Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Mladou Boleslav dál povede Nwelati, za rok a půl se prohodí s Bouškou

Ačkoli volby vyhrálo hnutí ANO, Mladou Boleslav první rok a půl povede primátor Raduan Nwelati, lídr druhé ODS. Až poté si funkci převezme lídr vítězného hnutí ANO Jiří Bouška. (27. září 2022) foto: Pavel Svačina, MF DNES

Poněkud neobvyklé řešení našli po komunálních volbách v Mladé Boleslavi. Ačkoli volby vyhrálo hnutí ANO, město první rok a půl povede primátor Raduan Nwelati, lídr druhé ODS. Až poté si funkci převezme lídr vítězného hnutí ANO Jiří Bouška. Koalici sestavili lídři hnutí ANO 2011 a Volba pro Mladou Boleslav, ODS, Starostů a nezávislých a Hlasu pro Boleslav.
  19:11aktualizováno  19:35

Nová koalice bude mít 26 mandátů ve 33členném zastupitelstvu, což je 74 procent. O primátorský post se však poněkud neobvykle rozdělí lídr vítězného uskupení ANO 2011 a Volba pro Mladou Boleslav Jiří Bouška s Raduanem Nwelatim, lídrem kandidátky ODS, která získala ve volbách druhý nejvyšší počet hlasů.

„Do jednání jsem šel s jasným cílem. Vím, že nás čekají těžké časy a je nutné udělat maximum pro zajištění stabilního prostředí ve městě směrem k vládě, Středočeskému kraji, nemocnici, automobilce Škoda a okresní hospodářské komoře,“ řekl lídr ANO Jiří Bouška.

„Proto jsem byl schopen upozadit osobní ambice ve prospěch dobrého fungování města. Domluvili jsme se, že rok a půl zůstane primátorem Raduan Nwelati, společně připravíme dva nejbližší rozpočty města a na jaře roku 2024 si posty vyměníme,“ řekl Bouška.

Dosavadní primátor Raduan Nwelati dodal, že vnímá, že příští časy vlivem očekávaných turbulencí ekonomiky nemusí být vůbec jednoduché, a proto vítá konstruktivní přístup vítěze voleb.

„Jsem připraven v rámci staronové koalice svými dlouholetými zkušenostmi pomoci stabilitě a dalšímu úspěšnému rozvoji města,“ okomentoval dohodu Nwelati.

V uplynulém čtyřletém období tvořila koalici v Mladé Boleslavi ODS, ANO a Volba pro Mladou Boleslav, Starostové a nezávislí a ČSSD. Na takřka stejném půdorysu tedy vznikla i současná dohoda.

Proč se lídr hnutí Jiří Bouška rozhodl na první rok a půl přenechat post primátora Raduanu Nwelatimu, vysvětluje v rozhovoru pro MF DNES:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat