Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Místo noční Prahy izolace či překvapivý ‚suvenýr‘ z Udine. Odkud se vzali tři nakažení v Česku?

Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem - infekční oddělení. foto: Iveta LhotskáMAFRA

Doporučujeme
Praha - Sotva si ještě mohla dát v domovských Spojených státech pivo. Nyní je jedenadvacetiletá Američanka spolu se svou stejně starou kamarádkou z Ekvádoru hospitalizována v Praze kvůli pozitivním testům na koronavirus. Server Lidovky.cz vám přináší příběhy prvních třech nakažených na českém území.
  19:31

Nenakazily se však pravděpodobně v Čechách, onemocnění si přivezly z Milána, kde studují na univerzitě. Sever Itálie je v současnosti hlavním evropským epicentrem šíření koronaviru. Cesta studentek do české metropole ale vedla i přes dvě další.

Evropský výlet

Ze severoitalského města obě mladé ženy vyrazily letadlem v pondělí 24. února směrem do Rakouska. Tam pobyly dva dny až do středy. S kolika lidmi mohly v rakouské metropoli přijít do kontaktu, zatím není jasné, ale tamní hygienici už pátrají.

Výlet studentek po krásách střední Evropy ve středu 26. února pokračoval, když nastoupily ve Vídni do autobusu a vydaly se do Budapešti, kde strávily další dva dny. Maďarské hlavní město opustily dívky z obou amerických kontinentů v pátek 28. února. Mířily do Brna.

V největším městě Moravy se nezdržely dlouho, ostatně Američance už tou dobou nebylo moc dobře. Z úschovny si dívky vyzvedly klíče od bytu pronajatého přes Airbnb, s majitelem se nepotkaly. Noc strávily tam, v ústraní, třebaže Brno stihla opanovat fáma, že si vyrazily do tanečního klubu. Detektivní pátrání hygieniků po stopách nakažených studentek to vyvrátilo.

Lidé v rouškách před ikonickým milánským dómem.

Lidé v rouškách před ikonickým milánským dómem.

Ráno pokračovaly mladé ženy autobusem Student Agency do Prahy. „Pražská hygiena zjistila, že s dvěma dívkami přicestovala ještě třetí, která žádné symptomy neudávala,“ uvedl mluvčí pražských hygieniků Zdeněk Boublík. Zmíněná slečna má zatím negativní výsledky a dlí v izolaci. Stejně jako ostatních osmnáct cestujících z autobusu, dva pražští taxikáři a číšník z restaurace, kde obědvaly.

V bytě pronajatém rovněž přes Airbnb už kamarádky ani nepřespaly, Američance bylo čím dál hůř, a tak si zavolaly taxikáře, který je odvezl do motolské nemocnice. Odtamtud už je čekal jen jeden přesun, tentokrát v infekční sanitce, na izolaci na Bulovce.

Univerzitní profesor se nakazil v Udine

Jako již mnohokrát v minulých více než dvaceti letech odcestoval téměř sedmdesátiletý profesor Technické fakulty České zemědělské univerzity 17. února na univerzitu v severoitalském městě Udine, kde se spolu s několika především italskými kolegy zúčastnil odborné konference.

Po jejím skončení nasedl 22. února do letadla a přes Frankfurt nad Mohanem letěl zpátky do Prahy. Cítil se dobře, a proto neměl žádný důvod k tomu, aby v pondělí 24. února nešel do práce. První příznaky onemocnění Covid-19 – rýmu a zvýšenou teplotu – zaznamenal teprve ve středu 26. února. O den později se obrátil kvůli konzultaci na pražskou hygienickou stanici, která mu doporučila, aby zůstal pro jistotu doma v izolaci. V té době ještě nebylo město Udine pokládáno za rizikovou oblast.

Lidé s rouškami v milánském metru.

Lidé s rouškami v milánském metru.

Poslední únorový den čekalo vysokoškolského pedagoga nepříjemné překvapení. Dostal zprávu z univerzity v Udine, že u jednoho z kolegů, s nímž byl na odborné konferenci, se potvrdila nákaza koronavirem. Nezbylo mu, než se opět obrátit na pražskou „hygienu“. Tentokrát už byl převezen infekční sanitkou do Nemocnice na Bulovce, kde se u něj potvrdila nákaza Covid-19 a kde dosud zůstává.

Průběh jeho onemocnění je mírný. U jeho manželky se zatím nákaza koronavirem nepotvrdila, paní je v domácí karanténě a průběžně ji sledují hygienici. Profesor přišel v práci do styku s dalšími 45 lidmi – studenty a zaměstnanci univerzity, kteří jsou nyní také v domácí karanténě. Škola preventivně zrušila výuku až do konce tohoto týdne.

Zatímco zdraví profesora během návštěvy Itálie zradilo, jeho kolegové z České zemědělské univerzity se naopak ukázali jako až výjimečně spolehliví. Redakce se jeho jméno během úterý pokoušela zjistit, pokaždé ale narazila na „němou barikádu“. „Vím, o koho se jedná, novinářům ale nic říkat nebudeme. Dohodli jsme se, že budeme respektovat jeho soukromí,“ řekl serveru Lidovky.cz respektovaný kynolog Ludvík Pinc. Stejně svorní byli i další vyučující. „Prosím vás, naše škola má lidí jako celý Rakovník. Nemůžeme se všichni znát,“ pronesl jeden z oslovených. Lidovky.cz jméno infikovaného profesora přesto zjistily, rozhodly se ho ale nezveřejnit.

Nemoc si přivezli z malého italského města

Rodinné rekreační středisko Auronzo di Cadore je známé svými mírnými sjezdovkami a klidem. Pro české turisty to není zrovna typická destinace, tou je spíše známější a větší středisko Cortina d’Ampezzo. Avšak právě z toho menšího si přivezli nechtěný suvenýr v podobě koronaviru dva čeští občané, jejichž rodiny pobývaly společně v hotelu De Centrale. Odtud se do Česka vrátily v pátek 28. února.

Děčínský politik

První z nich je čtyřiačtyřicetiletý terapeut a děčínský zastupitel, který si jel užívat lyžařskou dovolenou s rodinou do zmíněného zhruba třítisícového italského letoviska. „Nedokážu si vůbec vysvětlit, že jsem se nakazil. je to pro mě záhadou,“ řekl muž České televizi. Sám se prý totiž nemocný vůbec necítí a svůj stav přirovnal k obyčejné rýmě.

Jeho čtyři děti a manželka mají zatím nařízenou čtrnáctidenní karanténu. Pokud se u nich neprokáže nákaza, půjde vlastně o velké štěstí. Celá rodina totiž cestovala zpět do Děčína autem, což dělá kolem devíti hodin cesty.

Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem - infekční oddělení.

Infekční oddělení.

Další nakažená, třiapadesátiletá žena z Ústí nad Labem, se domů také vrátila minulý týden v pátek. Přijata do nemocnice byla ve svém domovském městě v neděli 1. března a podle úterního vyjádření primářky infekčního oddělení Nemocnice Na Bulovce Hany Roháčové ji zřejmě bude čekat převoz do Prahy.

Také ona jela s rodinou domů autem. Hygienikům, kteří se nyní snaží vystopovat možný přenos na další lidi, to usnadňuje práci. „S našimi nemocnými to bylo jednodušší, cestovali z okresu Děčín do Itálie svými auty, celou dobu bydleli v hotelu De Centrale v městě Auronzo di Cadore, odtud odjeli opět autem domů,“ řekla serveru Lidovky.cz ředitelka protiepidemického odboru na krajské hygienické stanici Ústeckého kraje Olga Štorkánová.

Riziko, že se nákaza ještě objeví i u dalších českých turistů, kteří pobývali ve stejném hotelu, je však stále velmi reálné. Že se to zatím nestalo, označil epidemiolog Roman Prymula za „velmi zajímavou souvislost“. Jedna z rodin vysazovala po cestě dalšího cestujícího v Praze. Toho už ale mají dle Štorkánové v evidenci pražští hygienici.

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle
Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle

Zvažujete pořízení nových obrouček? Hledáte stylové sluneční brýle nebo perfektně padnoucí čočky? Zapojte se do soutěže, vyhrajte poukázku a...

Mohlo by vás zajímat