Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 0 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mladí Češi jsou první v EU. Nejvíce kouří marihuanu

Marihuana (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marihuana (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Mladí Češi ve věku 15 až 24 let marihuaně holdují vůbec nejvíce z celé Evropské unie, ukázala zveřejněná data průzkumu Eurobarometr.

Marihuanu si v posledním roce podle tohoto zdroje dala téměř čtvrtina z nich (23 procent). Dalších 24 procent mladých Čechů už tuto drogu vyzkoušelo, ač ne v posledních 12 měsících před provedením průzkumu. V obou případech jde o vůbec nejvyšší čísla v rámci 27členné unie.

Češi dominují v EU i v jiné tabulce, kterou průzkum provedený v květnu mezi zhruba 12.000 Evropany obsahuje - totiž ve vnímání možných zdravotních rizik spojených s užíváním marihuany. Zatímco v Rumunsku si 55 procent mladých myslí, že když si někdo dá jednou či dvakrát marihuanu, pak se tím vystavuje vysokým zdravotním rizikům, tak v Česku tento názor zastává jen sedm procent lidí.

Demonstranti chtěli podpořit pěstování konopí pro léčebné a

Možné vysoké nebezpečí pro zdraví kvůli pravidelnému kouření marihuany vnímá v Česku 50 procent dotázaných, což je ale opět nejméně z celé EU. Průměr v celé unii v tomto směru představuje 67 procent a na Kypru je to dokonce 81 procent.

LÉK Z MARIHUANY

Rozsáhlý průzkum, který se věnuje i požívání mnoha dalších drog, potvrzuje údaje z obdobných šetření a zpráv. Například koncem června Úřad OSN proti drogám a zločinu (UNODC) na základě statistik z roku 2008 uvedl, že Česko patří mezi přední světové výrobce drog amfetaminového typu (ATS). Především jde o metamfetamin, jehož spotřeba je v Česku nejvyšší v Evropě.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!