4. května 2011 7:32 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Místo peněz můžeme církvi vrátit pozemky, míní Fuksa

Ministr zemědělství Ivan Fuksa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zemědělství Ivan Fuksa | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Nejjednodušším způsobem, jak by stát mohl vyřešit majetkové vyrovnání s církvemi, je vrátit jim veškeré blokované pozemky.

Peníze, které měly církve dostat jako náhradu, by tak stát ušetřil. Řekl to ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS). Čistě naturální restituce prosazuje strana Věci veřejné. Její zástupci o tom prý chtějí jednat s pražským arcibiskupem Dominikem Dukou.

"Z našeho pohledu není problém připravit lesy a další majetky ze správy pozemkového fondu k vydání pro církve," řekl Fuksa. Církvím by se tak vrátilo 181.000 hektarů lesů, 72.000 hektarů zemědělské půdy a přes 8000 ha dalších nemovitostí. Fuksa dodal, že je zpracováno několik variant na vydání 70, 80, 90 či sto procent polí a lesů, ministerstvo je prý připraveno na všechny.

Návrh Mirka Topolánka

Podle návrhu vlády Mirka Topolánka z roku 2008 se měla církvím navrátit asi třetina majetku zabaveného komunisty. Zbytek měla nahradit částka 83 miliard korun vyplácená po dobu 60 let, i s úroky mělo jít o 270 miliard korun. Proti dohodě se tehdy postavila levice a bývalý poslanec ODS Vlastimil Tlustý.

O způsobu vyrovnání bude ve čtvrtek jednat koaliční komise. Zástupci VV se však podle listu už dnes chtějí sejít s arcibiskupem Dukou a zjistit, zda je tomuto plánu nakloněn. Ministr kultury Jiří Besser (TOP 09), který má církevní restituce na starosti, chce k dohodě dospět do konce tohoto měsíce nebo nejpozději do půlky června.

Podívejte se

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!