Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mítink už má dráhu – u Prahy

Česko

VELKÉ POPOVICE Je červená, září novotou, jen se po ní proběhnout. Nikdo by však netleskal – atletická dráha pro pražský halový Mítink světových rekordmanů, který se uskuteční 26. února v O2 areně, už je hotová, nachází se však ve skladové hale u Velkých Popovic. Tedy tam, kde ji zaměstnanci firmy EKKL během měsíce vyrobili.

Kroměřížská firma zvolila povrch Conipur, který použila i v Ostravě pro mítink Zlatá tretra. Dvěstěmetrový ovál se šestidráhou a sprinterskou osmidráhou uprostřed leží na hliníkových nosných prvcích nejméně půl metru nad zemí, těsně pod umělým povrchem je vodovzdorná deska.

„Povrch splňuje všechny parametry Mezinárodní atletické federace,“ uvedl ředitel firmy Petr Klár.

Jan Železný, ředitel mítinku, neskrýval spokojenost. „Tohle už je konkrétní předzvěst mítinku, jaký Praze chyběl. A začínám věřit, že by neměl být problém ucházet se i o halové mistrovství Evropy nebo světa,“ pravil legendární oštěpař.

Test v pražské hale se uskuteční ve dnech 5. až 11. února. Jak dráha pocestuje? Celá se rozřeže na 884 dílů, do Prahy je převeze patnáct kamionů a na místě sestaví šest desítek pracovníků. „Bude to cvičná stavba, při níž vznikne mozaika nezaměnitelných dílců, které budou očíslovány,“ přiblížil Klár.

Prvním atletem, který se po dráze v hodnotě 30 milionů korun proběhl, byl překážkářský rekordman Petr Svoboda. „Je to měkčí, takže pro výškaře, dálkaře nebo tyčkaře to bude ideální. Ale Robles na tom umí, připomíná mi to povrch v Göteborgu, kde běžel výtečně,“ zmínil Svoboda kubánského soupeře, který za jeho asistence vytvořil světový rekord na 110 metrů překážek při loňské Zlaté tretře v Ostravě a bude jednou z hvězd pražského mítinku. „Kdybych za ním zůstal desetinku nebo dvě, bylo by to prima,“ dodal. Celý zástup hvězd Robles nebude jedinou hvězdou pražské haly. Startovat bude další olympijská vítězka, americká překážkářka Dawn Harperová, třetím majitelem zlaté medaile z Pekingu je půlkařka Pamela Jelimová z Keni. Robles a ona ohlásili pokusy o světové rekordy, v jejím případě to bude na 1000 metrů. Do Prahy se chystá i chorvatská výškařka Vlašičová, exmistr světa na 100 metrů Collins z USA a v jednání je start ruské tyčkařky Isinbajevové.

„Budou závodit na jednom z nejmodernějších oválů ve střední Evrop,“ těší se atletický manažer Alfonz Juck.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...