Pondělí 20. března 2023, svátek má Světlana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Místo mešity modlitba v parku. Muslimové protestují proti zásahu policie

Česko

  19:05
PRAHA - Týden po policejním zásahu v Islámské nadaci v Praze připravují členové muslimské komunity protest. Pomodlí se pod širým nebem poblíž ministerstva vnitra na Letné. Nelíbí se jim použití síly a načasování zatýkací akce, která je údajně poškodila. Serveru Lidovky.cz to řekl předseda Ústředí muslimských obcí Muneeb Hassan Alrawi.

Zasah ÚOOZ v Islámském centru. foto: MAFRA - František Vlček

Muslimská komunita v Praze ostře odmítla policejní zásah z minulého týdne. Jako protest proti policejní akci se rozhodla k netradičnímu kroku: vůbec poprvé uspořádá svoji pravidelnou páteční modlitbu na veřejném prostranství, kde se k celé události také vyjádří. Už v pondělí proto žádala magistrát, aby jim tuto akci povolil. "Mešity budou v pátek zavřené, modlitba se uskuteční pouze na Letenské pláni za budovou ministerstva vnitra v 13:30 jako protestní akce vůči neadekvátnímu policejnímu zásahu," řekl serveru Lidovky.cz předseda Ústředí muslimských obcí Muneeb Hassan Alrawi.

K TÉMATU:

Kniha už je dlouho v Česku dostupná

Muslimům vadí použitá síla i načasování zásahu. Už v neděli proto Ústředí muslimských obcí podalo stížnost na policejní prezidium. Alrawi se také podivil tomu, že je podle policie důvodem zatýkání kniha Základy tauhídu: Islámský koncept Boha. Tvrdí, že je už 2 roky k dispozici v různých českých knihkupectvích a myslí si, že je důvod zásahu jiný. "Mohl to dělat někdo s úmyslem poškodit muslimy, nebo někomu přihrát do jeho politického programu, to je možné," uvažuje nahlas předseda českých muslimů.

Autora knihy nezná

Alrawi se však distancuje od Abu Ameenaha Bilaala Philipse, který napsal originál problematické knihy: "O tom autorovi jsem do minulého týdne nevěděl nic. Neříkám ale, že na něm nemůže být nic závadného a to samé platí u té knihy, ať ji posoudí odborníci. Ale poučíme se a budeme striktnější v tom, co se překládá a kdo to překládá. Bohužel tady došlo k pochybení, že jsme do podrobnosti nekontrolovali všechno, co se vydalo."

Kriminalisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu minulý pátek zasahovali v objektech Islámské nadace nedaleko Václavského náměstí a na Černém Mostě v Praze, kde se scházejí muslimové. Důvodem zásahu je podezření z vydání a distribuce knihy, která šíří rasismus, antisemitismus, xenofobii a násilí proti takzvaným méněcenným rasám.