130 let

Místo zimního stadionu kluziště

Česko

BRNO Za Lužánkami by se mělo už příští zimu opět bruslit. Pamětníci si však vzpomínky oživí jen částečně: podoba Ponavy se zásadně promění. Radnice totiž chce nechat srovnat se zemí zchátralý zimní stadion, který už po několik let obývají pouze bezdomovci.

O tom jak a hlavně kdy zbourat nefunkční objekt starého zimního stadionu se diskutuje už dlouho. „Naposledy se tady bruslilo snad někdy na počátku devadesátých let,“ vzpomíná vedoucí odboru správy budov brněnského magistrátu Petr Gabriel. Včera však současní radní města přijali definitivní stanovisko. Demolice by měla být zahájena ještě letos, peníze jsou připraveny v rozpočtu. Vše musí ale potvrdit ještě zastupitelstvo.

A zhruba v místech, kde dřív bývávalo venkovní kluziště určené veřejnosti, vyroste nové. Mobilní. „Nejde však o provizorium. Může tam fungovat klidně pět deset let. Do doby, než se najde investor, který přijde s návrhem na využití celého prostranství, které vznikne po zbourání stadionu,“ plánuje primátor Roman Onderka. Zázemí bruslařům na ledové ploše o rozměrech zhruba padesát krát šedesát metrů poskytnou původní šatny, které ke stejnému účelu sloužily už v minulosti. „Jen je potřeba je zrekonstruovat, staticky by měly být v pořádku,“ upřesnil Gabriel. S tím, že by na Ponavě vyrostlo vedle fotbalového stadionu, který čeká rekonstrukce, opět další sportoviště, ale vedení města zatím nepočítá. „Spíš by celá tato část měla dostat trochu oddechový charakter, rozhodně by tu neměla chybět zeleň,“ plánuje primátor, který si dokonce dovede představit například přemostění rušné křižovatky do parku Lužánky. „Cyklisté a pěší, například rodiny s dětmi, by se tak po procházce v parku mohli pohodlně dostat sem. Klidně by tu mohla vyrůst i výšková administrativní budova, kde bude také kavárna a nějaké vyžití pro veřejnost,“ míní Onderka. O krytou ledovou plochu hokejisté nepřijdou. Zimní stadion městu chybí, proto se už dřív vedení města rozhodlo pro vybudování víceúčelové haly ve Starém Lískovci.

Na přípravné práce a demolici je v rozpočtu pro letoší rok vyčleněno 73 milionů korun. Nejproblematičtějším může být snesení kovové konstrukce střechy, náklady by mohla ještě zvýšit likvidace ekologické zátěže. K výrobě umělého ledu se totiž používal čpavek, podle výsledku předběžného průzkumu by ale jeho odstranění nemělo vyžadovat nic mimořádného. Příští rok pak půjde na dokončení stavebních prací a vybudování kluziště dalších 26 milionů korun.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás