Úterý 15. června 2021svátek má Vít 10 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mladá dívka se místo řízení věnovala své kočce, zavinila nehodu

Kočka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kočka | foto: Shutterstock

ČESKÁ LÍPA Mladá dívka, která se věnovala více své kočce než řízení svého auta, zavinila na Českolipsku řetězovou nehodu. Škoda byla vyčíslena na 420.000 korun.

Čtyřiadvacetiletá motoristka jela v neděli odpoledne v Seatu Altea ze Zahrádek na Jestřebí a kočku měla posazenou na předním sedadle. Ve chvíli, kdy ji pohladila, narazila do Alfy Romeo, která se odrazila do Citroenu Xsara a ten do roveru, sdělila dnes českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková.

"Nedělní nehoda si naštěstí nevyžádala žádné zranění. Její příčinou bylo, že řidič Alfy Romeo musel zastavit a svou kočkou zaujatá dívka v seatu už nestačila zastavit," dodala Baláková.

Za podobné nehody zodpovídají motoristé. Nesmějí zvířata přepravovat volně, ale tak, aby neohrožovali sebe, je a také spolujezdce. Řidičům, kteří by kvůli svým zvířatům někoho zranili, hrozí trestní stíhání za ublížení na zdraví.

Nebezpečí volných zvířat v autě
O víkendu se kvůli zvířeti v autě stala havárie i na Jablonecku. V sobotu odháněl čtyřiapadesátiletý řidič v Opelu Merita pavouka. Jeho pozornost opadla, z rovné silnice vjel do hlubokého příkopu a jeho vůz skončil na sloupu veřejného osvětlení. Muž vyvázl bez zranění, škoda přesáhla 50.000 korun.

Ze zkušeností policistů v Libereckém kraji vyplývá, že jakákoliv volně se pohybující zvířata mohou vyvolat tragédie nebo nepříjemné nehody s velkými škodami. Například v Plavech na Jablonecku obtěžovala v první polovině 90. let minulého století řidiče vosa, snažil se jí zbavit a havaroval. Při nehodě zemřel jeden člověk.

Na Liberecku převážela před několika lety jednadvacetiletá dívka ve svém trabantu kočku, jež se na ni náhle vrhla. Řidička se lekla, strhla řízení a narazila do vzrostlého stromu. Utrpěla těžké zranění - zlomeninu pažní kosti. Měla i tržné rány v obličeji. Ve stejném okrese skočil motoristovi v minulosti na volant pes a při havárii vznikla škoda 60.000 korun. Řidič vjel na pařez a do křoví.

Podle veterinářů jsou v autech nevyzpytatelné hlavně volně puštěné kočky.Snadno se něčeho leknou nebo se jim nelíbí jízda a výsledkem je i skok na řidiče. Lidé by měli kočky převážet v boxech, nestačí ani, když je spolujezdec drží. Psi zase někdy chtějí z auta zaútočit na jiné zvíře za sklem a vrhnou se proti němu a někdy bohužel právě přes řidiče.

"Vím i o případu, kdy v autě vlezla pod pedály želva a řidič nemohl zabrzdit. Jedna žena zase vezla kocoura v krabici, ale vylezl z ní a nasoukal se za pedály. Marně se pokoušela zabrzdit, bála se, aby kocourovi nerozmačkala hrudník. Nakonec ho za jízdy vytáhla ven za ocas a teprve pak zastavila," řekla veterinářka z Libereckého kraje. S ohledem na své klienty si nepřála být jmenována.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...