Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Místo stadionu posilovna

Česko

  10:39
PRAHA - Zimní stadion na Štvanici byl kdysi první svého druhu v republice. Do čtyř let má být součástí luxusního rekreačního areálu s 250 posilovacími stoly.

Sláva štvanického stadionu je již opravdu velmi zašlá. foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

Když se v listopadu 1932 otvíral zimní stadion na Štvanici, zněly u toho famfáry ze Smetanovy Libuše. Z kdysi slavné budovy, kde tuzemští hokejisté vyhráli v roce 1947 mistrovství světa, je dnes plakátovací plocha. Pod nápisem zimní stadion jsou vylepeny i plakáty upozorňující na internetové stránky o sexu.

Nic nenasvědčuje tomu, že právě odtud se vysílala v roce 1931 první hokejová rozhlasová reportáž. A o 24 let později i první televizní. Nikde zmínka o tom, že sem chodila bruslit i slavná krasobruslařka Ája Vrzáňová. A ani investorské záměry ohledně budoucího využití s hokejem nepočítají. „Jednou to tady nepoznáte,“ slibuje Vladimír Erlebach, jednatel české sekce německé firmy Meridian Spa, která chce do tří až čtyř let celý ostrov Štvanice oživit.

Podle jeho slov mají být na Štvanici tělocvičny, posilovny s 200 až 250 posilovacími stroji, bazén, vířivky, různá hřiště a tenisové kurty. Právě včera o budoucnosti Štvanice jednala městská rada. „Vrcholový sport bude omezen ve prospěch rekreačních sportovišť,“ řekl po jednání městský radní Pavel Klega. „Nebudou mezi nimi chybět hřiště na tenis, volejbal, basketbal i nohejbal. V plánu jsou dětská hřiště, svůj prostor zde budou mít i cyklisté a vodáci,“ dodal Klega. Největší problém se vyskytl kolem zimního stadionu.

Čím proslula Štvanice

Se svou délkou 1250 metrů je největším pražským ostrovem. Kdysi se jí říkalo Veliký ostrov proti Bubnům, později také Velké Benátky. Od konce 17. století se však vžil název Štvanice. V té době tam bývala dřevěná ohrada, v níž se pořádaly štvanice býků, medvědů a kanců. Až do konce 19. století se tu konaly lidové veselice.

Investor myslí na demolici
Podle Klegy na Štvanici zůstane nejen tenisový kurt a skatepark, ale i zimní stadion. „Určitě bude respektován zimní stadion jako památka i tradiční místo slávy českého hokeje,“ potvrdil Klega.

Podle investora to je však v rozporu se zadávacími podmínkami soutěže, jak ji v roce 1999 město vypsalo. „Byla v nich možnost sejmutí budovy. S tím jsme do soutěže šli, že tam postavíme něco nového a hezkého,“ řekl tento týden LN Erlebach. Stadion byl ale po soutěži prohlášen za památku. Jeho demolice tedy podle zákona není možná. Erlebach prý věří tomu, že spolu s památkáři najdou řešení.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!