Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -11 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mladí komunisté: Pro nás české zákony neplatí, my chceme jen socialismus

Komunistický svaz mládeže. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Komunistický svaz mládeže. | foto: Lidové noviny

PRAHA Jsou sice mladí, jak se dělá vrcholová politika, však prý dobře vědí. Členové Komunistického svazu mládeže obdivují Marxovy a Leninovy spisy, usilují o návrat k socialismu a hrdě prohlašují, že české zákony pro ně neplatí. Víme o nich, o protiprávním jednání však zprávy nemáme, tvrdí policie.

Komunistický svaz mládeže (KSM) neustále balancuje na hraně zákona o protiprávnosti komunistického režimu. Kvůli programu, který propagoval například odstranění soukromého vlastnictví, mu přitom už v minulosti vážně hrozilo rozpuštění. „Usilujeme o vytvoření vysoce organizované beztřídní společnosti,“ stojí přesto stále na jeho webových stránkách, které mimo jiné zdobí srpy a kladiva či podobizna Lenina.

Zákon o protiprávnosti komunistického režimu:

Parlament konstatuje, že Komunistická strana Československa, její vedení i členové jsou odpovědni za způsob vlády v naší zemi v letech 1948 - 1989, a to zejména za programové ničení tradičních hodnot evropské civilizace, za vědomé porušování lidských práv a svobod, za morální a hospodářský úpadek provázený justičními zločiny a terorem proti nositelům odlišných názorů, nahrazením fungujícího tržního hospodářství direktivním řízením, destrukcí tradičních principů vlastnického práva, zneužíváním výchovy, vzdělávání, vědy a kultury k politickým a ideologickým účelům, bezohledným ničením přírody. Celé znění zákona čtěte ZDE.

„My se necítíme být vinní za to, že neuznáváme režim založený na vykořisťování, rozkrádání a lhaní,“ vysvětlil člen předsednictva KSM Jiří Kamenický serveru Lidovky.cz, proč se mladým marxistům příčí zákon o protiprávnosti komunistického režimu.

„Tento zákon usiluje o účelovou politickou kriminalizaci minulosti naší vlasti. Podobné projevy chápeme jako slabost současné vládnoucí třídy v naší zemi, která si myslí, že hodnocení a výklad historie může nadiktovat zákonem. Stejně tomu bylo kupříkladu v nacistickém Německu při přijetí tzv. norimberských zákonů,“ doplnil Kamenický.

Ví o nich policie i kontrarozvědka

„Tuto skupinu známe,“ informoval web Lidovky.cz policejní mluvčí Jan Daněk s tím, že kriminalisté na činnost všech extremistických organizací průběžně dohlížejí. O žádném nelegálním jednání však vyšetřovatelé v současnosti zprávy nemají.

Aktivity Komunistického svazu mládeže neunikly ani Bezpečnostní informační službě, která mladé marxisty několikrát zmínila dokonce i ve svých čtvrtletních zprávách o vývoji na extremistické scéně.

O co Svaz mladých komunistů usiluje o:

  • revoluční překonání kapitalismu,
  • vytvoření beztřídní společnosti,
  • státní řízení výroby,
  • vybudování komunismu.

„Komunistický svaz mládeže (i další ultralevicové organizace - pozn. red.) participovaly hlavně na akcích jiných uskupení. Jejich členové se zúčastnili například dne 22. února 2013 vzpomínkového setkání u příležitosti narození Julia Fučíka v Praze (celkem cca 200 osob) či dne 25. února 2013 pietní akce u příležitosti „Vítězného února 1948“ v Praze (celkem cca 100 osob),“ zaznamenala BIS před dvěma lety.

KSČM je málo levicová

Komunistická mládež jde však ještě dál. Kromě averze k polistopadovým zákonům jí nevoní ani politika parlamentní KSČM. „Postup jejích představitelů jsme v minulosti otevřeně kritizovali. KSČM neplní dostatečně úlohu komunistické strany za podmínek současného kapitalismu a nebezpečí válek,“ vytýká parlamentní straně Kamenický.  

Šéf komunistů Vojtěch Filip ani předseda poslaneckého klubu Pavel Kováčik na žádost serveru Lidovky.cz o komentář k tvrzením mladých marxistů nereagovali.

Z řad ultralevicových radikálů se před nedávnem rekrutovali i první čeští teroristé. Těm policisté přibližně před měsícem zabránili v útoku na nákladní vlak s vojenskou technikou nebo osobními auty. Už před tím však radikálové, kteří se hlásili ke skupině Síť revolučních buněk, stačili zapálit několik policejních aut a služeben. Jejich řádění neunikly ani mýtné brány a dokonce ani sídlo soukromé firmy.  

VÍCE O PŘIPRAVOVANÉM TERORISTICKÉM ÚTOKU:

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!