2. ledna 2010 8:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Místopředseda ČSSD Onderka: Zeman moc často mění názor

Roman Onderka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Onderka | foto: Lidové noviny

PRAHA Z možné kandidatury Miloše Zemana v Ústeckém kraji místopředseda ČSSD Roman Onderka strach nemá. V rozhovoru pro LN říká, že Zemanova Strana práv občanů nemá šanci uspět. Za rozhodnutím utkat se s Jiřím Paroubkem stojí podle Onderky hlavně letitá vzájemná nevraživost obou politiků.

Více o Zemanově návratu

Zeman míří zpátky do politiky


LN: Co říkáte tomu, že Miloš Zeman bude zřejmě kandidovat proti Jiřímu Paroubkovi na Ústecku?

Miloš Zeman na můj vkus v posledních letech moc často mění názor. Chvilku říká, že se do politiky nevrátí. Pak říká, podpořím stranu, ale kandidovat za ni nebudu. Nakonec kandiduje. To není kontinuita.

LN: Proč myslíte, že Zeman nakonec asi bude kandidovat?

Myslím, že spor ve vztahu k Jiřímu Paroubkovi je v něm zakořeněný.

LN: Kdy se tak znepřátelili?

Rozpor mezi Zemanem a sociální demokracií nastal po jeho neúspěšné kandidatuře na prezidenta. Pak došlo k částečnému usmíření a pak zase k rozhádání. Ale pokud chcete znát jádro sporu mezi Zemanem a Paroubkem, musíte se ptát jich.

LN: Může vám Zeman odebrat na Ústecku hodně hlasů?

Myslím, že jeho politická strana nemá šanci uspět. Politická scéna je stabilizovaná, novoty jsou neúspěšné. Chybí snad jedině silně pravicová strana. ODA, Unie svobody nebo teď TOP 09 jsou strany, které mívají krátkodobý úspěch a pak mizí. Ale sociální demokracie je opravdu levicová strana, která levicové spektrum pokryla.

LN: O kolik hlasů vás může připravit?

Nevěřím, že se tato strana dostane do sněmovny. Nějaké hlasy obdrží od lidí, kteří mají rádi nové věci nebo jsou zklamaní ze současné politiky, ale jejich počet bude minimální.

LN: Podle nedávného průzkumu agentury STEM považují lidé Zemana za přínosnějšího politika než Paroubka. Nemáte z toho strach?

Ne. Aby takový průzkum byl věrohodný, musel by být dělán několikrát za sebou během dvou tří let.

LN: Změníte kvůli Zemanově kandidatuře nějak svoji předvolební strategii?

V žádném případě. Když to převedu do sportu: tým, který se přizpůsobí soupeři, prohrává.