Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Předsedou ČSSD chtějí být Hamáček i bývalý šéf Vojenského zpravodajství Krejčík

Česko

  18:51aktualizováno  21:12
PRAHA - Místopředseda ČSSD a bývalý předseda Sněmovny Jan Hamáček bude kandidovat na šéfa strany. Nominaci přijal na pondělním jednání sociálních demokratů v domovské Mladé Boleslavi, oznámil na Twitteru. Uvedl, že strana bojuje o přežití a on ji chce znovu postavit na nohy. Podle serveru Denik.cz chce na předsedu strany kandidovat také bývalý šéf Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík. Sociální demokraté budou volit nové vedení na mimořádném sjezdu v únoru po neúspěchu v loňských sněmovních volbách.

Bývalý předseda Sněmovny Jan Hamáček. foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Sociální demokracie, která byla nejsilnější stranou Sněmovny v minulém volebním období, získala loni v říjnu pouze 15 poslaneckých mandátů. Kritici současného vedení strany letos oznámili vznik platformy Zachraňme ČSSD, která má podle nich zastavit propad strany. Žádají mimo jiné přímou volbu předsedy. Podle bývalého jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly ale platforma nemá vlastní kandidáty do vedení ČSSD. Vedení strany zatím na vznik platformy oficiálně nereagovalo.

Roman Onderka, kterého loni brněnská ČSSD vyzvala ke kandidatuře do vedení strany v pondělí napsal, že Hamáčka vnímá jako zkušeného sociálnědemokratického politika. „Prošel komunální politikou, je třetí volební období poslancem. Rád se seznámím s jeho strategií obnovy ČSSD,“ napsal Onderka. Podle jednoho z představitelů platformy a bývalého místopředsedy strany Michala Haška kandidatura na předsedu ČSSD vyžaduje kromě vize a týmu také značnou dávku odvahy, odhodlání a pevných nervů. Hamáčkovi i dalším přeje prý férový souboj bez faulů. Sám chce, aby vyhrála ČSSD „s jasným plánem restartu pro budoucnost“.

08.ledna 2018 v 18:20, příspěvek archivován: 08.ledna 2018 v 18:50

Na konferenci v Mladé #Boleslavi jsem přijal nominaci na #předsedu @CSSD. Jdu do toho! Chci pomoci ČSSD se znovu postavit na nohy. Chci sociální demokracii, na kterou jsou její členové hrdí a která pracuje pro tuto zemi. Bojujeme o přežití a musíme začít táhnout za jeden provaz.

Dalším kandidátem má být Krejčík, který je v současnosti ředitelem Poštovní tiskárny cenin. „Ano, dnes jsem své stanovisko oznámil,“ řekl serveru denik.cz. Krejčík je místopředsedou místní organizace ČSSD v Unhošti. Vystudoval Vysokou vojenskou technickou školu v Liptovském Mikuláši a deset let sloužil u spojovacího vojska. V armádě dosáhl hodnosti generála. V minulosti také byl členem řídícího výboru Rady vlády pro konkurenceschopnost a informační společnost.

„Nelze si nic nalhávat - sociální demokracie je ve špatné situaci. Dříve sebevědomá a silná strana si nyní sahá na samotné dno,“ sdělil Hamáček v tiskové zprávě ČSSD. Frustraci a kritiku ze strany členů sociální demokracie prý vnímá. „Každý za současný stav neseme větší, či menší díl viny. Nemá ale smysl se vracet neustále k tomu, co bylo, co se udělalo špatně, či dokonce někoho umlčovat nebo vylučovat,“ doplnil.

Devětatřicetiletý Hamáček by chtěl dosáhnout zlepšení vnitrostranické komunikace se členskou základnou a také více oslovit mladé lidi. „Na krajských konferencích a poté i na sjezdu se budu ucházet o podporu a důvěru našich členů. Představím jasnou vizi, o které jsem přesvědčený, že nám může vrátit voliče, které jsme v poslední době ztratili,“ uvedl.

Bývalý předseda ČSSD Bohuslav Sobotka odešel z funkce již loni v červnu ještě před sněmovními volbami kvůli klesajícím volebním preferencím strany. Vedení strany se dočasně ujal statutární místopředseda sociální demokracie Milan Chovanec, volebním lídrem byl další místopředseda Lubomír Zaorálek. Sobotka později oznámil, že nemá ambici vrátit se do vedení ČSSD.

Hamáček je členem sociální demokracie od roku 2001. Je místopředsedou strany a předsedou středočeské ČSSD. V letech 2013 až 2017 byl předsedou Poslanecké sněmovny a nyní je místopředsedou komory. V loňských sněmovních volbách získal na Mladoboleslavsku největší podíl preferenčních hlasů ze sociálních demokratů.

Vizitka Jana Hamáčka (39)

  • Datum a místo narození: 4. listopadu 1978, Mladá Boleslav 
  • Vzdělání: studoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, obor překladatelství - tlumočnictví/ekonomie (nedokončil) 
  • Dosavadní funkce: místopředseda Poslanecké sněmovny (od listopadu 2017); předseda středočeské krajské organizace strany (od prosince 2016); místopředseda ČSSD (od března 2015; funkci obhájil loni); zastupitel Mladé Boleslavi (od října 2010); poslanec (poprvé zvolen v roce 2006, poté dvakrát obhájil, znovu zvolen i loni)
  • Kariéra: v letech 1996 až 2001 působil jako praktikant v mladoboleslavské automobilce Škoda Auto; od roku 1998 si vydělával jako překladatel z angličtiny; v letech 2002 až 2004 byl tajemníkem klubu ČSSD v zastupitelstvu Středočeského kraje, poté působil ve funkci vedoucího zahraničního oddělení ČSSD (2004-2006) a byl poradcem pro zahraniční politiku tehdejšího premiéra Jiřího Paroubka (2005-2006); v roce 2006 byl poprvé zvolen do Sněmovny, od prosince 2012 byl jejím místopředsedou, do stejné funkce byl zvolen u po loňských volbách; po celé funkční období 2013 až 2017 byl předsedou Sněmovny 
  • Členství a funkce v politických stranách: členem ČSSD je od roku 2001, od roku 1998 byl členem Mladých sociálních demokratů (MSD), kterým v letech 2002 až 2006 předsedal; ve volebním období 2010 až 2013 byl stínovým ministrem obrany ČSSD; v roce 2010 působil také jako ústřední volební manažer ČSSD Rodina: je ženatý, má dva syny 
  • Ostatní: Je označován za diplomatického a zahraničněpolitického experta ČSSD. Podle tisku patří mezi "umírněné" sociální demokraty. Před čtyřmi lety se v 35 letech stal nejmladším předsedou Sněmovny v historii ČR, před ním tento primát patřil sociálnímu demokratovi Miloslavu Vlčkovi, který byl v roce 2006 zvolen do čela poslanců ve věku 45 let.
  • Hovoří anglicky, španělsky, německy a francouzsky, ovládá základy ruštiny a polštiny.
  • Hamáčkovo čtyřleté působení v čele Poslanecké sněmovny neprovázely výraznější kontroverze. Předloni v říjnu nicméně vyvolal silnou kritiku pravicové opozice jeho podpis pod prohlášením čtyř nejvyšších ústavních činitelů (kromě Hamáčka i prezidenta Miloše Zemana, předsedy Senátu Milana Štěcha a premiéra Bohuslava Sobotky), které bylo adresováno Číně v souvislosti s návštěvou dalajlámy v ČR. Signatáři v něm zdůrazňovali, že schůzky politiků s dalajlamou by se neměly považovat za výraz změny oficiální české politiky k Číně.
  • V letech 2000 až 2002 byl členem řídícího výboru Evropských mladých sociálních demokratů (ECOSY), mimo jiné zastupoval ČR v Konventu mladých EU (2002). Mezi roky 2006 a 2008 také působil jako viceprezident a člen vedení Světové organizace sociálně demokratické mládeže (IUSY).
Autor: