovat Evropu.

O autorovi| MARTIN WEISS, komentátor LN

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...