Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Místo mobilu se dotýkají psů. Canisterapie pomáhá dětem před psychickými problémy

Česko

  5:00
PRAHA - Aportují a nechávají se drbat za ušima nebo na břiše. A lidé to oceňují. Laický pohled na canisterapii, tedy léčebný kontakt mezi člověkem a psem, by mohl zdánlivě působit takto jednoduchým dojmem. Ve skutečnosti jde o proces, který lidem přináší úlevu při nejrůznějších nemocích. Server Lidovky.cz asistoval u jedné z náročnějších lekcí – ve školce mezi desítkami dětí, klidně i dvouletých.

Psi pomáhají i zdravým jedincům – kontakt s psí srstí či jejich pomalejší dech dokáže neuvěřitelné věci. I dvouleté děti se při hlazení psů zklidní, přestanou zlobit. Naopak u stydlivých dětí se najednou projeví zájem o komunikaci. foto:  Dan Materna, MAFRA

Když na rozpálené hřiště přiběhne čtyřicet nemotorných dětí, tři zlatí retrívři spokojeně sedí vedle své paničky a sotva mrknou. Jsou klidní, vychovaní a poslouchají na slovo. Proto mohou být součástí canisterapie, tedy léčivého kontaktu mezi psem a člověkem.

Zvedání předmětů i blahodárný dotyk

Během lekce ve školce U stromu v pražských Stodůlkách, které se zúčastnila reportérka serveru Lidovky.cz, ukazuje cvičitelka Radka Humlová například to, jak psa hladit, česat či postavit do správné pozice na výstavu. Došlo i na demonstraci toho, že pes dokáže být skvělým pomocníkem – zvedne mobil nebo tužku. A děti nadšením vykřikují, že si chtějí psy pohladit a vodit je na vodítku. 

O metodě

  • Canisterapie (pojmenování vzniklo v Česku, původ je v latinském „canis“, tedy pes) je název pro metodu pozitivního psychosociálního a fyziorehabilitačního působení na potřebné osoby, prostřednictvím speciálně vedeného a cvičeného psa nebo feny.
  • Kontakt se psem představuje účinné rozptýlení pro lidi trpící psychickými poruchami, depresí nebo pro ty, kteří se prostě cítí opuštěně. Například v domovech pro seniory nebo v dětských domovech, kde je pes pro děti kamarádem a tvorem, o kterého se musí starat, a tak se lépe srovnají se ztrátou rodičů.
  • zdroj: Wikipedia

Prvního retrívra si Humlová pořídila už na konci 90. let minulého století. Od té doby se jim naplno věnuje a snaží se šířit osvětu v oblasti příznivého dopadu na lidskou psychiku. V Česku v poslední době roste zájem o canisterapii, tedy léčebný kontakt psa a člověka. A to právě i ve školkách. 

I když trojice psů– Rupert, Oliver a Ted – dokážou pomáhat i lidem s těžkým autismem či být za vítěze na výstavách a na lovu kachen, skupina zhruba čtyřiceti energických dětí ve školce je pro ně v lecčems náročnější než výše zmíněné mise. Děti se na ně totiž vrhají ze všech stran, jejich doteky jsou mnohdy silnější, než by si asi chovatelé psů i samotná zvířata přála. 

Když jim dítě hází míček na aportování, stane se, že je třeba trefí do tlamy. Oliver, Rupert a Ted ovšem prošli tvrdým výcvikem, v takové situaci tedy nesmí zavrčet. To zkrátka není dovoleno. 

Během zkoušek ukazujících, zda mohou fungovat jako pomocníci canisterapii, zažívali Ted, Oliver i Rupert daleko horší chvíle. Každý z nich musel například procházet úzkou chodbou, kde řinčely hrnce nebo se před nimi nečekaně rozevíraly deštníky. Většina psů by nějak reagovala, tihle psí záchranáři museli zůstat ledově klidní.

Trojice retrívrů jkou žádanými společníky na různých sezeních - se seniory,...
Psi pomáhají i zdravým jedincům – kontakt s psí srstí či jejich pomalejší dech...

Z toho důvodu jsou celkem žádanými společníky na různých sezeních - se seniory, nemocnými lidmi i dětmi nejrůznějšího věku. Handicap klienta ovšem není podmínkou pro účast na akci. Psi pomáhají i zdravým jedincům – kontakt s psí srstí či jejich pomalejší dech dokáže neuvěřitelné věci. I dvouleté děti se při hlazení psů zklidní, přestanou zlobit. Naopak u stydlivých dětí se najednou projeví zájem o komunikaci. 

„U dětí zlepšuje například jemnou motoriku, pomáhá s komunikací a při odstraňování logopedických vad. Canisterapie může být účinná třeba i při léčbě psychických problémů či autismu,“ líčí ze své zkušenosti Humlová. Stejně tak teplota jeho těla, která je třeba o stupeň nebo dva vyšší, má pozitivní dopad,“ vysvětluje Humlová. Léčivých účinků canisterapie je celá řada. Základem je vždy dotek.

Na canisterapii jsou vhodní nejrůznější psi - na rase ani jejich pohlaví nutně nezáleží. Podle Humlové je stěžejní, aby byl pes klidný a nikdy nereagoval agresivně. „Záleží na jeho povaze, buď to v sobě má, nebo nemá,“ podotkla chovatelka tří zlatých retrívrů. Na canisterapii se ale stejně tak jako tahle rasa hodí i voříšci.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!