Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mladí komunisté: Pro nás české zákony neplatí, my chceme jen socialismus

Komunistický svaz mládeže. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Komunistický svaz mládeže. | foto: Lidové noviny

PRAHA Jsou sice mladí, jak se dělá vrcholová politika, však prý dobře vědí. Členové Komunistického svazu mládeže obdivují Marxovy a Leninovy spisy, usilují o návrat k socialismu a hrdě prohlašují, že české zákony pro ně neplatí. Víme o nich, o protiprávním jednání však zprávy nemáme, tvrdí policie.

Komunistický svaz mládeže (KSM) neustále balancuje na hraně zákona o protiprávnosti komunistického režimu. Kvůli programu, který propagoval například odstranění soukromého vlastnictví, mu přitom už v minulosti vážně hrozilo rozpuštění. „Usilujeme o vytvoření vysoce organizované beztřídní společnosti,“ stojí přesto stále na jeho webových stránkách, které mimo jiné zdobí srpy a kladiva či podobizna Lenina.

Zákon o protiprávnosti komunistického režimu:

Parlament konstatuje, že Komunistická strana Československa, její vedení i členové jsou odpovědni za způsob vlády v naší zemi v letech 1948 - 1989, a to zejména za programové ničení tradičních hodnot evropské civilizace, za vědomé porušování lidských práv a svobod, za morální a hospodářský úpadek provázený justičními zločiny a terorem proti nositelům odlišných názorů, nahrazením fungujícího tržního hospodářství direktivním řízením, destrukcí tradičních principů vlastnického práva, zneužíváním výchovy, vzdělávání, vědy a kultury k politickým a ideologickým účelům, bezohledným ničením přírody. Celé znění zákona čtěte ZDE.

„My se necítíme být vinní za to, že neuznáváme režim založený na vykořisťování, rozkrádání a lhaní,“ vysvětlil člen předsednictva KSM Jiří Kamenický serveru Lidovky.cz, proč se mladým marxistům příčí zákon o protiprávnosti komunistického režimu.

„Tento zákon usiluje o účelovou politickou kriminalizaci minulosti naší vlasti. Podobné projevy chápeme jako slabost současné vládnoucí třídy v naší zemi, která si myslí, že hodnocení a výklad historie může nadiktovat zákonem. Stejně tomu bylo kupříkladu v nacistickém Německu při přijetí tzv. norimberských zákonů,“ doplnil Kamenický.

Ví o nich policie i kontrarozvědka

„Tuto skupinu známe,“ informoval web Lidovky.cz policejní mluvčí Jan Daněk s tím, že kriminalisté na činnost všech extremistických organizací průběžně dohlížejí. O žádném nelegálním jednání však vyšetřovatelé v současnosti zprávy nemají.

Aktivity Komunistického svazu mládeže neunikly ani Bezpečnostní informační službě, která mladé marxisty několikrát zmínila dokonce i ve svých čtvrtletních zprávách o vývoji na extremistické scéně.

O co Svaz mladých komunistů usiluje o:

  • revoluční překonání kapitalismu,
  • vytvoření beztřídní společnosti,
  • státní řízení výroby,
  • vybudování komunismu.

„Komunistický svaz mládeže (i další ultralevicové organizace - pozn. red.) participovaly hlavně na akcích jiných uskupení. Jejich členové se zúčastnili například dne 22. února 2013 vzpomínkového setkání u příležitosti narození Julia Fučíka v Praze (celkem cca 200 osob) či dne 25. února 2013 pietní akce u příležitosti „Vítězného února 1948“ v Praze (celkem cca 100 osob),“ zaznamenala BIS před dvěma lety.

KSČM je málo levicová

Komunistická mládež jde však ještě dál. Kromě averze k polistopadovým zákonům jí nevoní ani politika parlamentní KSČM. „Postup jejích představitelů jsme v minulosti otevřeně kritizovali. KSČM neplní dostatečně úlohu komunistické strany za podmínek současného kapitalismu a nebezpečí válek,“ vytýká parlamentní straně Kamenický.  

Šéf komunistů Vojtěch Filip ani předseda poslaneckého klubu Pavel Kováčik na žádost serveru Lidovky.cz o komentář k tvrzením mladých marxistů nereagovali.

Z řad ultralevicových radikálů se před nedávnem rekrutovali i první čeští teroristé. Těm policisté přibližně před měsícem zabránili v útoku na nákladní vlak s vojenskou technikou nebo osobními auty. Už před tím však radikálové, kteří se hlásili ke skupině Síť revolučních buněk, stačili zapálit několik policejních aut a služeben. Jejich řádění neunikly ani mýtné brány a dokonce ani sídlo soukromé firmy.  

VÍCE O PŘIPRAVOVANÉM TERORISTICKÉM ÚTOKU:

Dala jsem přednost rodině, říká v otevřené zpovědi čerstvá padesátnice Csáková

Ilona Csáková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bez vytáček a věcně mluví o svých kulatinách, stejně jako o úspěších, pádech a podivných životních obdobích. Ilona...

ANALÝZA: Boj o Karabach popírá ideologii. Zajímavou roli hraje Izrael

Snímek ukazuje členy ázerbájdžánských ozbrojených sil střílejících... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nově rozdmýchaný ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem je v mnoha lidových veřejných diskusích popisován jako...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč
SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč

Sportuješ a ráda se hýbeš? Chceš svou snahu zefektivnit i vhodným jídelníčkem, ale nevíš, jak na něj? Nyní máš jedinečnou příležitost vyhrát...