Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Místo činu v pohybu

Česko

FESTIVAL

Festival 4+4 dny v pohybu, který letos výjimečně potrvá deset dní, opět staví na prolínání uměleckých oborů a různých možnostech přesahu.

Původně spíš divadelní Festival 4+4 dny v pohybu začíná mít mezi domácími přehlídkami výlučné postavení. Důsledně trvá na dramaturgii s jasným tématem a té také podřizuje svůj program. Nedělá kompromisy jen proto, aby naplnil program, a v posledních letech se sympaticky rozšířil do výtvarné oblasti a pěstuje i další přesahy.

To, že festival propojuje víc uměleckých oborů, které se tak vzájemně obohacují, má svou logiku, jejich prolínání a křížení je výrazem posledních let. Přehlídka i letos pokračuje v objevování neznámých nebo zapomenutých podob budov v centru Prahy. Po loňském Federálním shromážděním si za své „srdce“ zvolil objekt bývalého Ústředí lidové umělecké výroby (ÚLUV) na Národní třídě, funkcionalistickou stavbu architekta Oldřicha Starého. Podle dramaturgyně Denisy Václavové si každý dům „řekne“ o svůj program. Na budovu organizátoři „mysleli“ už dávno, ale až nyní se jim podařilo přesvědčit majitele, který má v plánu rekonstrukci a objektu chce vrátit původní využití.

Téma: rozpaky a pochybnosti umělců Programovou linii, která se bude věnovat minulosti, současnosti i budoucnosti budovy, zastřeší site specific Místa činu. Kryštof Kintera a Denisa Václavová v ÚLUV připravili výstavu s názvem One Day You Will Lose It All, na níž se představí práce tří desítek umělců. „Tématem expozice jsou společné rozpaky, vážné pochybnosti o smyslu umělecké práce, které se mísí s nutkavou potřebou ho vykonávat,“ upřesňuje Kintera. Dalším projektem je instalace Public Figures nizozemského umělce Erika Olofsena, která je pozoruhodnou úvahou nad fragmentizací reality. Kromě toho se v objektu uskuteční řada dalších akcí, konferencí, setkání, prohlídek s výkladem. Opět bude vyhlášen laureát projektu Umělec má cenu pro rok 2011 – jde o ocenění, které „starým“ umělcům (tj. přes 35 let) udělují „mladí“. Mezi letošními kandidáty jsou Václav Stratil, Jan Merta, Viktor Pivovar a Krištof Kintera. Projekt doprovodí výstava My dva a čas.

Festival se ovšem bude konat i v dalších prostorách – v Divadle Archa, La Fabrika a ve Studiu Alt@-Hala. V La Fabrice představí belgický malíř Filip Berte své dílo Masový hrob společných vzpomínek. Půjde o jakousi reflexi Evropy a její tragických míst, bolístek, traumat, všeho, co ať chceme, či nechceme tvoří naši evropskou kolektivní paměť. Připravena jsou pochopitelně i divadelní představení. Do Archy přijede norský nezávislý soubor Jo Stromgren Kompani s oslavovanou inscenací Taneční pocta fotbalovému umění (15. 10.), která byla znovu oprášena při letošním mistrovství světa. Další Norové (De Utvalgte) tu uvedou inscenaci na pomezí dokumentu a divadla, jež vznikla na základě hry Jona Fosseho Stíny (19. 10.). A nebudou chybět ani premiéry: pozornost budí performance Brodského koncertu belgického dua Kris Defoort – Dirk Roofthooft (16. – 17. 10.), které se inspirovalo poezií Josifa Brodského. Perfomeři se pokoušejí evokovat subtilní pocity, které jeho dílo vyvolává.

Premiéry připravili i domácí tvůrci – například tým Jan Bárta, Halka Třešňáková a Milou Veling z Nizozemska uvedou projekt Tak přesně o ráji... to není (20. 10.), který vypovídá o budování image v prostředí umělecké komunity. A Slováci přivezou dokumentární monodrama o osudech první slovenské režisérky Magdy Husákové-Lokvencové MHL (Archa 17. 10.).

Obstát v široké konkurenci kulturní nabídky hlavního města minimálně vyžaduje přijít s něčím novým a nepodbízet se. Festival 4+4 dny v pohybu tuhle podmínku splnil, a ještě ji podpořil kvalitou. Za patnáct let se tak jednoznačně zařadil mezi prestižní akce pražské kultury.

***

Festival 4+4 dny v pohybu

15. – 24. 10. Praha – ÚLUV, Divadlo Archa, La Fabrika, Studio Alt@Hala www.ctyridny.cz

Opět bude vyhlášen laureát projektu Umělec má cenu pro rok 2011 – jde o ocenění, které „starým“ umělcům (tj. přes 35 let) udělují „mladí“. Letošními kandidáty jsou Václav Stratil, Jan Merta, Viktor Pivovar a Krištof Kintera.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...