130 let

Místo v Evropě zkusí vyhrát doma

Česko

Nevzdáme se, říkají v Ostravě. Projekt, s nímž kandidovali na titul Evropské hlavní město kultury a jímž město žilo, zkusí jeho autoři prosadit na domácí půdě.

OSTRAVA Stěžejní část kandidátského projektu, jímž Ostrava bojovala s Plzní o titul Evropského hlavního města kultury v roce 2015, by se mohla uskutečnit. I když vítězství nakonec připadlo Plzni. Tým, který připravoval kandidaturu Ostravy, chce rozsáhlý dokument do konce září přepracovat a navrhnout vedení města jeho možné využití.

„Pokračovat by každopádně měla plánovaná proměna Černé louky v novou městskou čtvrť s kulturními a vzdělávacími institucemi s bydlením, která byla stěžejním projektem kandidatury,“ oznámil šéf týmu Čestmír Kopecký. Zachována by podle autorů projektu měla být i Stará Aréna – klub pro kulturu a informace 2015, který se otevřel letos v březnu a měsíčně nabízí více než dvacet programů.

Tým nyní přepracovává přihlášku do projektu pro ostravskou radnici. Návrh počítá například s tím, že zůstanou zachovány také některé kulturní akce jako Měsíc autorského čtení, který se letos poprvé kromě Brna konal právě také v moravskoslezské metropoli.

„Potřebujeme udělat rekapitulaci toho projektu, protože ten projekt je soutěž a rozhoduje o tom nějaká porota jako v krasobruslení, takže se něco dělá i pro tu porotu. Tak tenhle balast vyhodíme a řekneme si, co z toho je opravdu užitečné a zásadní pro Ostravu,“ vysvětlil Kopecký. Dodal, že projekt se po těchto úpravách zredukuje asi na dvě třetiny.

Důležité však bude, jak se k celému projektu postaví nové vedení města, které vzejde z říjnových komunálních voleb. Město se ale už dříve zavázalo, že do projektu investuje dvě miliardy korun. Vzhledem k úsporným opatřením to ale nemusí být tak jednoduché.

Architekt a člen týmu Adam Gebrian se domnívá, že za takovou částku by se dala realizovat značná část plánovaných staveb na Černé louce. Samotný titul, který před týdnem získala Plzeň, by stejně dal Ostravě jen jistotu dotace přibližně 37 milionů korun.

Ideovou soutěž na budoucí podobu území již před časem vyhrála renomovaná nizozemská architektonická kancelář Maxwan. Ta v místě navrhla park obklopený budovami, které kolem středové plochy vytváří jakousi podkovu.

Do roku 2015 je podle architekta možné zdemolovat nepotřebné budovy, vybudovat park a vytvořit čtyři z plánovaných budov – centrum současné hudby, kreativní inkubátor, kunsthalle a případně koncertní síň. Podle Gebriana lze očekávat, že pokud město s územím začne pracovat, přitáhne to i pozornost soukromých investorů.

Město do příprav kandidatury investovalo více než sedmdesát milionů korun. Řada Ostravanů projekt podporovala, samotné vyhlášení verdiktu jich sledovaly na Masarykově náměstí stovky až tisíce a prohra se stala žhavým diskusním tématem na sociální síti Facebook. Vznikla na ní také například skupina Ostrava je pro mě hlavní město kultury i bez titulu, která má už na 7000 příznivců.

***

EVROPSKÝ TITUL Region má další cíl: výhru Katovic Titul Evropského hlavního města kultury by se do blízkosti Ostravy mohl dostat. Uchází se o něj totiž partnerské město Ostravy, nedaleké Katovice. Právo navrhnout svého kandidáta na titul připadá na Polsko pro rok 2016, tedy rok poté, co ho mohla držet Ostrava. Jeden z manažerů katovického projektu Mirek Rusecki výslovně napsal, že viděli plzeňskou i ostravskou přihlášku. A více se jim líbila ta ostravská. Obě města, které váže dlouholetá spolupráce, se tak mohou podělit i o zkušenosti s přípravou projektu.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás