1. srpna 2015 19:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Místo 400 několik tisíc lidí. Na nepovolené technoparty jsou především cizinci

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 24Diskuse
Místní si stěžují na nadměrný hluk a narušování soukromého vlastnictví. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Místní si stěžují na nadměrný hluk a narušování soukromého vlastnictví. | foto: ČTK

ČERVENÝ ÚJEZD (TEPLICKO) Na technoparty v bývalém utečeneckém táboře v Červeném Újezdu na Teplicku přijelo několik tisíc lidí, nahlášena byla původně soukromá akce pro 400 lidí. Problémy jsou v dopravě i s hlukem, účastníci nerespektují ani soukromé vlastnictví a táboří, kde se jim zlíbí, řekla v sobotu starostka Měrunic Jitka Nová.

Podle odhadu policie jsou na místě čtyři tisíce lidí, starostka nedalekých Hrobčic Jana Syslová počet účastníků odhadla dokonce na 10 tisíc lidí.

„Organizátoři oznámili pouze pořádání soukromé akce pro 400 lidí na pronajatém pozemku. O povolení na takovou akci nežádali,“ uvedla starostka Měrunic, v jejichž katastru utečenecký tábor je. Pořadatelé nahlásili, že technoparty bude od soboty do pondělí. Pozemek si pronajali od soukromého majitele. Zakázat akci podle starostky zřejmě nebude možné. „Nevím, jak bychom je odtamtud dostali,“ řekla.

Na místě jsou převážně cizinci, z různých zemí Evropy. „Vyptávala jsem se jich a mělo by se jednat o evropskou party, jaká se koná jednou do roka. Pokaždé je na jiném místě,“ řekla Nová.

Na technoparty napočítala deset aparatur, které jsou puštěné najednou. „Hlukově to je katastrofální,“ řekla Nová. Stejně tak je to v dopravě. Podle Nové je neprůjezdná silnice z Mukova do Červeného Újezdu. Problémy jsou i na dalších komunikacích. „Ucpané jsou všechny cesty v okruhu dvou kilometrů, včetně lesních,“ doplnila starostka Hrobčic Syslová. Přes Hrobčice vedou jediné přístupové komunikace do Červeného Újezdu.

Policie situaci monitoruje

Policie situaci na místě zatím jen monitoruje. „Snažíme se silnice zprůjezdnit tak, aby po nich projely složky Integrovaného záchranného systému,“ řekla mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Podle obou starostek ale účastníci vůbec nerespektují soukromá vlastnictví. Obsadili všechny plochy, které nejsou oplocené. Staví si tam i stany nebo spí na zemi. „Potulují se také a hledají, kde by se mohli napít, najíst, vykoupat nebo něco koupit. Nejbližší obchod je ale odtud šest kilometrů,“ řekla starostka Hrobčic.

Noc ze soboty na neděli však byla klidná. Policie neřešila žádné závažnější incidenty. Místní si stěžovali na nadměrný hluk a narušování soukromého vlastnictví, uvedla mluvčí policie Veronika Hyšplerová. „Akci nadále monitorujeme a jsme v kontaktu s pořadatelem. Technoparty by měla skončit v pondělí ve 12:00. Pokud by se tak nestalo, bude k tomu pořadatel vyzván,“ dodala Hyšplerová.

Ve čtvrtek bylo přitom desetileté výročí technoparty Czechtek, která skončila neslavným zásahem proti účastníkům.

ČTK, Lidovky.cz
  • 24Diskuse