Čtvrtek 6. října 2022, svátek má Hanuš
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mládek píše podřízeným. Byla to motivační pobídka, obhajuje tajnou milionovou odměnu

Česko

  17:00
PRAHA - Statisícové odměny pro některé úředníky? Jednalo se o motivační pobídky pro ty, kterým se podařilo vyčerpat evropské dotace. Tak vysvětluje ministr průmyslu Jan Mládek tučné odměny v jeho úřadu. Proč někdo inkasoval statisíce korun navíc, obhajuje ještě v dopise svým podřízeným, který má server Lidovky.cz k dispozici.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. foto: ČTK

Tak jako každý rok se server Lidovky.cz snažil získat informace o platech a odměnách na jednotlivých rezortech. Tradičně rebelujícím ministerstvem, které nechce jména odměněných úředníků zveřejňovat, ačkoli mu to ukládá judikát Nejvyššího správního soudu, je úřad Jana Mládka (ČSSD).

Když server Lidovky.cz data nakonec získal, obdržel pouze anonymní tabulku. V kolonce „zdůvodnění“ si navíc Mládkův úřad u tučných odměn vystačil s obligátní frází: za mimořádné či zvlášť závažné úkoly. Teprve až na doplňující dotaz redakce úřad vysvětlil, že se odměny týkaly čerpání evropských dotací (více čtěte ZDE).

Platy a odměny (nad 500 tisíc)
FunkceHrubá mzdaOdměnyPočet měsíců
Náměstek 51 036 8261 323 68712
Ředitel odboru 231 030 740838 44012
Ředitel odboru 25774 256797 26012
Ředitel odboru 27986 062741 38012
Ředitel odboru 22955 152721 80012
Ředitel odboru 26949 445687 50012
Ředitel odboru 28899 823681 95012
Ředitel odboru 24382 128640 9407

Server Lidovky.cz se před publikací článku snažil sehnat komentář ministra Mládka, avšak bezúspěšně. Telefon nezvedal a na sms zprávy nereagoval. A den poté, co štědré odměňování v rezortu průmyslu redakce zveřejnila, uspořádal šéf úřadu mimořádnou tiskovou konferenci. Na té svůj krok obhajoval.

„Moji lidé, kteří tuto pobídku dostali, si ji zaslouží. Stojím za svým rozhodnutím. Kdyby evropské peníze nevyčerpali, odměny by nedostali,“ uvedl ministr na briefinku s tím, že peníze přispěly k růstu české ekonomiky. Jazykem čísel to úřad dokládá 50 miliardami.

Mládkův rezort trumfl i odměny Nagyové. Utajený náměstek dostal bonus 1,3 milionu

„Z toho 25 miliard z evropských prostředků a 25 miliard korun investic tuzemských podniků. Za celé programovací období do české ekonomiky přiteklo 84 miliard korun z evropských fondů. Z toho se podařilo proplatit za poslední dva roky téměř polovinu,“ doplnil mluvčí rezortu František Kotrba. Cílové prémie prý rezort vypsal pro úředníky, kteří měli na starosti čerpání evropských fondů, což se jim prý podařilo a do Bruselu díky tomu nepůjde zpátky ani koruna.

Stejné podmínky pro všechny

Jak navíc zjistil server Lidovky.cz, rozhodl se ministr Mládek v interním dopise štědré odměny vysvětlit svým podřízeným. „Novinářskou zkratkou mohl vzniknout dojem, že na ministerstvu průmyslu a obchodu je kategorie zaměstnanců, kteří mají jiné podmínky než ostatní,“ napsal svým „kolegům a kolegyním“ z ministerstva.

Mládek ve zprávě o čtyřech odstavcích totiž přiznává, že „motivační pobídky“ se netýkaly všech úředníků. A vzápětí vysvětluje, že 85 procent vyplacených odměn šlo na účet evropských prostředků. „Nejednalo se tedy o peníze z rozpočtu určeného na mzdy zaměstnanců,“ píše ministr.

Například jeden z náměstků získal odměnu 1,3 milionu, ostatní jeho kolegové bezmála 300 tisíc korun. Vybraní ředitelé odborů zase rok 2015 uzavřeli s bonusem od 640 do 838 tisíc korun. Ministerstvo průmyslu a obchodu tučné odměny vysvětlilo tím, že se jednalo o prémie za stoprocentní dočerpání evropských fondů (více čtěte ZDE).

 • „Tyto odměny pro uvedený úkol byly vypsány ve výrazném časovém předstihu jako motivační pobídka v přímé závislosti na procentuální výši čerpání evropských fondů. Jsem rád, že Ministerstvo průmyslu a obchodu bylo jediným resortem, jemuž se toto čerpání podařilo na 100 procent,“ píše šéf průmyslu a obchodu v dopise.

Podle ministra jedním z úkolů současné vlády bylo, aby se evropské peníze čerpaly v maximální možné výši. „To s rychle se zkracujícím časem znamenalo, aby pracovníci, kteří se realizací našeho Operačního programu Podnikání a inovace zabývají, vynaložili nadstandardní úsilí a nám se podařilo tento cíl naplnit. Rozhodl jsem se proto vypsat cílové odměny za vyčerpání veškerých prostředků,“ píše Mládek.

Jak nalákat kvalitní úředníky

V závěru krátkého dopisu pro své zaměstnance si ještě Mládek postěžoval, že kvůli služebnímu zákonu se „výrazně ztížilo“ nabírání kvalitních pracovníků, kteří uplatní své znalosti a vědomosti v práci pro stát.

„Vypsání cílových odměn na dopředu definované významné úkoly je tak cestou, jak lidi motivovat k lepším a nadstandardním výkonům. Na tomto příkladu je zřejmé, že prostor pro vyplacení prémií za mimořádnou práci existuje. Vyčerpání 100% prostředků z evropských fondů takovým mimořádným úkolem jistě bylo,“ uzavírá ministr.

Celý dopis Jana Mládka

 • Vážené kolegyně a kolegové,
  ve včerejších Lidových novinách se objevil článek o vyplacení nadstandardně vysokých odměn některým zaměstnancům Ministerstva průmyslu a obchodu. Považuji za důležité v něm zmiňovaná fakta uvést na pravou míru.

  Jedním z prvořadých úkolů této vlády bylo maximalizovat čerpání prostředků z evropských fondů. To, s rychle se zkracujícím časem znamenalo, aby pracovníci, kteří se realizací našeho Operačního programu Podnikání a inovace zabývají, vynaložili nadstandardní úsilí a nám se podařilo tento cíl naplnit. Rozhodl jsem se proto vypsat cílové odměny za vyčerpání veškerých prostředků OPPI. Nejedná se v tomto případě o běžné odměny, ale o mimořádné cílové odměny za dočerpání 100 % finančního objemu určeného na OPPI. Tyto odměny pro uvedený úkol byly vypsány ve výrazném časovém předstihu jako motivační pobídka v přímé závislosti na procentuální výši čerpání evropských fondů. Jsem rád, že Ministerstvo průmyslu a obchodu bylo jediným resortem, jemuž se toto čerpání podařilo na 100%.

  Jsem si vědom, že novinářskou zkratkou mohl vzniknout dojem, že na MPO je kategorie zaměstnanců, kteří mají jiné podmínky, než ostatní. Zde je také potřeba zmínit, že 85% prostředků, ze kterých byly odměny vyplaceny, bylo čerpáno z evropských prostředků, k tomuto účelu určených a to v souladu s pravidly a zdůvodněním, která s takovýmito motivačními pobídkami počítají. Nejednalo se tedy o peníze z rozpočtu určeného na mzdy zaměstnanců MPO.

  Ukazuje se, že s platností služebního zákona se výrazně ztížilo získávání kvalitních pracovníků, kteří by byli ochotní své znalosti a vědomosti uplatnit ve prospěch státu. Jako příklad lze uvést vypsaná výběrová řízení v sekci energetiky, kam se opakovaně nikdo nepřihlásil. To má souvislost i s odměňováním zaměstnanců za jejich dobrou práci nad rámec jejich pracovních povinností. Vypsání cílových odměn na dopředu definované významné úkoly je tak cestou, jak lidi motivovat k lepším a nadstandardním výkonům. Na tomto příkladu je zřejmé, že prostor pro vyplacení prémií za mimořádnou práci existuje. Vyčerpání 100% prostředků z evropských fondů takovým mimořádným úkolem jistě bylo.

  S pozdravem

  Jan Mládek

Platy a odměny za rok 2015

Autor:

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Mohlo by vás zajímat