Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mítink v Kladně přilákal hvězdy

Česko

Romana Šebrleho vyzvou loňský vítěz Jamajčan Smith i Kazach Karpov

KLADNO Jestlipak se vyčasí? Vícebojaři, kteří se sešli na kladenském stadionu Sletiště, upínají zraky k obloze. Podle nich bude především na počasí záležet, jaké budou dnes a zítra výkony při třetím ročníku mítinku TNT - Fortuna.

„Na výborný výkon je zapotřebí kolem pětadvaceti stupňů,“ pokýval hlavou světový rekordman a úřadující mistr světa v desetiboji Roman Šebrle.

Právě jemu patří rekord kladenského podniku 8697 bodů, který vytvořil při úvodním ročníku.

Největším soupeřem Šebrleho by měl být Jamajčan Maurice Smith, jenž jej proháněl při posledním světovém šampionátu v Ósace 2007 a který ovládl loňský mítink součtem 8434 bodů.

„Také já si přeju lepší počasí, ale poručit větru a dešti nelze,“ pravil Smith. „Nicméně kdo ví, jaké budou podmínky na srpnovém mistrovství světa v Berlíně, proto může být zdejší závod dobrou zkušeností,“ usoudil.

Konkurovat této dvojici může Kazach Dmitrij Karpov. Příjezd bronzového medailisty z OH v Aténách a také z mistrovství světa v Ósace očekávali organizátoři mítinku až včera k večeru.

„Podle jeho otce je Dmitrij v pořádku, potřebuje závodit a chce udělat dobrý výkon,“ uvedl ředitel mítinku Zdeněk Lubenský na adresu atleta, který kvůli zranění nedokončil olympijský desetiboj v Pekingu. Kromě zmíněné trojice se v desetiboji představí i Alžířan Larbi Bouraada, jenž už zdolal „osmitisícovku“, a také Josef Karas, kterému k této hranici chybí 78 bodů. „Mohlo by se to povést,“ přeje si Čechokanaďan. Na startu bude 20 desetibojařů.

Přijela olympijská vítězka Největší hvězdou sedmiboje je olympijská vítězka z Pekingu Natalija Dobryňská z Ukrajiny, která ovládla nedávný mítink v Götzisu výkonem 6558 bodů.

„Jenže to byl první start v sezoně, druhý mívám lepší. Forma přichází a doufám, že přijdou diváci, zdejší stadion je krásný,“ ocenila kladenské Sletiště.

Největšími soupeřkami Dobryňské by měly být její krajanka Irina Ilkevičová a Julia Tarasovová z Uzbekistánu. Jisté komplikace vnesli do organizace mítinku závodníci, kteří účast slíbili, ale na poslední chvíli odřekli - například stříbrný medailista z Pekingu Andrej Kravčenko z Běloruska. „Jako by nevěděli, že jejich federace budou chtít, aby o víkendu závodili na Evropském poháru družstev,“ mračil se Tomáš Dvořák, patron mítinku.

Kladenský podnik začíná dnes před polednem, vítěz získá 5000, vítězka 3500 eur.

„Prize money jsou výrazně nižší ve srovnání se startovným pro největší hvězdy,“ upozornil šéf mítinku Lubenský.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Advantage Consulting, s.r.o.
PRACOVNÍK VÝROBY - OHÝBAČKA (25-35.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč