Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid 1 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Místo hřebce pošlou Češi britskému královskému páru zkumavku

Hřebec z Kladrub nad Labem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hřebec z Kladrub nad Labem. | foto: ČTK

PRAHA Vláda souhlasila s darem pro britské královské novomanžele, prince Williama a jeho ženu Kate. Prozatím však do Británie putuje pouze "zkumavka se specifickým genetickým materiálem".

Pětiletý hřebec Favory Alta XXI., jehož cenu vyčíslil 30.000 eur (asi 730.000 korun), bude na britský pár "bezúplatně převeden", ale prozatím zůstane na "výslovnou žádost" obdarovaných v národním hřebčíně v Kladrubech. Novinářům to po jednání vlády řekl premiér Petr Nečas (ODS). "Čili část tohoto hřebce bude dodána s předstihem," dodal premiér s úsměvem.

Více o daru pro královský pár

Návrh na dar předložil ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS). William a Kate Middletonová měli svatbu 29. dubna a Fuksa podobu svatebního daru oznámil ještě před ní. Pětiletý hřebec Favory Alta XXI. je však stále v kladrubské stáji, za což ministerstvo zemědělství sklízelo kritiku.

Pětiletého hřebce jménem Alta z Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem daruje Česká republika jako svatební dar princi Williamovi a Kate MiddletonovéSperma nebo krev?
Česká strana byla na vypravení do Británie vzácného zvířete připravena. Kůň už má všechna potřebná veterinární osvědčení, uvedl Jan Höck, ředitel Národního hřebčína Kladruby nad Labem. "Koně snášejí cestování dobře, máme na to speciální kamiony. Jel by řidič a ošetřovatel, který má ke koni i během cesty přístup," řekl Höck.

Ke "zkumavce se specifickým genetickým materiálem" Höck uvedl, že premiér tak zřejmě označil sperma. Podle něj však není jasné, k čemu by je britská strana potřebovala. Připustil, že s mraženým koňským spermatem se obchoduje. "Ale to nebude případ královské rodiny," řekl ředitel.

Podle Jiřího Nesvačila z Hřebčína Favory, který také chová starokladrubské koně, by zmíněným genetickým materiálem mohl být krevní vzorek. Ale ani to prý není příliš pravděpodobné. "Hřebec už má osvědčení o původu a veterinární vyšetření, takže není důvod si vyžádat krevní vzorek. Sperma také ne, žádný chov starokladrubských koní tam nemají. Ledaže by chtěli křížit, starokladrubský kůň se kříží třeba s lipicánem, tedy příbuznými koňmi," řekl Nesvačil.

Linie Favory, ze které byl pětiletý bělouš vybrán, je jednou z nejstarších čistokrevných linií starokladrubských koní. Je předurčený k tomu, aby byl plemeníkem. Má klidnou a mírnou povahu a ochotně se učil pod sedlem i v zápřahu. Hřebec má vynikající původ. Otec koně se účastnil mistrovství světa, Evropy i mezinárodního závodu ve Winsdoru.

Propagovat slavný hřebčín
Kůň pochází z národního hřebčína, který je nejstarším velkým hřebčínem na světě. Funguje 432 let. Hřebčín v Kladrubech nad Labem a kmenové stádo běloušů jsou od roku 2002 národní kulturní památkou.

Podle ministra zemědělství je darování hřebce mimořádnou šancí, jak propagovat Českou republiku, slavný hřebčín, jeho unikátní chov a jak rozšířit výjimečné koně po panovnických dvorech Evropy. O kladrubský hřebčín se v minulosti členové britské královské rodiny zajímali. V roce 2007 tam zavítala dcera královny Alžběty II. princezna Anna, o 11 let dříve Kladruby navštívil manžel panovnice princ Filip.

,

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...